Prenumerera på Kollegas nyhetsbrev
Är du medlem i Unionen? Prenumererar du inte redan på Kollegas utmärkta nyhetsbrev?
Då kan du anmäla dig via länken så får du alla Kollegas bästa nyheter och tips direkt i din inkorg - varje vecka.
Fiffigt va?
Är du medlem i Unionen? Prenumererar du inte redan på Kollegas utmärkta nyhetsbrev?
Då kan du anmäla dig via länken så får du alla Kollegas bästa nyheter och tips direkt i din inkorg - varje vecka.
Fiffigt va?
Sverige håller på att tappa tempo i digitaliseringen. Det enligt en rapport från The Boston Consulting Group på uppdrag av Google.
Från att tidigare ha toppat listan hamnar Sverige på en sjätteplats i BCG:s så kallade e-intensity index, en årlig internationell jämförelse av internetmognad, användning och utgifter. Nyligen gick Irland om Sverige på listan över högst genomsnittliga uppkoppling i Europa.
Enligt Anders Berglund, Sverigechef på Google, är det företagen som inte hänger med. Omställningen går mycket fortare för konsumenterna, konstaterar han.
- Många (företag) lever fortfarande kvar i konsumtionsmönstret för ett, fem eller tio år sedan. Jag tror att fler måste förstå den digitala omställning som sker så snabbt nu, och sätta sig in i vad det innebär för den egna verksamheten, säger han till SvD.
Rapporten lyfter särskilt fem strategier för vad Sverige behöver för att återta ledarplatsen i digitaliseringen:
|
Den med rätt kompetens har inga problem med att få jobb i en digitaliserad värld. Det råder en global dragkamp om innovatörer och utvecklare. Många IT-bjässar, som Google, Amazon och Apple köper upp mindre bolag, och lägger ned dem - bara för att sno åt sig kompetensen. Andra lockar med höga löner och flotta förmåner som extra semester, egna kockar, barristor och yogainstruktörer på kontoret.
Jakten på kompetensen tar sig ibland också andra uttryck. Facebook och Apple erbjuder sina kvinnliga talanger nedfrysning av ägg, för att de ska vilja fokusera på jobbet och våga vänta med att bli gravida. Kinesiska Baidu finansierar dejtingevenemang, eftersom de upptäckt att medarbetare som också är par tenderar att stanna längre innan de hoppar vidare till en annan arbetsgivare, uppger The Economist.
Stockholm är en av de hetaste platserna i världen för startups, konstaterade Financial Times för en tid sedan. Inte minst vad gäller fintech, det vill säga digitala lösningar för finansmarknaden, som Klarna, iZettle och Tink.
Men många startups tar i dag sitt pick och pack och drar västerut när de kommit en bit på vägen. Antingen för att de blivit uppköpta eller för att komma närmare världens största tech-kluster: Silicon Valley.
Urbanisering och närhet till kluster är viktigare än guld och gröna skogar för innovation, enligt Digitaliseringskommissionens antologi Om Sverige i framtiden.
Nyheter om läckta persondata och datorsystem som slutar att fungera på företag, kommuner och myndigheter kommer allt tätare. Effekterna är oerhört kostsamma, för alla inblandade. De riskerar också att skada förtroendet för företagen som levererar tjänster som hanterar eller har tillgång till känslig information.
Att ha en hög informationssäkerhet blir alltmer betydelsefullt och borde ligga högt på chefers prioriteringslista. När man pratar om att förbättra it-säkerheten brukar dock fokus vara på att utbilda medarbetarna. Sällan ingår det som en del inom ledarskapsutbildningarna.
I ett forskningsprojekt vid Göteborgs universitet inriktat på just det, visade det sig att utbildning riktad till cheferna gav ett bättre resultat på säkerhetskulturen än den som riktas till personalen.
Djävulen sitter i detaljerna
Psykologen Martin Grill, en av forskarna bakom projektet, menar att djävulen som alltid sitter i detaljerna även när det handlar om att öka it-säkerheten.
– Det går inte att prata i allmänna termer om vad man önskar sig, eller ha högt flygande visioner. Man måste vara fokuserad, det har vi sett i ledarutveckling generellt. Om du vill åstadkomma en beteendeförändring så behöver du vara specifik och avgränsad att jobba mot just det.
Alla företag och organisationer har olika förutsättningar och olika styrkor och svagheter och dem måste man identifiera.
– Man får göra riskbedömningar och ha samtal med medarbetarna om vad det finns för hot mot informationssäkerheten, och hur de ska hanteras, säger Martin Grill.
För att sedan öka säkerhetstänket gäller det för chefer att utveckla ledarbeteenden som gör att man sätter det i fokus. Den metod som Martin Grill och hans forskarkollegor har tagit fram inriktar sig på tre beteenden:
Det handlar om att vara specifik när man sätter mål. Om ett företag har identifierat att dokumentationshanteringen har svagheter behöver man ställa frågor kring det. Exempelvis: Vilken typ av dokumentation ska vi hantera och på vilket sätt? Vilka medarbetare ska ha tillgång till den och på vilket sätt? Hur ser vi till att dokumentation inte når fel personer? Utifrån svaren sätts sedan målen.
Enligt Martin Grill gäller det att skapa ett samtalsklimat där det är okej att prata om vilka hot som finns mot it-säkerheten så att chefen får den informationen från medarbetarna.
– För att få veta vad som inte fungerar bra är det viktigt att tänka igenom hur du ska reagera på dåligt säkerhetsbeteende. Om vi bestraffas för att vi berättar hur vi faktiskt gör med vår informationssäkerhet kommer folk inte att vara ärliga.
Följ upp och ge feedback på de mål som ni har satt upp. Om företaget har en krånglig men säker informationshantering som tar lång tid att utföra blir det svårt att få folk att välja den. Det gäller särskilt om det finns ett snabbare sätt men som har lägre informationssäkerhetsnivå. Som chef behöver du därför följa upp och belöna det säkra sättet för att ändra medarbetarnas beteende.
För att veta att säkerhetsbeteendena förändras i positiv riktning är det viktigt att göra mätningar.
– Effekter av mätningar ska man inte underskatta, och det går att mäta mer än man tror. Det är ett väldigt effektivt sätt att följa upp någonting. Det gör att du kan återkoppla bättre.
Martin Grills forskning visar att arbete med it-säkerhet kan ge spridningseffekter.
– Om du till exempel får till en bra rutin i ett projekt tenderar du också att hantera dokumentation säkrare i andra projekt och bli mer noggrann med information generellt. Det leder till beteendeförändringar som sprider sig.
Text: Teres Hallman
1. Sätt upp informationssäkerhet på agendan för ett möte med både chefer och medarbetare.
2. Diskutera vilka problem som finns och hur ni vill hantera dem.
3. Bestäm tid och plats för att ta arbetet vidare.