Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Facken på Scania ställer krav på Volkswagen

I morgon åker facken på Scania ner till Tyskland med en gemensam kravlista för att trygga jobben i Södertälje. Beroende på om Volkswagen går med på kraven eller inte, kommer facken ställa sig positiva eller negativa till den nya ägaren.
Linnea Andersson Publicerad
Dirk Brandes/AP/TT
Volkswagens huvudkontor i Wolfsburg, Tyskland. Dirk Brandes/AP/TT

- De vill att vi ska vara positiva till köpet från fackets sida och därför har vi något att köpslå med innan aktiehandeln börjar på måndag nästa vecka. Men när 90 procent av aktierna har kommit in har vi inget att köpslå med längre, så vi måste göra det nu, säger Håkan Thurfjell, Unionenklubbens ordförande på Scania.

Många av fackmedlemmarna är aktieägare och Håkan Thurfjell känner sig positiv inför resan och säger att de räknar med att få dokumentet påskrivet.

De svenska facken har förutom att kraftsamla tillsammans även fått stöd av det tyska facket. I Tyskland har Volkswagen en garanti för sysselsättning som gör att jobben i Sverige riskerar att ryka först om det blir tal om rationalisering och uppsägningar efter de samordningsvinster som VW utlovat, skriver Dagens Industri.

Håkan Thurfjell vill inte gå in på de precisa kraven men säger att det handlar om att trygga jobben och huvudkontoret i Södertälje. Han har tidigare sagt till Kollega att det är extra viktigt i Södertälje eftersom orten varit drabbad av många nedläggningar och att facken även vill ha kvar forskning och utveckling i Sverige.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Missnöje med lön och ledarskap får anställda att vilja byta jobb, men osäkerheten på arbetsmarknaden och i ekonomin håller dem kvar, visar en rapport från rekryteringsföretaget Randstad. Foto: Colourbox

På den svenska arbetsmarknaden är det få som byter jobb – men viljan finns där. Drygt var femte anställd planerar att lämna sin arbetsgivare inom ett halvår, men betydligt färre tar steget, visar en ny rapport från Randstad.

Foto: Randstad

– Det finns en solklar inlåsningseffekt där många är rädda för att byta jobb. Det har varit stökigt på arbetsmarknaden de senaste åren med mycket uppsägningar, så har man ett arbete håller man fast vid det. Och det kommer fortsätta vara så tills Sverige visar upp en bättre ekonomisk tillväxt, säger Cecilia Mannheimer, 
ansvarig för rekrytering och bemanning på Randstad.

 

Låg lön och svagt ledarskap bakom missnöjet

När arbetstagare väl säger upp sig handlar det sällan om en enskild orsak. I stället är det flera faktorer som samverkar: missnöje med lön, bristande ledarskap och ett livspussel som inte går ihop – men också känslan av att jobbet inte längre känns meningsfullt.

– Det handlar ofta om en bristande tilltro till ledningen och en avsaknad av kommunikation med sin chef.  För stressade chefer som befinner sig i en omorganisation är det lätt att tappa bort vikten av att se sina medarbetare, säger Cecilia Mannheimer.

Brist på flexibilitet skrämmer bort unga

Det finns en tydlig röd tråd i rapporten: samma faktorer som får anställda att sluta är de saker som de söker hos en ny arbetsgivare. Lön och balans mellan arbete och fritid toppar båda listorna i undersökningen. För arbetsgivare innebär det en konkret risk – lever man inte upp till grundkraven, tappar man folk, påpekar Randstad i rapporten.

– Yngre generationer värderar balans mellan jobb och fritid i högre utstäckning än tidigare generationer. Om man som arbetsgivare inte kan erbjuda flexibilitet kommer man få svårt att attrahera nya talanger.

Men pengar är bara en del av ekvationen. Relationer på jobbet och hur arbetsvardagen faktiskt fungerar väger tungt. Engagemang och den dagliga upplevelsen är avgörande – minst lika viktiga som lönen.

Unga prioriterar utveckling – äldre relationen till chefen

Bakom siffrorna finns också tydliga generationsskillnader. Yngre (Generation Z och millennials) lämnar oftare på grund av låg lön, brist på utveckling och ointressanta arbetsuppgifter. Äldre (Generation X och baby boomers) sätter i stället ställ relationen till chefen främst – följt av lönen.

De vanligaste skälen att byta jobb

För låg lön (39%)

Dålig relation till ledningen (31%)

Obalans mellan jobb och fritid (30%)

Ointressanta arbetsuppgifter (29%)

Brist på karriärmöjligheter (26%)

Dålig arbetsmiljö (22%)

Otrygghet i anställningen (19%)

Känsla av att inte bli rätt belönad (13%)

Svårt att ta sig till jobbet (11%)

Dåligt rykte om arbetsgivaren (9%)

Brist på investeringar i teknik och innovation (5%)

Företaget bidrar inte till samhälle eller miljö (5%)

Källa: Randstad. 3895 personer i Sverige deltog i undersökningen. Läs hela rapporten här.