Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Många sjukskrivna för mens

Var fjärde ung kvinna har stannat hemma från jobbet på grund av mens. Det visar en undersökning som tidningen Arbetet har låtit göra.
David Österberg Publicerad
Colourbox.com
Många kvinnor har så ont när de har mens att det kan vara svårt att jobba, eller ens komma upp ur sängen. Colourbox.com

Det har pratats mycket om mens den senaste tiden. Organisationen Mensen fick mycket uppmärksamhet efter att ha fått statligt bidrag för att hitta åtgärder som kan göra arbetsplatser mer mensvänliga. Genom projektet vill de bland annat hjälpa företag att hitta rutiner för att anställda med mens ska slippa sjukdagar och nedsättande skämt om mens.

Projektet har fått en hel del kritik. Kritikerna ansåg bland annat att det är kontraproduktivt att diskutera exempelvis mensledighet eftersom det kan minska arbetsgivares vilja att anställa kvinnor.

I dag presenterade Arbetet en undersökning som tidningen låtit Kantar Sifo göra. Enligt den har var femte kvinna någon gång stannat hemma från jobbet på grund av mens. Bland kvinnor i åldrarna 20-29 år är andelen ännu högre: en fjärdedel av dem har någon gång sjukskrivit sig på grund av mens.

Enligt gynekologen och forskaren Lena Marions är de vanligaste orsakerna till sjukskrivning vid mens svåra smärtor och rikliga blödningar.

– Det är få som tar upp de här problemen med vården. Det är synd eftersom man inte ska behöva ligga hemma och plågas, säger hon till Arbetet.

Läs också: Därför ska vi prata mens på jobbet

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Miljonböter för Gröna Lund efter dödsolyckan

En kvinna dog och flera skadades när Jetline spårade ur på Gröna Lund. Nu har nöjesparken dömts till att betala 5,2 miljoner kronor, enligt en dom i Stockholms tingsrätt.
Ola Rennstam Publicerad 28 januari 2026, kl 12:43
Jetline på Gröna Lund.
Gröna Lund döms till att betala 5,2 miljoner kronor i böter efter Jetline-olyckan som inträffade i juni 2023. Pontus Lundahl/TT

Olyckan i Jetline inträffade en sommardag i slutet av juni 2023. En kvinna dog och flera skadades allvarligt sedan en bärarm på berg-och dalbanan brustit mitt under färden. Statens haverikommission pekade i sin slutrapport ut flera allvarliga brister som ledde fram till olyckan.

Åklagaren Christer B Jarlås hade yrkat på totalt 12 miljoner i företagsböter för Gröna Lund, och ytterligare tre miljoner vardera till två underleverantörer som nöjesparken hade köpt reservdelarna av.

Nu har Stockholms tingsrätt kommit med sitt avgörande kring ansvaret för dödsolyckan. Gröna Lund döms till företagsböter om 5 miljoner kronor, för vållande till annans död och kroppsskada.

Tingsrätten dömer underleverantören, Göteborgs Mekaniska, att betala 1,3 miljoner kronor i böter. Domstolen slår fast att bolaget har agerat oaktsamt genom att ta sig an ett jobb de inte haft förutsättningar eller kompetens för. Det tredje bolaget frikänns helt.

Läs vår intervju med Gröna Lunds vd Jan Eriksson där han berättar om sina upplevelser från dagen då olyckan inträffade.