Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Företag vägrar kompensera uppsagd

Ett företag i Norrbotten vägrar att kompensera en anställd som de sagt upp felaktigt. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren i AD, Arbetsdomstolen, och kräver skadestånd på 260 000 kronor.
Ola Rennstam Publicerad

Ett industriföretag i Överkalix bröt mot turordningsreglerna när de sa upp en man som varit anställd i bolaget i 26 år. Det konstaterade AD i en dom i somras och dömde arbetsgivaren att betala närmare 150 000 kronor i skadestånd till mannen.

Den nu 63-årige mannen har varit arbetslös sedan han förlorade jobbet och har löpande sökt nya arbeten. Men arbetsmarknaden i Överkalix för en person som närmar sig pensionsåldern är inte alltför ljus.

Eftersom företaget gjort sig skyldigt till turordningsbrott anser Unionen att man har ådragit sig en skyldighet att betala ekonomiskt skadestånd till mannen. Arbetsgivaren anser dock inte att mannen har lidit någon ekonomisk skada av att bli av med jobbet och har vägrat kompensera honom.

Unionen väljer därför att återigen stämma arbetsgivaren i AD, denna gång på 260 000 kronor, vilket motsvarar lön och andra anställningsförmåner för tiden från huvudförhandlingen fram till idag. Dessutom kräver förbundet ytterligare 27 000 kronor per månad till och med ärendet tas upp i AD.

Kollega har tidigare skrivit om tvisten. Bakgrunden är att industriföretaget genomförde en omorganisation hösten 2012. Unionenmedlemmen sades upp på grund av arbetsbrist men Unionen hävdade att uppsägningen stred mot turordningsreglerna och stämde arbetsgivaren i AD. Tvisten gällde dels om Unionenmedlemmen och en teamledare tillhört samma avtalsområde och dels om mannen haft tillräckliga kvalifikationer för teamledartjänsten.

Arbetsdomstolen delade Unionens bedömning och slog fast att de båda männen tillhörde Unionens avtalsområde och samma turordningskrets. Domstolen underkänner också arbetsgivarens påståenden om att den uppsagde Unionenmedlemmen saknade tillräckliga kvalifikationer för att sköta teamledartjänsten. Därmed hade företaget brutit mot turordningsreglerna i las.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Arbetsdomstolen får pengar – inga fler mål ställs in

Inga fler inställda förhandlingar på Arbetsdomstolen. Det står klart efter att domstolen får de miljoner som behövs för att driva sitt myndighetsuppdrag.
Sandra Lund Publicerad 23 april 2026, kl 08:39
En skylt med texten "Arbetsdomstolen Dagens Förhandlingar" uppsatt på en vägg
Inga fler inställda mål på Arbetsdomstolen i Stockholm. Nu får domstolen de miljoner som behövs för att driva verksamheten. Foto: Claudio Bresciani / TT

Efter regeringens höstbudget stod det klart att Arbetsdomstolen inte skulle få de dryga sex miljoner kronor, som domstolen ansåg sig behöv för ökade kostnader för lokal, personal och nytt it-system. 

Något som ledde till att domstolen fick ställa in mål under flera månader.

Det drabbade bland andra Kim Beligantol som Kollega tidigare berättat om, vars oro bara växte eftersom processen redan pågått sedan 2023.

Såväl arbetsgivarorganisationer som fackförbund reagerade också starkt på att den domstol som är en sista instans för tvister som inte blir lösta på arbetsplatsen, skulle behöva ställa in mål.

Arbetsdomstolen ställer inte in fler mål efter beskedet

Men nu ska alltså inga fler mål ställas in, vilket Arbetet var först med att berätta.

Lars Dirke, säger till tidningen, att han inte fått svar från regeringen på varför domstolen inte fick pengarna från början.

– Vi är nöjda. Det har tagit tid att få fram, men det här är det beskedet vi hoppats på, säger Lars Dirke till Arbetet.