Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Sif efterlyser åtgärder för att stötta Ericsson

Ericsson varslar 1 660 personer i Sverige.- Det är oerhört oroande att man skär så mycket i utvecklingssidan, det måste få betydande konsekvenser för framtiden, säger Mari-Ann Krantz, Sifs förbundsordförande.
Publicerad
Krantz efterlyser åtgärder för att vända krisen inom telekom.
- Det behöver ske något för att utbyggnaden av 3G ska komma gång, det är nödvändigt inte bara för Ericsson utan också för hela landets ekonomi, säger Mari-Ann Krantz.
I Stockholm varslas 1 140 personer, hårdast drabbat är enheten CRND, i Kista och Älvsjö där 750 personer kan komma att sägas upp.
- En del av utvecklingen skärs bort, en del läggs i malpåse, annat kommer endast att underhållas, säger Sifklubbens ordförande Bosse Persson.
I Göteborg varslas sammanlagt 280 personer, även där gäller det utveckling.
- Än så länge plockar man bort produkter och renodlar. Förhoppningen är ändå att ha kvar en bra produktportfölj. I förhandlingarna kommer vi att syna företagets motiv. Det är viktigt att se till att de som är kvar får en bra arbetssituation så att inte risken för stress och utbrändhet ökar, säger Sifklubbens ordförande Mats Hagman.
I Linköping varslas 190 och i Hässleholm 50.
Nu förhandlar facket om stödpaket liknande dem som togs fram i våras.
- De kommer inte bli exakt lika, företaget vill spara så mycket som möjligt, säger Bosse Persson.
Ericssons varsel får nu Ams att starta en särskild samordningsgrupp för telekomsektorn med representanter för Ericsson, facken, högskolor och myndigheter.
- Det är bra, nu behövs alla goda krafter, säger Mari-Ann Krantz.
Samtidigt får ett initiativ som Sif varit med och drivit fram gehör. Regeringen ger Vinnova, Verket för innovationssystem, i uppdrag att ta fram en plan för ett utvecklingsprogram för IT-telekomsektorn. Tanken är att fånga upp kompetens och utveckla användardrivna applikationer och tjänster.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Pollensäkra kontoret – 10 enkla tips – klädrulle och jackförbud

Pollen i kontorsmiljön kan försämra arbetsförmågan för allergiker. Med enkla åtgärder kan arbetsgivare och anställda minska besvären och skapa en bättre arbetsmiljö.
Elisabeth Brising Publicerad 23 april 2026, kl 09:01
En kvinna snyter sig under ett blommande träd
Lämna jackan utanför kontoret. Så hjälper du pollenkänsliga kollegor klara våren. Foto: Colourbox
  1. Ta pollenallergi på allvar. Cirka 30 procent av svenskarna är pollenallergiker och för många kan symtomen påverka arbetsförmågan under långa perioder. Anpassningar vid allergi ska utredas, men vara rimliga i varje enskilt fall. Kolla ventilationen på arbetsplatsen så att inluften filtreras från pollen. Vid svår allergi ska arbetsgivaren göra en riskbedömning tillsammans med den anställde.
     
  2. Ta hjälp av läkemedel. Den som är allergisk, eller misstänker att den är det, bör börja medicinera i god tid innan den pollensort som ger besvär drar i gång. 
     
  3. Prata om sjuknärvaro och anpassningar. De flesta med pollenallergi går till jobbet trots symtom– chefer bör vara uppmärksamma på ohälsa och om den leder till funktionsnedsättning. Behövs någon anpassning, som mer hemarbete? 
     
  4. Jobba hemifrån. Distansarbete kan vara ett enkelt sätt att underlätta under dagar med höga pollenhalter, om arbetet tillåter. Tänk på att inte vädra i onödan hemma heller. Byt gärna kläder och skölj håret när du varit ute. 
     
  5. Håll fönstren stängda under dagtid. Vädra helst kontoret tidig morgon eller sen kväll när pollenhalterna är lägre – eller inte alls under högsäsong.
     
  6. Inga ytterkläder vid skrivbordet. Jackor och kappor drar med sig pollen in – häng dem alltid i kapprum. Det gäller alla anställda. 
     
  7. Använd klädvårdsrulle. En klisterrulle på kläderna minskar både pollen och pälsdjurshår. Arbetsplatsen kan erbjuda rullar vid klädhängare. Använd gärna även om du inte själv är allergiker.
     
  8. Tänk efter innan ni planerar utomhusaktiviteter. Picknickar, luncher, utomhusfika och möten i gräs(lig) miljö är trevligt. Men det kan göra att allergiska kollegor inte orkar hänga med. Fråga vad som funkar i god tid, eller föreslå inomhusaktivitet. Morgon och kväll är ofta bättre att vara ute än mitt på dagen. 
     
  9. Prata om pollen. Vissa är paniskt rädda för kollegors snor. Andra har sjukdomar som gör dem infektionskänsliga. För att inte sprida onödig oro kan allergiker berätta att de inte smittar. Förklara vad som hjälper dig uthärda säsongen och varför du är extra trött. Kollegor är inte tankeläsare utan behöver få veta hur de kan stötta. 
     
  10. Slå hål på myter om medicin. Moderna allergimediciner gör sällan människor trötta – däremot kan obehandlad allergi leda till onödigt stark trötthet.


Källor: Kollega.se, Astma- och allergiförbundet, Arbetsmiljöverket, Prevent.