Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Höjda arvoden på Volvo retar facket

Samtidigt som Volvo gör stora neddragningar i personalstyrkan planerar man att höja styrelsens arvoden enligt Svenska Dagbladet.
– Det sänder ut konstiga signaler, säger Mats Henning, ordförande för en av Unionenklubbarna på Volvo i Göteborg.
Linnea Andersson Publicerad
Olof Persson framför skärm med Volvos logga.
Volvos rapport presenterades av vd Olof Persson den 6 februari 2014. Foto: Magnus Hjalmarsson Neideman/TT

Som Kollega berättat tidigare har AB Volvos sparkrav utökats så att man i nuläget planerar att säga upp 4 400 anställda. Uppsägningarna drabbar framför allt tjänstemannasidan. Men trots det planera nsu en kraftig höjning av styrelsearvodena vid bolagets årsstämma i april. Enligt uppgifter till SvD diskuteras arvodeökningar på mellan 15 och 25 procent.

Att sparkraven ska utökas kom inte som någon överraskning för Unionenklubbarna på Volvo. Mats Henning, ordförande för en av Unionens klubbsektioner på Volvo, säger att de inte hört något internt om att arvodena ska höjas, men att det ger dubbla signaler om det är sant.

- Å ena sidan ska man spara, men å andra sidan är det tydligen helt okej att höja sina egna arvoden. Det sänder ut konstiga signaler när man samtidigt ska skära ner 4 400 personer globalt sett.

Alf Söderlund, ordförande för Unionenklubben på Volvo Lastvagnar i Umeå, säger till SvD att uppgifterna förvånar honom och att det är gräsligt om det är sant. I stället menar han att arvodena borde hållas nere och att en höjning dessutom försvårar besparingsförhandlingarna.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Här är de vanligaste skälen till att vi byter jobb

Pengar, chefen och livet utanför jobbet. Det är de främsta orsakerna till att vi byter jobb. Var femte anställd vill byta arbetsplats – men få tar steget, visar en ny rapport.
Ola Rennstam Publicerad 26 augusti 2026, kl 06:00
Missnöje med lön och ledarskap får anställda att vilja byta jobb, men osäkerheten på arbetsmarknaden och i ekonomin håller dem kvar, visar en rapport från rekryteringsföretaget Randstad. Foto: Colourbox

På den svenska arbetsmarknaden är det få som byter jobb – men viljan finns där. Drygt var femte anställd planerar att lämna sin arbetsgivare inom ett halvår, men betydligt färre tar steget, visar en ny rapport från Randstad.

Foto: Randstad

– Det finns en solklar inlåsningseffekt där många är rädda för att byta jobb. Det har varit stökigt på arbetsmarknaden de senaste åren med mycket uppsägningar, så har man ett arbete håller man fast vid det. Och det kommer fortsätta vara så tills Sverige visar upp en bättre ekonomisk tillväxt, säger Cecilia Mannheimer, 
ansvarig för rekrytering och bemanning på Randstad.

 

Låg lön och svagt ledarskap bakom missnöjet

När arbetstagare väl säger upp sig handlar det sällan om en enskild orsak. I stället är det flera faktorer som samverkar: missnöje med lön, bristande ledarskap och ett livspussel som inte går ihop – men också känslan av att jobbet inte längre känns meningsfullt.

– Det handlar ofta om en bristande tilltro till ledningen och en avsaknad av kommunikation med sin chef.  För stressade chefer som befinner sig i en omorganisation är det lätt att tappa bort vikten av att se sina medarbetare, säger Cecilia Mannheimer.

Brist på flexibilitet skrämmer bort unga

Det finns en tydlig röd tråd i rapporten: samma faktorer som får anställda att sluta är de saker som de söker hos en ny arbetsgivare. Lön och balans mellan arbete och fritid toppar båda listorna i undersökningen. För arbetsgivare innebär det en konkret risk – lever man inte upp till grundkraven, tappar man folk, påpekar Randstad i rapporten.

– Yngre generationer värderar balans mellan jobb och fritid i högre utstäckning än tidigare generationer. Om man som arbetsgivare inte kan erbjuda flexibilitet kommer man få svårt att attrahera nya talanger.

Men pengar är bara en del av ekvationen. Relationer på jobbet och hur arbetsvardagen faktiskt fungerar väger tungt. Engagemang och den dagliga upplevelsen är avgörande – minst lika viktiga som lönen.

Unga prioriterar utveckling – äldre relationen till chefen

Bakom siffrorna finns också tydliga generationsskillnader. Yngre (Generation Z och millennials) lämnar oftare på grund av låg lön, brist på utveckling och ointressanta arbetsuppgifter. Äldre (Generation X och baby boomers) sätter i stället ställ relationen till chefen främst – följt av lönen.

De vanligaste skälen att byta jobb

För låg lön (39%)

Dålig relation till ledningen (31%)

Obalans mellan jobb och fritid (30%)

Ointressanta arbetsuppgifter (29%)

Brist på karriärmöjligheter (26%)

Dålig arbetsmiljö (22%)

Otrygghet i anställningen (19%)

Känsla av att inte bli rätt belönad (13%)

Svårt att ta sig till jobbet (11%)

Dåligt rykte om arbetsgivaren (9%)

Brist på investeringar i teknik och innovation (5%)

Företaget bidrar inte till samhälle eller miljö (5%)

Källa: Randstad. 3895 personer i Sverige deltog i undersökningen. Läs hela rapporten här.