Henrik Jönsson brukade jobba som CNC-operatör på ett snickeri. I 30-årsåldern skolade han om sig och gick in i spelindustrin. Nu står han längst fram i ledet och förbereder något av det mest dramatiska som kan hända på en arbetsplats: strejk.
Deadline är nu på fredag. Om inget kollektivavtal har skrivits under lägger han och kollegorna ned allt arbete klockan fem på morgonen.
När Kollega når den vice fackklubbsordföranden berättar han på klingande skånska om de anställdas mål: mer makt på jobbet.
– King är en bra arbetsplats. Många trivs bra och vi har ganska bra villkor redan. Det är bara inflytandet vi är ute efter.
Nedskärningar och borttagna förmåner ökade missnöjet
Bakgrunden är, enligt Henrik Jönsson, att arbetsgivaren flera gånger har tagit bort populära förmåner på ett godtyckligt sätt. Däribland en välbesökt läkarkontakt som fanns under pandemin.
Utöver det har företaget genomfört flera personalnedskärningar som enligt honom har skötts på ett dåligt sätt. Sådana händelser har lett till att fler har blivit medlemmar och velat engagera sig. I dag är 80 procent av Kings anställda med i facket, enligt Unionen. Av dem är en mindre del medlemmar i Sveriges Ingenjörer.
Medlingsinstitutet försöker bryta upp låsningar
Just nu pågår medling i Stockholm. Det innebär att fack och arbetsgivare sitter på varsitt håll medan juristen Kurt Eriksson, som har utsetts av statliga Medlingsinstitutet, rör sig i skytteltrafik mellan mötesrummen. Tanken är att en person som kommer utifrån ska kunna bryta upp de låsta positionerna.
Men hittills händer inte särskilt mycket, enligt Unionens förhandlare Ia Hamn.
– Vi jobbar på, vi försöker vara tillmötesgående, och vi försöker få arbetsgivaren att förstå att det är väldigt starkt medlemstryck i frågan. Och att tiden nu börjar bli knapp, helt enkelt.
Hon konstaterar:
– Vi har fått ett uppdrag från våra medlemmar att se till att få ett kollektivavtal på plats. Det är en ja- eller nej-fråga. Det finns liksom inte ett mellanting i frågan.
Henrik Jönsson säger att stämningen på kontoret just nu är ”lite spänd”. Arbetet fortsätter än så länge som vanligt, men företagsledningen pratar mer med de anställda än tidigare.
– De har bokat möten där man får sitta och ställa frågor. Vilket är en stor skillnad mot när vi faktiskt förhandlade, för då sa de knappt någonting.
Vad kommer hända om alla slutar jobba på fredag? Vad innebär det för spelen?
– Våra team är spridda lite överallt. Jag har kollegor som är i Tyskland, Spanien och England. Så den operativa delen av företaget kommer fortsätta gå. Men viktiga arbeten som just nu är i produktion kommer försenas. Vi kommer se en effekt. Det kommer kosta.
Hur ser stödet ut för en eventuell strejk bland dina kollegor?
– Det är stort, skulle jag säga. Jag kommer inte säga en siffra. Men det är stort.
Unionen ser inga paralleller till Klarna
I november 2023 tecknades kollektivavtal på Klarna, efter en lång och konfliktfylld process där en strejk var dagar från att bryta ut. Efteråt blev alla som engagerat sig i Unionen-klubbstyrelsen av med sina jobb, enligt en granskning i tidningen Arbetsvärlden.
Henrik Jönsson, vice klubbordförande på King, säger att han inte är orolig att något liknande ska hända hos dem.
– Jag känner att vi har ett så starkt engagemang att om det hade hänt så hade vi haft nya människor som gått in ändå. Så jag vet inte om det är något jag hade varit rädd för.
Förhandlaren Ia Hamn håller med.
– Jag kan inte riktigt se en sådan parallell. Jag skulle inte säga att jag är orolig för det. Det som skedde på Klarna, det får Klarna ta ansvar för.
King: ”Våra villkor överträffar kollektivavtalets nivåer”
Ulrika Höjgård, operativ chef på King, har tidigare sagt i ett uttalande till SVT att företaget har villkor som överträffar de som finns i ett kollektivavtal.
– Vi är trygga med att våra förmåner och villkor ligger i linje med, eller överträffar, det som skulle erbjudas genom ett kollektivavtal. Vi har också byggt upp en konstruktiv dialog med våra lokala fackliga representanter, som vi är måna om att fortsätta på ett respektfullt och transparent sätt i viktiga medarbetarfrågor, även om vi i nuläget har beslutat att inte teckna kollektivavtal.
Kollega söker King i Sverige.