Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Sif efterlyser åtgärder för att stötta Ericsson

Ericsson varslar 1 660 personer i Sverige.- Det är oerhört oroande att man skär så mycket i utvecklingssidan, det måste få betydande konsekvenser för framtiden, säger Mari-Ann Krantz, Sifs förbundsordförande.
Publicerad
Krantz efterlyser åtgärder för att vända krisen inom telekom.
- Det behöver ske något för att utbyggnaden av 3G ska komma gång, det är nödvändigt inte bara för Ericsson utan också för hela landets ekonomi, säger Mari-Ann Krantz.
I Stockholm varslas 1 140 personer, hårdast drabbat är enheten CRND, i Kista och Älvsjö där 750 personer kan komma att sägas upp.
- En del av utvecklingen skärs bort, en del läggs i malpåse, annat kommer endast att underhållas, säger Sifklubbens ordförande Bosse Persson.
I Göteborg varslas sammanlagt 280 personer, även där gäller det utveckling.
- Än så länge plockar man bort produkter och renodlar. Förhoppningen är ändå att ha kvar en bra produktportfölj. I förhandlingarna kommer vi att syna företagets motiv. Det är viktigt att se till att de som är kvar får en bra arbetssituation så att inte risken för stress och utbrändhet ökar, säger Sifklubbens ordförande Mats Hagman.
I Linköping varslas 190 och i Hässleholm 50.
Nu förhandlar facket om stödpaket liknande dem som togs fram i våras.
- De kommer inte bli exakt lika, företaget vill spara så mycket som möjligt, säger Bosse Persson.
Ericssons varsel får nu Ams att starta en särskild samordningsgrupp för telekomsektorn med representanter för Ericsson, facken, högskolor och myndigheter.
- Det är bra, nu behövs alla goda krafter, säger Mari-Ann Krantz.
Samtidigt får ett initiativ som Sif varit med och drivit fram gehör. Regeringen ger Vinnova, Verket för innovationssystem, i uppdrag att ta fram en plan för ett utvecklingsprogram för IT-telekomsektorn. Tanken är att fånga upp kompetens och utveckla användardrivna applikationer och tjänster.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Vanligaste jobbskadorna för tjänstemän – fallolyckor och cykelolyckor i topp

Att ramla på jobbet, halka på väg till kontoret eller stressas till psykisk ohälsa. Fallolyckor är den vanligaste arbetsskadan bland privata tjänstemän, visar en ny rapport från Afa Försäkring.
Elisabeth Brising Publicerad 5 mars 2026, kl 06:00
Person halkar på isigt underlag i stadsmiljö – fallolyckor är vanligaste arbetsskadan bland tjänstemän.
Om du halkar på väg till eller ifrån jobbet räknas det normalt som en färdolycka och skador kan täckas av arbetsskadeförsäkring. Tomas Oneborg/SvD/TT

Olika typer av fall, eller ramlande, är den vanligaste arbetsolyckan bland privatanställda tjänstemän. Det här visar Afa Försäkrings nya rapport Arbets­skador bland privatanställda tjänstemän. Chefer i handeln och inom utbildning är de två yrkesgrupper som drabbas oftare av arbetsolyckor än andra. 

Tjänstemän som grupp är inte lika hårt drabbad av arbetsskador som arbetare. Men olyckor uppstår förstås, liksom arbetssjukdomar.

Fallolyckor är vanligaste arbetsolyckan bland tjänstemän

Anna Weigelt
Anna Weigelt. Foto: Adam Fredholm

– Även i yrken som traditionellt inte förknippas med fysiskt riskarbete kan fallolyckor få allvarliga konsekvenser, särskilt om de leder till lång sjukfrånvaro eller bestående men, säger Anna Weigelt, chef för analysavdelningen på Afa Försäkring i ett uttalande. 

 

Vanligaste arbetsolyckorna 

1. Ramla inomhus.

2. Ramla utomhus.

3. Ramla i trappa.

4. Olycksfall medan man lastar, bär, flyttar, eller lossar något.

5. Olycksfall vid träning/övning - som teambuilding. 

Källa: Vanligaste händelserna vid allvarligt arbetsolycksfall i privat tjänstemannayrke 2019–2023, ur rapporten Arbets­skador bland privatanställda tjänstemän, Afa försäkring 2026.

Cykelolyckor vanligaste färdolyckan till och från jobbet

Färdolyckor till och från jobbet toppas av tjänstemän som skadar sig på cykel enligt rapporten. På andra plats kommer att ramla utomhus, till exempel halka på en isfläck. 

Det är vanligare att kvinnor ramlar av cykeln än män. Men då ska man också komma ihåg att bilolyckor inte är med i rapporten alls utan de regleras av trafikförsäkringen. Fler män än kvinnor kör bil till jobbet. 

Vanligaste arbetssjukdomarna i tjänstemannayrken

Vibrationsskador är den vanligaste arbetssjukdomen bland privatanställda tjänstemän som godkänts enligt Afa Försäkring. Det drabbar främst tekniker och ingenjörer. 

På andra plats kommer psykiska sjukdomar vilket drabbar fler kvinnor än män.

Arbetssjukdomar är diagnoser som uppstår efter långvarig exponering för skadliga faktorer i arbetsmiljön. 

Vanligaste diagnoserna vid arbetssjukdomar

  1. Effekter av vibration/vibrationsskador.
     
  2. Psykisk sjukdom.
     
  3. Bullerskador, tinnitus.
     
  4. Sjukdomar i andningsorganen.
     
  5. Sjukdomar i skelett och rörelseorgan.

Källa:  Vanligaste diagnoserna för arbetssjukdomar i tjänstemannayrken 2019–2023, ur rapporten Arbets­skador bland privatanställda tjänstemän, 2026. 

Läs hela rapporten här