Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Sifhandledning sätter fokus på arbetsmiljön

I höst får alla Sifs förhandlare en handledning om hur man kan arbeta med arbetsmiljön via förhandlingar på arbetsplatsen.- Jag vågar påstå att vi gör en pionjärhandling, säger Sifs arbetsmiljöombudsman Runo Carlsson.
Publicerad
- Många, både inom facket och från arbetsgivarhåll, har önskat att vi ska arbeta med arbetsmiljön. Men från ord till handling är det ju som bekant ofta långt. Vi har varit dåliga på att få in arbetsmiljön som en naturlig del i det dagliga arbetet, säger Runo Carlsson.
- Enligt arbetsmiljölagen ska en samverkan ske på alla arbetsplatser men tyvärr är det ofta inte så. Vid förändringar sker förhandlingar enligt mbl där miljöaspekten sällan behandlas. Förhandlarna kör sitt race och arbetsmiljöfolket sitt. Syftet med handledningen är att vi nu ska samverka bättre.
Skriften beräknas vara ute i avdelningar och klubbar i september. Den ska även användas vid utbildning för förhandlare och arbetsmiljöombud.
Handledningen behandlar olika situationer då facket kan förhandla med arbetsgivaren om arbetsmiljön. Det är främst vid en förändring, exempelvis en neddragning, på arbetsplatsen eller när man misstänker eller har konstaterat ohälsa.
Läsaren får handfasta råd om förberedelser inför en förhandlingen och hur den kan genomföras.
- Det nya är att vi har kopplat ihop stödet av Arbetsmiljölagen med det stöd och de regler som finns i las och framför allt i mbl. Vi vill få till ett kombinationsarbete. I dag vet tyvärr många inte ens om att det är möjligt, säger Runo Carlsson.
Reglerna har funnits i flera år. Varför agerar Sif så sent?
- Det är väl så att man måste ner i en djup kris för att få det rätta intresset. De höga
ohälsotalen, med dess konsekvenser både för individer, företag och samhälle, spelar naturligtvis stor roll för att våra attityder till arbetsmiljöarbetet äntligen förändrats.
Runo Carlsson hävdar att situationen är minst lika dålig i andra förbund.
- Det finns ett stort behov av material av det här slaget. Sedan det blivit känt att vi håller på med det här så har jag fått förfrågningar från flera håll.
- På många företag finns en partsgemenskap när det gäller att rehabilitera en tjänsteman som blivit sjuk eller arbetsskadad. Men att ta sig samman och undersöka varför, analysera det och vidta åtgärder på arbetsplatsen sker alltför sällan. Det behövs ett annat tänkande för att vi verkligen ska kunna tala om ett förebyggande arbetsmiljöarbete.

ANITA TÄPP


Läs även om ett regeringsbeslut som innebär att arbetsgivaren nu, enligt arbetsmiljölagen, är skyldig att göra en "riskanalys" innan en förändring på arbetsplatsen sker, genom att söka på ordet arbetsmiljö i vårt nyhetsarkiv.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Facklig på callcenter: ”Tror AI kommer coacha medarbetare”

På callcenter mäts anställdas prestationer dagligen och AI kan lyssna på samtal. Men en mänsklig chef finns kvar - vilket facket välkomnar. 
– En personlig kontakt är bättre, säger Murat Türk, lokal klubbordförande på Concentrix.
Elisabeth Brising Publicerad 20 maj 2025, kl 06:01
Callcenter arbetsplats
AI och algoritmiska system används mer som chefsstöd för att kontrollera och mäta arbetet visar forskning. På callcenter har personalen länge arbetat datastyrt med ständig prestationsmätning. Men den mänskliga chefen finns kvar, än så länge. Foto: Colourbox/Colourbox

Murat Türk är Unionens klubbordförande på globala kundtjänstkonsulten Concentrix. Han tror att AI-drivna system och det som kallas algoritmisk arbetsledning kan ersätta mer av chefers uppgifter framöver. 

Murat Türk.
Murat Türk. Foto: Privat.

– Det finns säkert planer att implementera AI som bestämmer hur grupperna ska schemaläggas. Jag tror även att AI kommer coacha medarbetare i sina prestationer och räkna prognoser och slutresultatet för en klient, säger han. 

Men där är branschen inte än. Chefer följer upp resultaten öga mot öga. 

Vad skulle du tycka om en AI-chef? 

– Jag skulle inte föredra det, en personlig kontakt är bättre för att behålla en genuin relation mellan arbetsgivare och arbetstagare.

Hur tror du AI kommer påverka er arbetsmiljö?

– Det finns en viss risk att den kan räkna fel och risk att arbetsmiljön påverkas. 

Det här är algoritmisk arbetsledning

Algoritmic management, AM, är automatisering av chefsfunktioner. Digital teknik som kan förstärka eller automatisera ledningens beslutsfattande. Ibland kallas det att jobba datadrivet, eller med datainformerat ledarskap. 

Det är system som kan
• Styra, övervaka eller utvärdera arbetet.
• Planera personalstyrkan, schemalägga.
• Anställa, belöna, befordra, disciplinera och avskeda. 

Läs mer
Forskare: Vad händer med arbetsmiljön när AI blir chef?
Unionens rapport: Total datakontroll på jobbet?

AI lyssnar på telefonsamtal

Om AI börjar kommentera hur anställda når nyckeltalen blir det en stressigare arbetsmiljö, tror Murat Türk. Redan i dag testar företag egna ChatGPT-modeller som gör ärendeloggningar och skriver journal på kundservicesamtal. AI:n lyssnar på samtalet och loggar det. Den sammanfattar kundens ärende och vad lösningen blev. 

Orolig mage får tas upp med chefen

I callcenterbranschen har det länge varit vanligt med digitala verktyg som ständigt mäter hur de anställda jobbar och om de når sina mål (KPI:er).

Ylva Harnesk.
Ylva Harnesk. Foto: Privat

– Du kan följa prestationstabeller dagligen. Det finns nyckeltal man ska klara av, säger Ylva Harnesk, facklig klubbordförande för Unionen på kundtjänstföretaget Teleperformance i Stockholm. 

Digitala system fördelar samtal och följer upp medarbetarnas resultat i olika kanaler som samtal, chatt och mejl. Arbetsmiljön präglas av ett strikt schema med korta förutbestämda pauser för att exempelvis gå på toaletten. Anställda förväntas följa kundköer och se hur många som är tillgängliga för samtal. 

– Allting är schemalagt, som short breaks. Det är en betald paus då du står till arbetsgivarens förfogande. Men har man en orolig mage får man ha en dialog med arbetsgivaren om det, säger Ylva Harnesk.

”Annars har vi inte jobb”

Ylva Harnesk är själv nöjd med arbetsmiljön och tycker det är normalt med digital kontroll inom kundservice. De flesta telefonsamtal spelas in och det görs stickprovskontroller av cheferna. 

Övervakningen av hur anställda jobbar, eller ”handling time”, som det heter internt, krävs också enligt klubbordföranden. 

– Det finns alltid parametrar för hur man ska sköta samtal och följa GDPR. Vi måste bibehålla kvaliteten, annars har vi inte jobb, säger hon. 

Men hon drar gränsen vid en AI som ersätter chefen. 

– Vi har högst mänsklig feedback. Varje månad har du ett enskilt samtal med din chef.

Chefer måste följa mbl och informationsplikt

AI kommer stort och spås påverka de flesta Unionen-yrken framöver.

– Vi ett stort globalt företag, jag vet att AI används på vissa områden. Men skulle de få för sig att införa det här utan att förvarna bryter de mot informationsplikten när det gäller arbetsmiljö, säger Ylva Harnesk. 

Hon hänvisar till att större förändringar inte får införas över huvudet på personalen utan att riskbedömas enligt arbetsmiljölagen och förhandlas enligt medbestämmandelagen (mbl).

Key Performance Indicators i callcenter

  • KPI eller nyckeltal är system där arbetsgivare utvärderar anställdas prestationer. 

Systemet kan till exempel mäta:

  • Hur mycket du säljer och måste sälja varje månad 
  • Hur många minuter du förväntas sitta (högst) med kunder,
  • Hur länge du får göra efterarbete på ett kundärende, att du ska ta nästa samtal efter två minuter t.ex.  
  • Betyg från kundens upplevelse av interaktionen.