Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

SVT och SR ska samarbeta

De två public serviceföretagen ska förbli två bolag. Men de ska börja samarbeta på många vis. Redaktionellt, administrativt och tekniskt.
Publicerad
Det skriver vd:arna Eva Hamilton och Kerstin Brunnberg i en debattartikel i Dagens Nyheter. Rationaliseringar och kostnadsminskningar ska genomföras gemensamt. Företagen ska i möjligaste mån flytta ihop i gemensamma lokaler och dela på IT-system. Redaktionellt samarbete ska korsbefrukta varandras programidéer.
"Utan radikala åtgärder kommer det oberoende public service-utbudet att på sikt marginaliseras", skriver de. Medel som frigörs genom samarbetet ska användas till att förstärka programutbudet. Lokal journalistik och service, utrikesbevakningen och svensk musik- och dramatikproduktion är prioriterade områden.
Hamilton och Brunnberg förordar en ny finanseringsmodell med tydligare koppling till publiken. Riksdagen ska först besluta hur hög teveavgiften ska vara. Sedan svarar SVT och SR genom Radiotjänst i Kiruna (Rikab) för att samla in pengarna. Dessa går direkt till bolagen utan att riksdagen beslutar om nivån för utdelningen.
Dagens buffert i form av rundradiokontot slopas. På så vis får bolagen ta följderna av såväl minskad som ökad betalningsvilja hos publiken. Fler licensbetalare ger mer pengar, färre ger mindre.

LISBETH NIEMINEN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Miljonböter för Gröna Lund efter dödsolyckan

En kvinna dog och flera skadades när Jetline spårade ur på Gröna Lund. Nu har nöjesparken dömts till att betala 5,2 miljoner kronor, enligt en dom i Stockholms tingsrätt.
Ola Rennstam Publicerad 28 januari 2026, kl 12:43
Jetline på Gröna Lund.
Gröna Lund döms till att betala 5,2 miljoner kronor i böter efter Jetline-olyckan som inträffade i juni 2023. Pontus Lundahl/TT

Olyckan i Jetline inträffade en sommardag i slutet av juni 2023. En kvinna dog och flera skadades allvarligt sedan en bärarm på berg-och dalbanan brustit mitt under färden. Statens haverikommission pekade i sin slutrapport ut flera allvarliga brister som ledde fram till olyckan.

Åklagaren Christer B Jarlås hade yrkat på totalt 12 miljoner i företagsböter för Gröna Lund, och ytterligare tre miljoner vardera till två underleverantörer som nöjesparken hade köpt reservdelarna av.

Nu har Stockholms tingsrätt kommit med sitt avgörande kring ansvaret för dödsolyckan. Gröna Lund döms till företagsböter om 5 miljoner kronor, för vållande till annans död och kroppsskada.

Tingsrätten dömer underleverantören, Göteborgs Mekaniska, att betala 1,3 miljoner kronor i böter. Domstolen slår fast att bolaget har agerat oaktsamt genom att ta sig an ett jobb de inte haft förutsättningar eller kompetens för. Det tredje bolaget frikänns helt.

Läs vår intervju med Gröna Lunds vd Jan Eriksson där han berättar om sina upplevelser från dagen då olyckan inträffade.