Hoppa till huvudinnehåll
Arbetstid

Sif positivt till tjänstledighet för att prova nytt jobb

Att man har kvar den trygghet som en fast tjänst innebär och ändå kan testa ett nytt jobb ökar rörligheten på arbetsmarknaden. Därför är Peter Hellberg, Sifs förste vice ordförande, positiv till förslaget som ska presenteras på socialdemokraternas kongress.
Publicerad
Möjligheten att ta tjänstledigt för att prova nytt jobb är en prioriterad fråga inom Sif. Politikerna ska uppvaktas, men i första hand ska avtal träffas med arbetsgivarna.
- När beslut fattas om vilka krav som ska drivas i avtalsrörelsen ligger frågan med där, säger Kåre Grebäck på Sifs förhandlingsenhet.
Nu går socialdemokraterna före, inför kongressen stöder partiledningen ett förslag om lagstadgad rätt till tjänstledigt.
- Vi ser det som positivt att anställda kan känna trygghet i en fast anställning och testa på något helt annat, säger Peter Hellberg.
Teknikarbetsgivarna har uttalat oro för ökade kostnader för rekrytering.
- I dagens arbetsliv finns mängder med tillfälliga anställningar, det är många som har en osäker situation och inte kan ta lån. Det är inte mer än rättvist att man delar på den bördan som osäkerheten innebär. Det är det pris man får betala om man vill undvika en inlåsningseffekt, säger Peter Hellberg.
Tanken är att tjänstledigheten precis som friåret ska ge arbetslösa vikariat. Baksidan med friåret är att den som varit ledig riskerar att tappa i lön, visar en undersökning som TCO låtit göra.
- Om man tecknar kollektivavtal om tjänstledighet för att testa nytt jobb skulle vi ha en skrivelse om att den som varit ledig ska ha motsvarande löneutveckling som de som varit där, säger Peter Hellberg.
Lagstiftas möjligheten till tjänstledighet kan garantier för löneutvecklingen föras in i avtal. Tänkbart är också enligt Peter Hellberg att reglera hur långt i förväg man ska begära ledigt. Att man tagit ledigt en gång för att pröva nytt jobb ska inte utesluta att man kan göra det fler gånger.
De drygt 200 000 som har staten som arbetsgivare har avtalad rätt att ta ledigt upp till tre år för att prova annan tjänst inom staten.
I dag ger lagen möjlighet att ta tjänstledigt i upp till sex månader för att starta eget företag. Ledig kan också den vara som studerar, gör militärtjänst, vårdar barn eller närstående.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetstid

Lat på jobbet – därför kan det löna sig

Att vara “lat på jobbet” kan vara en tillgång – om det handlar om att vägra onödigt krångel. Det är skillnad på förenkling som sparar tid och lathet som bara skjuter upp ansvar.
Petra Rendik Publicerad 22 maj 2026, kl 09:03
Lat på jobbet. En person lutar sig tillbaka i en skottkärra utomhus och håller en mobiltelefon.
Lat på jobbet kan vara en strategi för effektivitet när den leder till förenkling. Men när lathet blir prokrastinering tappar både kvalitet och tempo. Foto: Colourbox.

Bill Gates lär ha sagt att han väljer lata människor för att lösa svåra uppgifter. Det kan vara en strategi som både främjar innovation och effektivitet.

Men varför? 

Lata personer vill inte anstränga sig i onödan eller upprepa sig om det inte är ett absolut måste. Medan många av oss accepterar krångliga processer gör latmasken precis tvärtom: den letar efter en genväg eller åtminstone en enklare väg. Det är så innovation uppstår, skriver Realtid.

Övertid är inte samma sak som resultat

Det är alltså inte alltid den som jobbar mest som är bäst. De där lata kollegorna har kanske hajat något som fler av oss borde haka på. Det handlar inte om lättja utan om att jobba smartare, där man inte behöver upprepa sig i onödan. Man slösar inte tid på fel saker helt enkelt och i längden sparar man tid och resurser.

Realtid gör i sin artikel ändå en skillnad på bra och mindre bra lathet. Bra är att våga förenkla, ifrågasätta processer och prioritera rätt. Inte lika bra är att prokrastinera, undvika ansvar eller inte göra något alls.

Bill Gates bytte slit mot reflektion

Microsoft-grundaren Bill Gates är själv ökänd för sina extrema arbetsvanor när han var yngre. Han ”trodde” inte på semester eller lediga helger och krävde samma nitiska inställning från sina medarbetare. Men med åldern blev han, om inte latare, så smartare. I flera intervjuer har han berättat om sin mer moderna syn på hälsosam balans mellan arbete, reflektion och fritid.

Tre skäl till att ”lata” medarbetare levererar

  • Lata medarbetare söker aktivt enklare sätt att lösa problem eftersom de ogillar onödigt arbete och helst inte vill upprepa sig.
  • Lata medarbetare levererar snabbare utan att tumma på kvaliteten eftersom de ogillar ineffektivitet.
  • Lata medarbetare prioriterar smartare; det handlar ofta om kreativ problemlösning snarare än antal arbetstimmar.