Hoppa till huvudinnehåll
Arbetstid

Sif positivt till tjänstledighet för att prova nytt jobb

Att man har kvar den trygghet som en fast tjänst innebär och ändå kan testa ett nytt jobb ökar rörligheten på arbetsmarknaden. Därför är Peter Hellberg, Sifs förste vice ordförande, positiv till förslaget som ska presenteras på socialdemokraternas kongress.
Publicerad
Möjligheten att ta tjänstledigt för att prova nytt jobb är en prioriterad fråga inom Sif. Politikerna ska uppvaktas, men i första hand ska avtal träffas med arbetsgivarna.
- När beslut fattas om vilka krav som ska drivas i avtalsrörelsen ligger frågan med där, säger Kåre Grebäck på Sifs förhandlingsenhet.
Nu går socialdemokraterna före, inför kongressen stöder partiledningen ett förslag om lagstadgad rätt till tjänstledigt.
- Vi ser det som positivt att anställda kan känna trygghet i en fast anställning och testa på något helt annat, säger Peter Hellberg.
Teknikarbetsgivarna har uttalat oro för ökade kostnader för rekrytering.
- I dagens arbetsliv finns mängder med tillfälliga anställningar, det är många som har en osäker situation och inte kan ta lån. Det är inte mer än rättvist att man delar på den bördan som osäkerheten innebär. Det är det pris man får betala om man vill undvika en inlåsningseffekt, säger Peter Hellberg.
Tanken är att tjänstledigheten precis som friåret ska ge arbetslösa vikariat. Baksidan med friåret är att den som varit ledig riskerar att tappa i lön, visar en undersökning som TCO låtit göra.
- Om man tecknar kollektivavtal om tjänstledighet för att testa nytt jobb skulle vi ha en skrivelse om att den som varit ledig ska ha motsvarande löneutveckling som de som varit där, säger Peter Hellberg.
Lagstiftas möjligheten till tjänstledighet kan garantier för löneutvecklingen föras in i avtal. Tänkbart är också enligt Peter Hellberg att reglera hur långt i förväg man ska begära ledigt. Att man tagit ledigt en gång för att pröva nytt jobb ska inte utesluta att man kan göra det fler gånger.
De drygt 200 000 som har staten som arbetsgivare har avtalad rätt att ta ledigt upp till tre år för att prova annan tjänst inom staten.
I dag ger lagen möjlighet att ta tjänstledigt i upp till sex månader för att starta eget företag. Ledig kan också den vara som studerar, gör militärtjänst, vårdar barn eller närstående.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetstid

Spanien inför lag om kortare arbetsvecka

Spanien slopar 40-timmarsvecka. Senast från och med årsskiftet ska samtliga anställda i Spanien jobba max 37,5 timmar i veckan enligt ett lagförslag som lämnas till parlamentet.
Johanna Rovira Publicerad 9 maj 2025, kl 11:11
Spanien som kommer att bli bättre tack vare förkortningen av arbetstiden enligt spanska arbetsmarknadsminister Yolanda Diaz. Foto: Paul White/TT

Många spanska löntagare har redan i dag kortare arbetstid tack vare sina kollektivavtal, men allra senast från årsskiftet kommer resterande 12, 5 miljoner, (vilket motsvarar cirka 70 procent av arbetskraften), att få en halvtimmes kortare arbetsdag med bibehållen lön , enligt bland annat tidningen ElDiario.  

– I dag moderniserar vi spanska företag och hjälper folk att bli lite lyckligare, säger Yolanda Díaz, andre vicepresident och arbetsmarknadsminister i Spanien, enligt tidningen As.

Spanien blir därmed det tredje EU-landet som har en lagstadgad arbetsvecka på färre än 40 timmar. De andra två länderna är Frankrike, där veckoarbetstiden är 35 timmar och Belgien där löntagare får jobba max 38 timmar i veckan.  

Lagförslaget, som godkändes av regeringen i tisdags, kom till genom en överenskommelse mellan arbetsmarknadsministeriet och facken i Spanien. Facken har  lovat att mobilisera sig om förslaget stöter på patrull i det spanska parlamentet.