En visstidsanställning ska vara i minst sju dagar och tjänstemän ska få ersättning när de måste nås på mobilen på fritiden. Det är något av innehållet i det paket om flexpension som Unionen och Sveriges Ingenjörer är på väg att komma överens om med Almega.
Varken fack eller arbetsgivare vill kommentera paketuppgörelsen om flexpension så länge de branschvisa förhandlingarna pågår. Jessica Gow / TT
Det är tidningen Arbetet som har kommit över slutversionen av paketuppgörelsen om flexpension. Just nu pågår branschvisa förhandlingar. Innan dessa är avklarade vill varken fack eller arbetsgivare kommentera uppgörelsen.
– Processen går enligt plan, så fort den är färdig kommer vi att presentera helheten, säger Almegas presschef Ingrid Hedenvind Brask, enligt vilken det inte finns något exakt datum utsatt.
Enligt Arbetet handlar en del i uppgörelsen om vilka anställningsformer som ska finnas. Ett av målen med arbetet har varit att komma fram till en enhetlig reglering av anställningsformerna, som har sett olika ut beroende på vilket avtal det har handlat om.
– Vi har 20 avtal med Almega som ser ut på olika sätt – i en del fall regleras anställningsformerna i avtal, i andra enligt lag, vissa består av en blandning. Vi vill ha en enhetlig reglering, sa Unionens ordförande Martin Linder till Kollega när den första principöverenskommelsen om flexpensionspaketet presenterades i november.
Nu blir tidsbegränsade anställningar tillåtna vid vikariat, säsongsarbete, för den som fyllt 65 år, skolungdomar och doktorander. Men till det kommer ytterligare en form: Avtalad visstid, som ska omfatta minst sju dagar. Visserligen ska det gå att komma överens om en kortare tid, men facket har möjlighet att stoppa möjligheten till sådana anställningar.
Arbetet citerar en källa med insyn i uppgörelsen. Enligt denna går det inte att säga om detta innebär att anställningsskyddet stärks eller försvagas eftersom dagens anställningsskydd varierar från bransch till bransch.
Hur beredskapsarbetet ska regleras framöver har varit en annan del av överenskommelsen. Beredskapstjänst betyder att anställda förbinder sig att vara tillgängliga för att vid behov infinna sig på arbetsplatsen inom en viss tidsram.
– Vi kan konstatera att de beredskapsregleringar vi har är gamla och att vi måste anpassa oss till de tekniska möjligheter som finns i dag, sa Martin Linder i november.
Dit har man uppenbarligen nått fram. Enligt Arbetet kommer det att finnas tre former av beredskapstjänst. En som innebär att tjänstemannen ska vara anträffbar ”via ett mobilt verktyg” för att kunna arbeta, en som innebär att tjänstemannen ska vara redo att komma till arbetsplatsen inom en timme och en som innebär att han eller hon ska vara redo att inställa sig i hemmet för att arbeta.
Det blir ingen strejk på Systembolaget. Ett nytt kollektivavtal är påskrivet. Deltidsanställda får nu samma övertidsersättning som andra anställda, enligt Unionen.
Unionen och Systembolaget har skrivit på ett nytt kollektivavtal. Enligt facket ger det deltidsanställda rätt till samma övertidsersättning som heltidsanställda. Foto: Leif R Jansson/TT, Claudio Bresciani/TT
Strejkvarslet på Systembolaget är avblåst. Ett nytt kollektivavtal har undertecknats. Unionen skriver i ett pressmeddelande att de har fått sin vilja igenom i frågan om övertidsersättning för deltidsanställda.
– Vi har nått en överenskommelse efter intensiva förhandlingar. För Unionen har det varit självklart att alla medlemmar ska behandlas lika, inte minst vad gäller ersättning för deltidsanställdas övertid. Med det här avtalet har vi säkrat att deltidsanställda får samma ersättning som heltidsanställda när dom jobbar över, säger fackets förhandlingschef Martin Wästfelt.
Kollektivavtalet innehåller också en arbetstidsförkortning på en dag eller två halvdagar från 2026. Löneökningarna följer märket på övriga arbetsmarknaden.
– Vi har nått en uppgörelse där Unionens viktigaste krav har fått gehör. Unionens medlemmar på det här området har varit beredda att ta konflikt för rättvisa villkor, men det är positivt att vi kunnat komma överens utan att medlemmarna har behövt gå ut i strejk, säger Martin Wästfelt.
Sveriges Ingenjörer: ”En viktig solidarisk fråga”
Camilla Frankelius Foto: Pernilla Pettersson
Camilla Frankelius är förhandlingschef på Sveriges Ingenjörer, som också har tecknat nytt avtal med Systembolaget. Deras avtal har samma bestämmelser om övertid och deltid som Unionens.
Enligt Frankelius kommer de nya bestämmelserna leda till att butiksanställda får fler timmar på sitt schema, vilket har varit fackens mål.
– Det är precis tanken, att det ska vara så. Att man faktiskt anställer på den nivå som man behöver medarbetarna och inte använder dem som dragspel.
– Det har varit en viktig solidarisk fråga för oss.
Fackens tanke är att höjd övertidsersättning ska göra det mer fördelaktigt för Systembolaget att ge sina anställda fler timmar på det ordinarie schemat, i stället för att be dem jobba övertid. Den höjda övertidsersättningen börjar gälla i maj 2026.
– Det kan ses som positivt, för då hinner företaget och den anställda som vill gå upp i tid diskutera en sådan sak. Att se över sysselsättningsgraden, säger Frankelius.
Reglerna har inga undantag, enligt förhandlingschefen.
Unionenklubben positiv
Robert Adrell, ordförande Systembolagets Unionenklubb, tror att det nya avtalet kommer att få en positiv effekt för bolagets deltidsanställda.
Foto: Systembolaget
– Det är klart är att incitamenten att sluta jobba med mertid kraftigt förstärks av avtalet. Det skulle teoretiskt kunna rendera fler låga kontrakt men jag är övertygad om att också Systembolaget ser alla fördelar med högre och färre kontrakt. Vi ser i medarbetarundersökningen att heltidare är nöjdare och har mycket markant lägre personalomsättning, skriver han i en kommentar till Kollega.
Hur nöjda medlemmarna blir med den nya lösningen återstår att se, menar klubbordföranden.
– Nöjdheten kommer bero på hur de kompromisser som ändå nödvändigtvis blev följden av medlarnas bud kommer att användas av Systembolaget.
Arbetsgivarna: Mer varierade scheman
Arbetsgivarorganisationen Svensk Handel skriver i sitt pressmeddelande att avtalet också ger ”förbättrade möjligheter för arbetsgivaren att schemalägga arbetet utifrån verksamhetens behov” – alltså mer oregelbundna scheman.
De skriver också att reglerna för deltidsanställda är ”nya”, men utvecklar inte vad det innebär.