Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Nytt stöd välkomnas av egenföretagare

Regeringen har tillsammans med Liberalerna och Centerpartiet beslutat att satsa fem miljarder kronor i stöd för personer med enskild firma som drabbats av den ekonomiska krisen. För egenföretagaren Johan Svälas kan stödet bli en räddning.
Ola Rennstam Publicerad
Privat, Izabelle Nordfjell / TT
Coronapandemin ledde till att Johan Svälas uppdrag minskade drastiskt under sommaren. Privat, Izabelle Nordfjell / TT

Företag som fått ekonomiska problem i pandemins spår har kunnat söka olika typer av statliga stöd, som till exempel omställningsstöd. Men modellen har inte riktigt fungerat för alla som har enskild firma, menar Januaripartierna och inför därför nu en ny stödform för enskilda näringsidkare.

Stödet beräknas kosta 3,5 miljarder för i år och 1,5 miljard nästa år. Planen är att stödet ska vara på plats från mitten av oktober.

Beskedet välkomnas av egenföretagaren Johan Svälas i Dalarna, som är miljökonsult med fokus på lösningar inom vatten och avlopp.

– Det är jättepositivt, alla stöd som försöker underlätta för oss egenföretagare är välkommet, säger han.

Pandemin har satt käppar i hjulet för många av Johan Svälas uppdrag under sommaren. Arrangemang som konserter på Dalhalla, Classic Car och dansbandsveckan i Malung, där Johan Svälas brukar ordna provisoriska lösningar för vatten och avlopp, har varit inställda. Omsättningen har störtdykt.

Läs mer Egenföretagare riskerar konkurs: ”Det tog tvärstopp”

– Vissa dagar har jag haft en timmes jobb, det säger sig självt att det inte går att leva på. Men jag har flera ben att stå på tack och lov och har fått hitta på nya lösningar. Jag har fått på mig fler grovjobb och totalentreprenader, saker som jag i normala fall inte pysslar med, bara för att kunna livnära mig, berättar han.

Johan Svälas har inte satt sig in i alla detaljer kring det nya stödet men uppger att han kommer att söka pengar.

– Självklart kommer jag att söka. Jag har haft stor hjälp av att korttidspermitteringen, det var enkelt att söka och när pengarna började tryta var de snabba med att betala ut stödet. Det har gjort att jag klarat mig.

Det nya stödet ska ge ersättning för 75 procent av det man tappat i omsättning jämfört med samma period 2019, och den maximala ersättningen per företag är 120 000 kronor. Stödet ska ges till enskilda näringsidkare med en årsomsättning som överstiger 200 000 kronor och där tappet i omsättning jämfört med 2019 är minst 30 procent för mars-april, 40 procent för maj respektive 50 procent för juni-juli.

Läs mer: TCO vill se ändrade regler för arbetslösa egenföretagare

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Nya YH-kurser föreslås när färre får jobb efter examen

Global konkurrens, digitalisering och ett längre arbetsliv gör att arbetsmarknaden förändras i en snabbare takt än tidigare. Nu föreslår Myndigheten för yrkeshögskolan en rad förändringar i kursutbudet.
Lina Björk Publicerad 18 februari 2026, kl 13:01
Föreläsning i modern utbildningsmiljö. Fler korta YH-kurser kan införas för att möta arbetsmarknadens krav samt porträtt på Axel Adelswärd.
Myndigheten för yrkeshögskolan vill ändra regelverket för att kunna erbjuda kortare och mer flexibla kurser – bland annat inom AI – som bättre matchar arbetsmarknadens behov. Enligt utredaren Axel Adelswärd stängs många ute från det system som finns idag. Foto: Håkon Mosvold Larsen/Maja Geffen

Att gå en utbildning på Yrkeshögskolan har länge varit ett snabbt sätt att ta sig in på arbetsmarknaden. Men de senaste åren har andelen studenter som får jobb efter examen minskat – och årets siffror följer samma trend. Regeringen har därför gett Myndigheten för yrkeshögskolan (MYH) i uppdrag att se över hur utbildningarna bättre kan möta arbetsmarknadens behov.

Regelverk stoppar grundläggande kurser 

I dag måste kurser inom MYH:s ram vara eftergymnasiala. Det gör att vissa utbildningar som arbetslivet efterfrågar inte kan beviljas. Samtidigt behöver många yrkesverksamma med akademisk bakgrund grundläggande kunskaper inom nya områden – inte minst inom AI.

– Vi har sett att begränsningen stänger många ute. Ta AI som exempel. Många yrkesgrupper skulle behöva en ganska grundläggande utbildning för att stärka sina chanser att vara anställningsbara i framtiden, säger Axel Adelswärd, utredare på Myndigheten för yrkeshögskolan.

Högre krav på utbildningsanordnare

MYH vill också se ett utökat ansvar för de utbildningsanordnare som erbjuder kurser i deras regi.

– Det regelverk vi har i dag är inte anpassat för korta kurser med flexibla upplägg. Vi behöver ett regelverk som ställer högre krav på anordnares kompetens och på utbildningsplanen, säger Axel Adelswärd.

Myndigheten föreslår även fler möjligheter att ingripa om anordnare inte följer reglerna, exempelvis genom sanktioner.

Studiestöd kan omfatta kortare YH-kurser

I dag kan studerande söka både omställningsstudiestöd och CSN‑lån för YH‑utbildningar. Ambitionen är att samma möjligheter ska gälla även för framtida kortare kurser, men frågan ska utredas vidare tillsammans med CSN.

Det här är Myndigheten för yrkeshögskolan (MYH)

Myndigheten för yrkeshögskolan (MYH) är en svensk statlig myndighet under Utbildningsdepartementet som ansvarar för att styra och utveckla yrkeshögskolan (YH). De analyserar arbetsmarknadens kompetensbehov, beslutar vilka utbildningar som ska beviljas statsbidrag, samt granskar utbildningarnas kvalitet och genomför tillsyn.