Professor Anders Kjellberg vid Lunds universitet tilldelades på onsdagen Arbetslöshetskassornas samorganisations forskningspris. Efter att ha tagit emot priset på 75 000 kronor avslutades dagen med gåsamiddag på Grand Hotel i Lund.
Anders Kjellberg belönades på onsdagen för sin mångårig forskning om fackföreningar och arbetslivet. Mikael Andersson/TT
Varför tror du att just du fick priset? - Jag belönades för en mångårig forskning om fackföreningar och arbetslivet. Men framför allt belönade samorganisationen min forskning om de stora konsekvenser som förändringarna av regelverket fått. Det skedde ju stora förändringar av a-kassan under alliansregeringens tid som bland annat fick till följd att facken under loppet av två år tappade 245 000 medlemmar och a-kassorna 462 000.
Vad ska du göra med pengarna? - Det är en stor prissumma. De kommer att användas för fortsatt forskande och skrivande, jag tänker inreda en skrivarstuga på landet.
Vad forskar du om just nu? - Det som kommer att publiceras härnäst handlar arbetskraftsmigration från tredje land i restaurang- och städbranscherna. Det är ett kapitel i en bok, jag har skrivit det tillsammans med en kollega.
Du har fyllt 70. Du funderar inte på pensionen? - Nej, i dag är jag förordnad som seniorprofessor och har inga planer på att lägga av. Jag tycker att forskningen är rolig och intressant, det är min drivkraft. Sedan tror jag att man mår bättre och kanske lever längre om man håller på med något man gillar. När forskningen som nu uppmärksammas och belönas blir det extra roligt.
Att få fler unga att engagera sig fackligt är en ödesfråga, anser Unionen. I oktober arrangerades en tvådagarsträff för medlemmar upp till 35 år i förhoppningen att få dem taggade på förtroendeuppdrag.
Deltagarna fick välja vilka frågor på arbetsplatsen som engagerade dem mest. Foto: Johanna Rovira
Trots att Unionen har medlemmar i hela åldersspannet så återfinns de förtroendevalda i övre delen av spannet. Än tydligare blir skevheten i ålder i förbundets styrelser.
– Vi behöver få in fler unga förtroendevalda med nya perspektiv, säger Malin Engström, kanslichef på Unionen,
– Det är en ödesfråga, inte bara för Unionen, utan för hela den svenska modellen, som är utsatt för ett högt tryck från olika håll just nu. Finns det inte förtroendevalda som bär modellen i vardagen, då urholkas den.
Unionens satsar på unga
På Unionens kongress 2023 lyftes motioner om att förbundet borde göra mer för sina yngre medlemmar. Träffen på Arlanda som fått namnet Generation You, blev en avstamp för förbundets satsning för att få fler unga förtroendevalda. Ett åttiotal medlemmar från företag med kollektivavtal runt om i Sverige samlades på Arlanda för att få lära sig mer om facket, nätverka och inspireras
– Med den här träffen vill vi ge unga medlemmar som är nyfikna på fackligt arbete möjligheten att lära sig mer och i nästa steg få chansen att kunna väljas som förtroendevalda på sina arbetsplatser. Om utvärderingarna blir positiva kan det absolut bli fler träffar, säger Malin Engström, som delgav deltagarna på Arlanda, sina farhågor och förhoppningar.
Yngre ratar facket
Att yngre generellt är mindre hågade att gå med i facket, visar en avhandling som presenterades vid Göteborgs universitet i våras. Går man inte med i facket runt 30–35 års ålder, så är det kört senare, visar avhandlingen.
Inställningen till facket har i grunden inte förändrats så mycket. I stället pekar forskningen på att skatteavdraget slopats och att det blivit dyrare att gå med i fack och a-kassa.
Malin Engström tvivlar dock på att ekonomin är avgörande för ungas engagemang i Unionen.
– Jag uppfattar det som att unga inte ser vitsen med facket men vill driva specifika frågor. Om vi ska vara självkritiska kan strukturerna uppfattas som lite fyrkantiga därvidlag. Dessutom uppfattas kollektivavtalet som lag – kunskapen om vad facket gör är för låg.
Firas Mohammed Said. Foto: Johanna Rovira.
Deltagarna på avstampen har dock gedigna fackkunskaper med sig hem, och om de två dagarna räckt för att locka dem till att åta sig ett förtroendeuppdrag återstår att se. Flera anmälde sitt intresse redan under träffen, bland andra Firas Mohammed Said, från Kristianstad:
–Jag har fått hjälp av Unionen när min dåvarande chef plockade bort flera pass från mitt schema. Jag blir gärna förtroendevald och ser den här träffen som ett bra tillfälle att lära sig om mina rättigheter. Man kan aldrig få för mycket kunskap, säger Firas Mohammed Said.