Hoppa till huvudinnehåll
Avtal

Teknikföretagen öppnar för tjänstesektorn

Ett nytt kollektivavtal för tjänsteföretag inom industrin har sett dagens ljus. Men avsikten är inte att skapa konkurrens mellan arbetsgivarföreningarna.
- Vi tjuvfiskar inte på andras område, säger Jonas Cohen, kommunikationschef på Teknikföretagen.
Niklas Hallstedt Publicerad

Bakom det nya avtalet står Unionen, Sveriges Ingenjörer och den nya avtalsparten från arbetsgivarsidan Tekniktjänstearbetsgivarna. Det senare är en ny avtalspart som, liksom Teknikarbetsgivarna, ingår i Teknikföretagen.

Avtalet sägs vara skräddarsytt för tjänsteföretag inom industrin med enbart tjänstemän anställda. Från start omfattar det omkring 5 400 anställda på teknikkonsultföretaget ÅF.

- Det finns ett antal konsultföretag som identifierar sig i högre grad med industriföretagen än med övrig tjänstesektor. De har ju relationer med industriföretag som ofta är deras största kunder. Därför finns det väl en poäng för dem att ligga inom Teknikföretagen, säger Unionens förhandlingschef Niklas Hjert.

Avtalet påminner mycket om Teknikföretagens vanliga avtal, men har anpassats för tjänstesektorn. Bland annat har man förtydligat att rörliga lönedelar ska ligga till grund för sjuklön. Dessutom ingår även deltidspensionen, en förmån som redan finns inom industrin och innebär att pengar sätts av så att anställda ska kunna gå ned i arbetstid mot slutet av arbetslivet.

- Men vi rör inte löneavtalet under den här avtalsperioden, den första avsättningen till deltidspensionen blir 2016, säger Niklas Hjert.

ÅF, det första företag som anslutit sig till det nya avtalet, tillhörde tidigare Almega, arbetsgivarorganisationen för tjänstesektorn. Almega har, till skillnad från industrin, motsatt sig införande av deltidspensionen.

- Man kan säga att konkurrensen på arbetsgivarsidan har ökat de senaste åren. Många företag skulle kunna välja olika branschavtal. Det finns inga knivskarpa gränsdragningar, säger Niklas Hjert.

- Teknikföretagen är en motpart där vi uppfattar att vi har samsyn om kollektivavtalets roll på arbetsmarknaden. Däremot upplever vi att det finns ett ifrågasättande av kollektivavtalets roll och svenska modellen hos Almega.

På Teknikföretagen har man dock ingen ambition att konkurrera med Almega, säger kommunikationschefen Jonas Cohen.

- Vi ser det inte på det sättet. Det kommer en väldig massa nya bolag som i allt väsentligt jobbar mot våra medlemsföretag och då tycker vi att vi ska skaffa en hemmahamn för dem också. Då var vi tvungna att fixa till ett nytt avtal. Vi tjuvfiskar inte på andras område. Men om någon knackar på vår dörr så öppnar vi.

Almegas vd Jonas Milton har heller inga problem med att det tillkommer nya avtal och att företag byter arbetsgivarförbund.

- Det är klart att det är en konkurrenssituation. Men vi jobbar för fri konkurrens för företagen, då får vi tåla att företag kommer och lämnar.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Avtal

Nytt avtal för apoteksanställda

Unionen och Svensk Handel tecknade i fredags ett nytt kollektivavtal för anställda i apoteksbranschen. Avtalet innehåller en arbetstidsförkortning och mer pengar för deltidare som jobbar över. Men avtalet får också viss kritik.
Elisabeth Brising Publicerad 2 juni 2025, kl 14:54
Fasadskyltar för Kronans apotek, Apotek hjärtat och Apoteket.
Kronans apotek, ICA:s Apotek Hjärtat och Apoteket AB är apotekskedjor där bland annat Unionens medlemmar jobbar. Butikerna sysselsätter omkring 10 000 personer i Sverige. Foto: Kronans Apotek/Bertil Ericson/TT/Fredrik Persson/TT.

Det nya apoteksavtalet mellan facken Unionen och Sveriges farmaceuter och motparten Svensk handel innebär att de anställda på exempelvis Apoteket AB, Kronans apotek, ICAs Apotek Hjärtat och Doz apotek får nya arbetsvillkor. 

Kollektivavtalet följer märket på i snitt 6,4 procent löneökning över 24 månader och gäller retroaktivt från den 1 maj 2025.

Mertiden tas bort och en arbetstidsförkortning tjänas in i en tidbank från första januari 2026. Anställda får även en större rätt till kompensationsledighet efter arbete på storhelger. 

Hjärtats unionare: ”Lite bekymrad”

Lena Svensson.
Lena Svensson. Foto: Anna-Lena Lundqvist.

Lena Svensson, Unionens riksklubbs ordförande på Icas kedja Apotek Hjärtat, är inte helt nöjd med avtalet. 

– Jag har inte hunnit sätta mig in i det helt, men jag är lite bekymrad över löneutvecklingen kontra arbetstidsförkortning , säger hon.

Hon tycker att det det tar för lång tid innan de anställda börjar känna av arbetstidsförkortningen på riktigt. 

– Jag förstår att man ska börja bygga upp en bank med tid men åtta timmar per år kan man både ha och vara utan enligt mina medlemmar.  Vi är många anställda över 40 år och många av oss vill hellre ha pengar i kuvertet, säger hon och hänvisar till ett medlemsmöte hon hållit nyligen.  

”Grundlön viktigast”

Med dagens ekonomiska situation där många har svårt att få lönen att räcka till höjda hyror och priser hade Lena Svensson hellre sett en satsning på höjda grundlöner. 

– Vi släpar efter i grundlönerna och det måste jag hantera gentemot medlemmarna. Lönerna hänger inte med i vad allting kostar i dag, säger hon. 

Dessutom är hon orolig för att de som arbetar deltid nu ska kunna bli beordrade att arbeta övertid precis som heltidarna. 

En annan viktig fråga för många apoteksanställda är möjligheten att ta ut fyra veckors sammanhängande semester. I dag är det bara tre garanterade veckor. 

– Fyra veckors sammanhängande semester är också en fråga. Men jag har inte sett någon förändring där, säger Lena Svensson. 

”Alla medlemmar ska behandlas lika”

Martin Wästfelt
Martin Wästfelt

Unionens förhandlingschef Martin Wästfelt är nöjd med det nya avtalet som tagit tid att få fram. Förhandlingarna har dragit ut på tiden och det har talats om strejkvarsel. 

Förhandlingarna har varit tuffa, exempelvis när det gäller ersättning för deltidsanställdas övertid. Men för Unionen är det självklart att alla medlemmar ska behandlas lika. Med det här avtalet har vi säkrat att deltidsanställda får samma ersättning som heltidsanställda. Det är ett stort steg framåt för rättvisa villkor, säger Martin Wästfelt i en presskommentar.

Lynn Andersson Wall, avtalsansvarig för Svensk Handels apoteksavtal, uttrycker sin syn på avtalet i ett pressmeddelande:

– Det har varit långdragna men också konstruktiva förhandlingar. De nya avtalen innehåller bland annat mer branschanpassade anställningsformer samt förbättrade möjligheter att variera arbetstiden under året, vilket är viktigt för att kunna upprätthålla en god bemanning på apoteken, säger hon. 

Nya apoteksavtalet i siffror

Avtalsperioden är 1 maj 2025 till 30 april 2027 

  • 6,4 % är avtalets totala värde sett över hela avtalsperioden varav 5,7 % avsätts till löneökningar och 0,7 % till arbetstidsförkortning och deltidspension (flexpension). Löneavtalet på arbetsplatsen styr hur stor just din löneökning blir (olika lönemodeller finns) Läs mer: Hur löneökning/lönepott fördelas
     
  • Lönerevision sker 1 maj 2025 och 1 maj 2026. 
     
  • Ny avsättning till deltidspension (flexpension) 0,2%, totala värdet till ITP 1,7% vid avtalsperiodens slut.
     
  • Semester, uppsägningstider, arbetstid, ledighet och övriga arbetsvillkor enligt Allmänna anställningsvillkor uppdateras så snart som möjligt till nya avtalet som gäller 1 maj år 2025 till 30 april 2027. 

    Källa: Unionen

Även Apoteas anställda har nytt avtal

Unionen, Sveriges Farmaceuter och Sveriges ingenjörer har även tecknat avtal med Almega Tjänsteförbunden inom tillverkande apoteksföretag som Apotea, ATL apoteksproduktion och vissa laboratorier 

De nya avtalen sträcker sig över 24 månader med ett löneutrymme på 6,4 procent. Inom kostnadsramen ryms även pensionsavsättningar.

Avtalet innehåller också en arbetstidsförkortning med en betald ledig dag under ett kalenderår. Begreppet mertid stryks ur avtalet och deltidsanställda får rätt till övertidskompensation på samma sätt som heltidsanställda.  Det gäller från 1 maj 2025 till och med 30 april 2027.  

Hittills i år har Unionen tecknat mer än 50 nya kollektivavtal i olika branscher.