- Vi vill att våra medlemmar ska vara så välutbildade som möjligt. Man kan ta de delar ur utbildningsprogram som är viktiga för ens egen utveckling, säger Per-Erik Djärf, Sifs regionchef i Östergötland.
Vid ett seminarium i förra veckan fick förtroendevalda ta del av forskning på Linköpings universitet samt lära känna kursutbudet. Bland dem fanns ett 20-tal kompetensombud, vars uppgift är att stödja medlemmar ute på företagen i deras utveckling.
- Om vi är tydliga med vad vi vill ökar chansen att universitetet anpassar sitt utbud till arbetslivet. Men man får ta det i liten skala till att börja med. Universitetet är en koloss, säger Per-Erik Djärf.
Hittills samarbetar man i huvudsak med de beteendevetenskapliga och ekonomiska institutionerna.
- De universitetsmänniskor vi har pratat med tycker att det är väldigt bra när det kommer in yrkesverksamma. De tillför en annan dimension till undervisningen, det blir lite mer dynamik.
- För vår del är det bra i rekryteringen att vi har en akademisk koppling, vi visar att vi har kontakter i universitetsvärlden, säger Per-Erik Djärf.
LINDA SVENSSON