Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Northland ansöker om konkurs

Gruvbolaget Northland Resources begär sig självt i konkurs. Det gick bolaget ut med i ett pressmeddelande under måndagsmorgonen. För Unionenmedlemmarna kommer beskedet som en chock.
Linnea Andersson Publicerad
Northland Resources i Pajala på vintern.
Northland Resources i Pajala. Foto: Tornedalenmedia/TT

Gruvbolaget har än så länge inte informerat medarbetarna om varför man har ansökt om konkurs, men en anledning som Northland själva anger i pressmeddelandet är att de investerare som bolaget hade drog dig ur i sista sekunden.

– Det kommer som en chock. Så sent som i torsdags trodde vi att allt var grönt och att allt skulle starta upp igen. Vi hade redan börjat planera för en kontrollerad uppstart med en förbättrad produktion och ett förbättrat resultat, säger Robert Eriksson, Unionens klubbordförande.

Som Kollega skrivit tidigare har den kraftiga prisminskningen på järnmalm gjort att verksamheten har gått dåligt under en längre tid.

Stämningen bland medlemmarna är, enligt Robert Eriksson, väldigt nedstämd och många undrar vad det är som har gått fel.

Northland Resources kommer att hålla en presskonferens under eftermiddagen och Robert Eriksson räknar med att medarbetarna kommer att informeras om läget innan dess.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Minister kallar på parterna – för få etableringsjobb

Att antalet etableringsjobb är så få får arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att kalla till sig parterna.
– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder, säger han.
Sandra Lund Publicerad 26 november 2025, kl 10:05
Arbetsmarknadsminister Johan Britz i kostym visar på något litet mellan tumme och pekfinger.
Parterna behöver lägga in en "andra växel" när det kommer till etableringsjobben, anser arbetsmarknadsminister Johan Britz (L). Foto: Henrik Montgomery/TT

Som Kollega nyligen kunde berätta har det bara blivit 84 etableringsjobb fram till och med oktober i år. 

 

Då har anställningsformen funnits i nästan två år, den som skulle få bukt på arbetslösheten för långtidsarbetslösa och nyanlända. Reformen har förhandlats under flera år år, framför allt mellan LO, Svenskt näringsliv och Unionen. 

Men även staten som står för den stora delen av finansieringen. 

 

Men nu börjar den sistnämnda tröttna. 

Johan Britz: "Lägg i andra växel"

Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) kallar nu till sig parterna, enligt TT. De behöver, enligt honom ”lägga i en andra växel”. 

– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder. De volymer vi ser är helt otillräckliga för att etableringsjobben ska vara en del i att bryta långtidsarbetslösheten – inte minst hos många utrikes födda, säger han i en kommentar till TT.