Hoppa till huvudinnehåll
Ledarskap

Ex-vd tillbaka med sänkt lön

Per Östman fick gå ner rejält i lön när han blev ”omplacerad” till en annan tjänst i företaget. Han är inte bitter för det. Tvärtom är han exalterad över den vändning hans karriär har tagit efter att han var vd på Adecco.
Johanna Rovira Publicerad
TT
TT

För fjärde året i rad kommer en ganska oerfaren person att få chansen att vara semestervikarie för Adeccos vd med en månadslön på 100 000 kronor. Många har känt sig manade, drygt 5 000 sökte jobbet, men rekryteringsprocessen var rigorös och kostade nog betydligt mer än själva månadslönen.

De sökande fick göra flera tester, videointervjuer, telefonintervjuer, djupintervjuer och slutligen fick åtta kandidater spela rollspel och göra ytterligare tester inför en jury en hel dag innan den nya vd:n kunde koras.

- Jag var med under finalen och tror ärligt inte att jag skulle haft en chans i den uttagningsprocess de har i dag, säger Per Östman, som i dag är kontorschef på dotterbolaget Ajilon consultants.

Per Östman var den nybakade civilingenjören som blev Adeccos första vd-vikarie, för tre år sedan. När han klev in som verkställande direktör var den ordinarie på semester och det fanns ingen tydlig plan på vad han skulle göra som vd.

- Jag trodde att jobbet skulle vara mer av marknadsförings-kampanj, men det var precis tvärtom. Jag fick helt fria tyglar och så här i efterhand kan jag tänka att det var rätt skrämmande, men också rätt imponerande att de vågade. Det man gör i vd-stolen har större verkan än man tror.

Per Östman höll dock fingrarna i schack och gjorde ingenting riktigt radikalt under sin vd-period. Men han snappade upp en idé och ömmade för den lite extra. Det var den idén som sedermera resulterade i dotterbolaget han numera jobbar på. Ett bolag som erbjuder seniora IT-konsulter och ingenjörstjänster.

- Det var en fantastisk möjlighet att få vara med och starta upp det här bolaget för snart två år sedan, säger Per Östman, som sade upp sig från sitt dåvarande jobb för att återvända till Adecco.

Fast lönen blev inte lika hög den andra vändan.

- Jag har två rekord. Jag är den Linköpingsstudent som fått bäst lön direkt efter examen och samtidigt den som har rekordet för sämsta löneförhandling någonsin. Det är nog inte många som gått ner så mycket i lön som jag, säger Per Östman.

Förra årets vd-vikarie på Adecco var Anton Spinnars. I dag jobbar han som konsultchef på företagets Helsingborgskontor parallellt med studierna inför sin kandidatexamen vid Lunds universitet i vår.

Egentligen läste Anton Spinnars ekonomiprogrammet med inriktning mot revision och marknadsföring, men efter sin vd-erfarenhet tänkte han om och lade om sin utbildningsplan en aning. Att vara chef gav mersmak så nu har han fokuserat på organisation och ledarskap i sina studier. Och när annonsen om konsultchefstjänsten dök upp i mars var han snabb på att visa sitt intresse.

Med vd-erfarenhet i sitt cv förutom tre år som reseledare och resesäljare var det kanske inte så mycket för rekryterarna att orda om. Även han fick gå ner i lön på sin nya tjänst.

- Lönen är inte riktigt lika hög, men jag ska inte klaga. Det är inte många studenter som har chansen att ha ett så bra jobb vid sidan av eller att kunna gå direkt till efter examen, säger Anton Spinnars.

Sommarvikarier som vd:ar

2011 - Per Östman

2012 - Emma Ljungmark

2013 - Anton Spinnars

2014 - Amanda Stehn

Adecco

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Ledarskap

Avatar ska hjälpa chefer med uppsägningar

Det är svårt att säga upp en medarbetare på ett bra sätt. Därför har TRR utvecklat en tjänst som gör att chefer kan öva sig på en avatar – som kan vara både arg och ledsen.
David Österberg Publicerad 20 november 2025, kl 09:00
Elin Nilsson tränar med hjälp av en avatar.
En avatar ska hjälpa chefer att genomföra svåra samtal på ett så bra sätt som möjligt. Verktyget har utformats av omställningsorganisationen TRR. Fredrik Hjerling

Att genomföra ett uppsägningssamtal är något av det svåraste en chef kan göra. Därför har omställningsorganisationen TRR länge utbildat chefer i hur man genomför dem. Snart finns tjänsten i digital form.

– Chefen får möta en avatar och kan sedan göra olika val. Man kan till exempel ställa in om man vill att avataren ska vara ledsen, frågvis eller förbannad. Det går också att ställa in olika svårighetsgrader. Från enklare nivå med flervalsalternativ till helt öppen dialog där man pratar med avataren som reagerar och responderar helt beroende på ens agerande. Efter samtalet får man feedback från oss. Tanken är att man ska träna, träna, träna tills man känner sig trygg, säger Pierre Figéus, business owner på TRR.

Pierre Figéus
Pierre Figéus.

Är människor så förutsägbara att de kan ersättas av en avatar?

– I grund och botten är den här typen av samtal ganska lika. En viktig del i träningen är att som chef höra sig själv uttala orden. Sannolikheten för att säga det man bör säga ökar om man har tränat på det innan. När man levererar ett negativt budskap så kommer det alltid en reaktion. Frågan är hur man hanterar den reaktionen och ändå får fram budskapet.

Hur har ni kommit fram till vad som är rätt saker att säga?

– Det bygger på vår beprövade erfarenhet. Vi har tränat chefer på det här i många år och intervjuat dem efter att de har hållit uppsägningssamtal. Det här är en metodik som vi vet fungerar i praktiken. Tyvärr förekommer det att chefer genomför uppsägningar utan att ha förberett sig. Det är idiotiskt och gynnar inte någon.

Den digitala tjänsten har utvecklats i samarbete med chefer. 

– Vi intervjuade cheferna innan och frågade hur säkra de kände sig på att genomföra ett uppsägningssamtal. Sedan fick de träna på avataren. Efteråt såg vi en markant skillnad i kompetens, säger Pierre Figéus.

Extra viktigt att ta sig tid

En av dem som har testat tjänsten är Elin Nilsson som är rekryterings- och konsultchef på Barona.

– Jag känner mig helt klart mer förberedd på vad som krävs av mig som chef inför ett uppsägningssamtal. Dels i hur jag ska agera under samtalet, följa upp och vårda medarbetaren, dels i att ge mig själv utrymme för att reflektera och utvecklas. Den här typen av samtal är som tur är inte något man har varje dag, och därför är det extra viktigt att ta sig tid att göra det på rätt sätt för alla inblandade, säger hon.

Elin Nilsson tror att tjänsten kan användas av alla typer av chefer.

– För juniora ledare som aldrig tidigare har behövt hålla den här typen av samtal är det ett otroligt värdefullt verktyg, medan det för mer seniora chefer fungerar som en bra påminnelse om vikten av att förbereda sig noggrant. Exempelpersonerna i tjänsten känns trovärdiga i sina reaktioner, och jag uppskattar att man får möta olika typer av respons beroende på hur man själv agerar och bemöter situationen.

”Händer att människor blir uppsagda via sms”

TRR:s förhoppning är att väl förberedda chefer ska underlätta för uppsagda att snabbare hitta ett nytt jobb.

– Om avslutet fungerar bra tror vi att man snabbare kommer in i ny sysselsättning. Tyvärr händer det att människor blir uppsagda via sms, på semestern eller genom att chefen skickar någon annan. Då måste den som har blivit uppsagd lägga tid på att bearbeta uppsägningen och tappar tempo, säger Pierre Figéus.

Vad tyckte du om verktyget?

Mikael Axland, HR-chef, Grenke Leasing.

–  En fördel med det här verktyget var att man hamnade i olika situationer. Det fejkar en verklig situation och gör det jättebra. Avataren är tillräckligt oförutsägbar för att man ska lära sig något.

– Man kan använda tjänsten för att träna på alla typer av svåra samtal. Hur reagerar jag exempelvis när jag sitter mitt emot en person som gråter? Det vet man ju inte förrän det har hänt. För att klara något svårt måste du träna. Det är mindre viktigt om du tränar genom att prata med en avatar, pratar med en verklig människa eller genom att läsa en bok.

 

Cecilia Tarkowski, Hotellchef, Fagerudd.

– Initiativet är bra. Det finns säkert många chefer som inte funderar igenom exempelvis avslutningssamtal eller hur de ska ge tung feedback. Jag tror verkligen att verktyget kan göra skillnad för chefer och ledare, men tror också att ett samtal med en riktig människa är bättre.

– Svårigheten med den här typen av verktyg är att de blir lite statiska. Det kan vara svårt att få fram det man vill ha sagt genom de alternativ man har att välja mellan. Reaktionerna från avataren hamnade också lätt i ytterligheter. Men för den som aldrig tidigare har reflekterat över hur tuffa besked landar hos en medarbetare behöver det kanske vara så.