Vintern har kommit till det krigsdrabbade Ukraina. Nu ägnar ett gäng medarbetare på Väderstad sin fritid åt att svetsa fältkaminer för att soldater och civilbefolkning ska kunna hålla värmen.
Arbetskollegorna på Väderstad AB i Östergötland svetsar kaminer till Ukraina på sin fritid. Foto: Väderstad
Morgan Collin är konstruktör på Väderstad, ett företag i Östergötland som tillverkar jordbruksmaskiner. I början av oktober såg han ett nyhetsinslag om det stora behovet av kaminer i Ukraina inför vintern. Då fick Morgan Collin idén att själv bidra med sin kunskap om konstruktioner.
– Jag gjorde en ritning på en enkel kamin, det är inte rocket science precis. Sedan kontaktade jag våra större leverantörer av plåt om de kunde tänka sig att skänka material och de var med på noterna, berättar Morgan Collin.
Därefter gick det fort. Han fick arbetsgivarens tillstånd att använda svetsverkstaden och tillsammans med ett tiotal kollegor började Morgan tillverkningen efter jobbet.
– Vi kör mellan klockan 16 och 21 och gör 50 kaminer per kväll. Intresset för att vara med har vuxit efter hand och totalt har ett 60-tal personer svetsat. Förutom att vi gör något som känns viktigt har det varit väldigt roligt att göra det här tillsammans, säger han.
150 kaminer har hittills levererats
Totalt har medarbetarna på Väderstad material till 700 kaminer, varav drygt 450 redan är klara. Eftersom Väderstad har ett ukrainskt dotterbolag finns väletablerade kontakter i det krigsdrabbade landet. Nyligen anlände de första 150 fältkaminerna till dotterbolaget, som ligger i en stad 20 mil söder om Kiev.
– Vår marknadschef i Ukraina är koordinator och fördelar leveranserna till olika biståndsorganisationer som anmält att man har behov av kaminer. De går både till civila och till soldaterna vid fronten. Fältkaminen väger cirka 20 kilo och går enkelt att flytta runt.
Kaminerna från Sverige har nu nått de ukrainska soldaterna vid fronten, och är mycket uppskattade i vinterkylan.
Responsen på initiativet har varit enorm de senaste veckorna. Många företag och gymnasieskolor har hört av sig till Morgan Collin och med hjälp av hans ritningar kommer nu ytterligare 1 000 kaminer att tillverkas på andra håll i landet. Han är lite omtumlad av uppståndelsen och vad han satt i rullning.
– Det känns fantastiskt att det spridit sig. Men framför allt känns det bra att kunna hjälpa till med det man kan. Sista dagarna har jag fått så mycket förfrågningar att jag knappt hunnit med mitt ordinarie jobb, men jag har ledningens välsignelse, säger Morgan Collin.
Unionenklubben på Väderstad, som har drygt 250 medlemmar, ställer sig helhjärtat bakom projektet.
– Det är ett jättefint initiativ som Morgan har tagit som är mycket uppskattat bland personalen på företaget. Många av våra medlemmar hjälper till med att svetsa kaminer på sin fritid efter jobbet. Vi hoppas fler företag följer detta initiativ, behovet av kaminer till Ukraina är enormt, säger Jan Friberg, klubbordförande.
Konstruktören Morgan Collin bredvid en av de 700 kaminer som svetsats efter hans ritning. Foto: Väderstad
Mer om kaminerna
Vill du också svetsa en fältkamin? På Facebookgruppen ”Kaminer till Ukraina” finns Morgan Collins konstruktionsritningar.
Dessa företag medverkar i initiativet: Väderstad AB, Plåtmodul i Mjölby AB, AB Maskinarbeten, Hanza Wermtech, Nordcast, Bufab Sweden AB, AMAB Hydraul AB, PMC Cylinders, Svea Rör & Stål AB, Ages Hörle AB, Wipro Infrastructure Engineering AB och Sarholms Plåtdetaljer AB.
Den ukrainska regeringen har beslagtagit Fackföreningarnas hus i Kiev. Tidigare i år fängslades landets högsta facktopp Hryhorii Osovyi och Unionen såväl som den globala fackföreningsrörelsen fördömer attackerna mot facken i Ukraina.
Den ukrainska regeringen har tidigare i år fängslat landets högsta facktopp Hryhorii Osovyi (bilden). Förra veckan togs även fackföreningarnas hus i Kiev i beslag. Foto: Noa Söderberg.
I början av april grepsHryhorii Osovyi, ordförande i Ukrainas största fackliga centralorganisation FPU, vid ankomsten till en regional fackkonferens i Lutsk och sattes i husarrest, anklagad för att ha sålt facklig egendom tio år tidigare.
Väldsfacket ITUC krävde då att fackförbundsledaren skulle friges och fördömde fängslandet, som ITUC menar är ett försök att störa en omröstning om ett lagförslag som ger ukrainska staten rätt att beslagta fackliga byggnader, bland annat Fackföreningarnas hus, Budynok Profspilok, i Kiev.
I förra veckan beslagtogs fackföreningshuset i Kiev av myndighetspersoner som i sällskap av säkerhetsvakter tog sig in i huset och krävde att FPU:s personal omedelbart skulle utrymma byggnaden.
Ukrainska facket behöver stöd
Martin Jefflén. Foto: Virginie Nguyen/TT
Unionen och många andra svenska fackförbund stöder fackföreningsrörelsen i Ukraina och tillsammans med biståndsorganisationen Union to Union, byggs nu ett stort stödprogram upp för att stödja facken i Ukraina.
– Den ukrainska regeringen är tyvärr långt ifrån fackföreningsvänlig, säger Martin Jefflén, internationell sekreterare på Unionen.
– Med tanke på Ukrainas EU-kandidatur är det viktigt att förhållandena för facken blir bättre så att man kan få i gång en fungerande social dialog.
Världsfacket ITUC menar att övertagandet av fackförbundshuset i Kiev är ett oacceptabelt försök att stoppa FPU och kräver att ukrainska staten ska respektera fackliga rättigheter samt återställa fackets förutsättningar att utföra sin verksamhet utan statlig inblandning. Unionen ställer sig bakom kritiken mot den ukrainska regeringens agerande.
– Ukrainas regering måste omedelbart upphöra med de attacker den utsätter fackföreningarna för, säger Martin Jefflén.
Världsfacket (ITUC)
Världens största fackliga organisation, där bland annat de svenska tjänstemännens organisation TCO är med, har en framskjuten position när arbetstagares röster ska höras i olika internationella forum.