-Jag utgår från att medlemsservicen inte blir sämre. Vi har så många mörka moln på himlen att den kan vi inte ge avkall på. Jag tänker inte minst på att medlemmarna får en ökad kostnad för a-kassan,
Har kansliet gjort något extra för att klara sammanslagningen vid sidan av den ordinarie verksamheten?
-Vi har ett väldigt bra planeringsverktyg i förbundet, som gör att varje anställd på halvdagar när kan planera sitt arbete. Det gör att man undviker önskeplanering och planerar för tid man inte har. Systemet visar väldigt tydligt om du planerar för arbetsdagar som du inte har.
Kommer HTF Direkt, förbundets telefonrådgivning, finnas kvar i det nya förbundet?
-Om jag satt i förbundsstyrelsen skulle jag omedelbart säga ja, men det gör jag inte. Men jag hoppas innerligt att den blir kvar, för telefonrådgivningen gör en otrolig medlemsnytta.
Tungt uppdrag:
HTF vill sätta in förbundets vice ordförande Cecilia Fahlberg i styrelsen för Alecta, som förvaltar privattjänstemännens avtalspensioner. Det är ett tungt uppdrag. Alecta förvaltar ca 400 miljarder kronor i olika fonder.
Hon kommer att efterträda HTF:s förre ordförande Holger Eriksson. Det betyder att ytterligare en kvinna tar plats i den än så länge manligt dominerade styrelsen. Uppdraget innebär också ett arvode på ca 80000 kronor per år.Mycket arbete
Mycket arbete
Ungefär 40 anställda i HTF kommer att vara med i de olika arbetsgrupper som bildats för att lösa olika delar av sammanslagningen med Sif. Arbetsgruppernas namn visar vilket komplicerat pussel det är att bilda ett nytt förbund:
Stadgegrupp, avgiftssystem, avdelningsstruktur, visionsdokument, medlemserbjudande, inriktning 2008, handlingsprogram Mix, uppdragsbeskrivning för anställda i organisationen, budget, förhandlingsorganisationen, lokalfrågan, ny juridisk person och samgåendeform, administrativa rutiner samt IT-system och telefoni, ny webb, anställningsvillkor och anställningsavtal, a-kassan, ny tidning, varumärkesplan varumärke och logotype, opinionspaket, och lansering av nytt förbund.
Dessutom kommer de båda ordförandena i förbunden, Bengt Olsson HTF och Mari-Ann Krantz Sif, rekrytera kanslichef till det nya förbundet.
Färre medlemmar i november
Under november månad minskades HTF:s medlemsantal med ca 350 personer. Nu risker förbundet att hamna på minusresultat när årets utveckling summeras.
Tappet förra månaden kan ses som en reaktion på valresultatet, enligt Sven-Gunnar Sööder på HTF:
-Ja, det är nog till stor del medlemmar som tagit konsekvenserna av all debatt som varit. Här finns en grupp som ser att medlemskapet blir dyrare efter årsskiftet när avgiften till a-kassan höjs. En annan grupp kanske inte tycker att de inte behöver facket längre, eftersom de tror att fler jobb kommer i och med regeringsskiftet, säger Sven-Gunnar Sööder.