- Vi i Sif tycker att det är viktigt att stimulera våra spetsnäringar till att utvecklas och växa. Exempelvis genom olika forskningsprojekt.
Ett tänkbart område för IT och telekom tror han kan vara att ytterligare digitalisera samhällsnyttiga tjänster. Det kallas vanligen för 24-timmarsmyndigheten. Redan i dag kan många när som helst på dygnet deklarera eller ställa sig i kö för dagisplats via nätet eller på mobilen.
- För att ett land ska dra till sig investeringar och forskare måste det vara ledande på något område. Vi måste komma underfund med vilka. Jag tror på IT och telekommunikation med betoning på trådlös kommunikation, industrinära IT och IT-säkerhet. Samt fordonsindustri och läkemedel.
- Sverige har en framskjuten position inom IT som det är. IT-användningen är absolut i världsklass. Även andelen anställda i näringen sett till befolkningen.
På idéstadiet befinner sig tanken att Sverige borde utveckla ett nationellt symbol- eller profilprojekt för IT. Vad skulle det kunna vara?
- Något där vi visar för omvärlden att vi fortfarande ligger långt framme. Kanske utveckla en unik allmännyttig tjänst. Hittills är idéerna lösa i kanten.
LISBETH NIEMINEN