- Det är svårt att formulera det kravet. Vi kräver att man söker på ett sånt sätt att det är sannolikt att man får ett jobb. Söker man inom ett område där det finns gott om jobb är det rimligt att man söker fler än så. Har man en yrkesbakgrund där det är ont om jobb kan det vara svårare, säger Niclas Matstoms, chef på arbetsförmedlingen i Örebro.
Han framhåller också att jobb som arbetsförmedlingen anvisar en arbetssökande är obligatoriska att söka.
Reinfeldt anser att arbetsförmedlingarna ska få i uppdrag att kontrollera hos arbetsgivare om de arbetssökande har varit tillräckligt aktiva.
- När vi får in en order från en arbetsgivare, som alltså talar om att han behöver anställa, kontrollerar vi att den som har anvisats jobbet har sökt det, säger Niclas Matstoms.
När det gäller sökområden ger en rapport från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen, IAF, Reinfeldt rätt i sitt påstående att många struntar i att vidga sitt sökande efter 100 dagar, något som man måste för att få behålla ersättningen från a-kassan.
Moderatledaren föreslår att man inte ska kunna begränsa sitt sökande geografiskt eller yrkesmässigt ens under de första hundra dagarna av arbetslöshet. "Det är också självklart att kravet ska efterföljas och redovisas för arbetsförmedlingen efter 100 dagar" skriver Reinfeldt och Borg.
I dag behöver den som är arbetslös inte ta ett jobb som ger mindre än 90 procent av a-kassan. Den gränsen vill debattörerna sänka till 80 procent. Arbetslivsminister Hans Karlsson skriver i en kommentar att "många kommer att behöva ha fler arbeten än ett för att klara sig".
LINDA SVENSSON