Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Påpekade regelslarv – fick sparken

Administratören tyckte att hennes arbetsgivare kunde bli bättre på att följa finansbranschens regler. När hon påpekade det för ledningen blev hon uppsagd.
Lina Björk Publicerad
Tre suddiga personer i kostymer vid ett bord med finansiella papper på.
Administratör sparkad efter att ha påtalat bristande regelefterlevnad. Unionen stämmer arbetsgivaren för brott mot lagen om anställningsskydd och kräver 135 000 kronor i skadestånd. Foto: Colourbox.

Företaget kvinnan arbetade på sysslar i huvudsak med finansiell rådgivning till privatpersoner och företag. Hennes uppgift var bland annat att ta fram underlag till rådgivarna och att utbetalningar utfördes och gick igenom. Ett arbete som krävde mycket jobb, inte enbart på vardagar utan även på kvällar och helger. Under hennes tid på företaget har hon enligt Unionens stämningsansökan inte haft en enda semester som inte delvis inneburit jobb. 

Arbetsmiljön var tuff och det var mycket regler som skulle efterlevas i verksamheten, något det slarvades med ansåg kvinnan, vilket hon också framförde till ledningen. Men i stället för att göra något åt saken, fråntogs hon arbetsuppgifter och en annan person anställdes för att göra hennes jobb. 
 

Unionen kräver skadestånd

I slutet av förra året blev hon uppsagd på grund av personliga skäl. Företaget motiverade uppsägningen med att administratören hade samarbetssvårigheter och agerat illojalt med företaget. Unionen är av en annan åsikt. 

” Hon har aldrig agerat illojalt, tvärtom alltid haft företagets bästa för ögonen”, skriver Unionens förbundsjurist i stämningsansökan.

Förbundet stämmer nu arbetsgivaren på sammanlagt 135 000 kronor i skadestånd för brott mot lagen om anställningsskydd och yrkar på att uppsägningen ska ogiltigförklaras. 

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Kim drabbas när AD ställer in: ”Jag är besviken”

Arbetsdomstolen har ställt in alla kommande mål tre månader framåt. En av dem som drabbas är Unionenmedlemmen Kim Beligantol som länge sett fram emot förhandlingen som nu ställts in.
– Jag är besviken och hade sett fram emot ett avslut, säger han.
Ola Rennstam Publicerad 12 november 2025, kl 08:20
Arbetsdomstolens fasad och en man står med ryggen mot kameran.
Kim Beligantol är en av dem som kommit i kläm när Arbetsdomstolen valt att ställa in alla mål. Nu skjuts Kims ärende på framtiden, vilket påverkar både hans ekonomi och hans mående. Foto: Ola Rennstam/Privat

I augusti förra året stämde Unionen den restaurang i Värmland där Kim Beligantol varit anställd och krävde ett stort skadestånd. Enligt facket hade arbetsgivaren provocerat Kim Beligantol till att säga upp sig själv efter en tids turbulens under hösten 2023.

Har väntat på avgörande sedan 2023

På tisdag – två år efter uppsägningen – var tanken att saken skulle avgöras i Arbetsdomstolen. Men så blir det inte. Som Kollega tidigare kunnat berätta har regeringen valt att skära ner på anslagen till AD och domstolen har tvingats ställa in alla huvudförhandlingar under de kommande tre månaderna. För Kim Beligantol innebär det att han nu måste vänta ytterligare på att få sin sak prövad i domstol.

– Jag är besviken och hade sett fram emot att få ett avslut. Det här hände 2023 och snart är det 2026, det har gått jättelång tid, säger han.

”Det handlar om mitt mående”

Kim Beligantol berättar att den utdragna rättsprocessen har påverkat hans mående.

– Det handlar mycket om mitt mående. Jag har en inneboende oro i mig som handlar om mitt case. Och ju längre tid det tar desto mer tänker jag på vad som kan hända och hur företaget kan bete sig. 

En konkret konsekvens av den inställda förhandlingen är att planerna på att studera nu får skjutas på framtiden.

– Det här påverkar både mitt privatliv och min ekonomi. Nu måste jag ställa om min planering för nästa år. Jag tycker att regeringen bör prioritera AD så domstolen får medel för att kunna bedriva sin verksamhet, säger Kim Beligantol.

Konsekvenserna oroar Unionen

Unionens chefsjurist, Malin Wulkan, har tidigare sagt till Kollega att hon är oroad över konsekvenserna av de uppskjutna förhandlingarna.

Malin Wulkan
Malin Wulkan.

– Det kan få väldigt negativa konsekvenser för förbundet och våra medlemmar som kan få vänta ännu längre på att få sin sak avgjord, med den oro och osäkerhet som följer med det.

Bevisning och vittnen kan påverkas

Enligt Unionens chefsjurist finns det risk att den som har rätt i sak kommer att få vänta längre på ekonomisk kompensation. Att juridiska mål skjuts på framtiden riskerar också påverka bevisningen eftersom vittnesuppgifter blir mer osäkra ju längre tid som går, menar Malin Wulkan.

– Det ligger både i arbetstagares och arbetsgivares intresse att arbetsrättsliga tvister kan prövas så snabbt som omständigheterna medger och att mål blir inställda är därför mycket olyckligt, sade hon nyligen till Kollega.