Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Sifordförande tycker Forsmarksdebatten är uppblåst

En storm i vattenglas. Det anser Sifs företrädare på Vattenfall om kritiken mot säkerheten på Forsmark.<br />
Publicerad
I en intern rapport kritiseras bristen på säkerhetstänkande på kärnkraftverket hårt. Det talas bland annat om "en längre tids degradering av företagets säkerhetskultur" och "flera oacceptabla kvalitetsbrister". Lars Carlsson, Sifs koncernfacksordförande på ägaren Vattenfall, säger att det mesta av det som kritiseras i rapporten redan är åtgärdat.
- Sedan förra sommarens tillbud har man gjort mycket. Det pågår ett arbete för att komma till rätta med det som man upplevt som bekymmer.
I rapporten talas det om att "fokus alltmer inriktats mot ökad produktion". Lars Carlsson håller med om att det kanske rullat på alltför snabbt.
- Ja, det har gått väldigt bra för Forsmark. Risken finns att man blir fartblind, nu har man fått en väckarklocka, säger Lars Carlsson.
Tidsbrist är en av orsakerna till det försämrade säkerhetstänkandet, enligt rapporten. Det här har Sif länge påtalat för företaget, uppger Lars Carlsson.
- Det som är slimmat är revisionsperioderna. Man kan göra väldigt korta stopp för underhåll, man vill att reaktorerna alltid ska vara tillgängliga för att producera. Där är det lite för mycket uppjagat.
Enligt Lars Carlsson innehåller dock rapporten inget nytt i sak.
- Personalen blir frustrerade av att media blåser upp det här. Nu jobbar man framåt i stället.
Även fackförbundet Seko anser att det största problemet på Forsmark är bristen på tid.
Enligt Sekomagasinet anser Ingemar Eriksson, ordförande för Seko-klubben på kärnkraftverket, att möjligheterna att kontrollera hur arbetet utförs har blivit sämre och kraven på att komma igång snabbt efter ett stopp har höjts.
I ett pressmeddelande säger Sekos förbundsordförande Janne Rudén att han inte är förvånad över säkerhetsdebatten.
- Vi har under lång tid varnat för att kostnadsjakten riskerar att äventyra säkerheten på kärnkraftverken, säger Janne Rudén.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Vanligaste jobbskadorna för tjänstemän – fallolyckor och cykelolyckor i topp

Att ramla på jobbet, halka på väg till kontoret eller stressas till psykisk ohälsa. Fallolyckor är den vanligaste arbetsskadan bland privata tjänstemän, visar en ny rapport från Afa Försäkring.
Elisabeth Brising Publicerad 5 mars 2026, kl 06:00
Person halkar på isigt underlag i stadsmiljö – fallolyckor är vanligaste arbetsskadan bland tjänstemän.
Om du halkar på väg till eller ifrån jobbet räknas det normalt som en färdolycka och skador kan täckas av arbetsskadeförsäkring. Tomas Oneborg/SvD/TT

Olika typer av fall, eller ramlande, är den vanligaste arbetsolyckan bland privatanställda tjänstemän. Det här visar Afa Försäkrings nya rapport Arbets­skador bland privatanställda tjänstemän. Chefer i handeln och inom utbildning är de två yrkesgrupper som drabbas oftare av arbetsolyckor än andra. 

Tjänstemän som grupp är inte lika hårt drabbad av arbetsskador som arbetare. Men olyckor uppstår förstås, liksom arbetssjukdomar.

Fallolyckor är vanligaste arbetsolyckan bland tjänstemän

Anna Weigelt
Anna Weigelt. Foto: Adam Fredholm

– Även i yrken som traditionellt inte förknippas med fysiskt riskarbete kan fallolyckor få allvarliga konsekvenser, särskilt om de leder till lång sjukfrånvaro eller bestående men, säger Anna Weigelt, chef för analysavdelningen på Afa Försäkring i ett uttalande. 

 

Vanligaste arbetsolyckorna 

1. Ramla inomhus.

2. Ramla utomhus.

3. Ramla i trappa.

4. Olycksfall medan man lastar, bär, flyttar, eller lossar något.

5. Olycksfall vid träning/övning - som teambuilding. 

Källa: Vanligaste händelserna vid allvarligt arbetsolycksfall i privat tjänstemannayrke 2019–2023, ur rapporten Arbets­skador bland privatanställda tjänstemän, Afa försäkring 2026.

Cykelolyckor vanligaste färdolyckan till och från jobbet

Färdolyckor till och från jobbet toppas av tjänstemän som skadar sig på cykel enligt rapporten. På andra plats kommer att ramla utomhus, till exempel halka på en isfläck. 

Det är vanligare att kvinnor ramlar av cykeln än män. Men då ska man också komma ihåg att bilolyckor inte är med i rapporten alls utan de regleras av trafikförsäkringen. Fler män än kvinnor kör bil till jobbet. 

Vanligaste arbetssjukdomarna i tjänstemannayrken

Vibrationsskador är den vanligaste arbetssjukdomen bland privatanställda tjänstemän som godkänts enligt Afa Försäkring. Det drabbar främst tekniker och ingenjörer. 

På andra plats kommer psykiska sjukdomar vilket drabbar fler kvinnor än män.

Arbetssjukdomar är diagnoser som uppstår efter långvarig exponering för skadliga faktorer i arbetsmiljön. 

Vanligaste diagnoserna vid arbetssjukdomar

  1. Effekter av vibration/vibrationsskador.
     
  2. Psykisk sjukdom.
     
  3. Bullerskador, tinnitus.
     
  4. Sjukdomar i andningsorganen.
     
  5. Sjukdomar i skelett och rörelseorgan.

Källa:  Vanligaste diagnoserna för arbetssjukdomar i tjänstemannayrken 2019–2023, ur rapporten Arbets­skador bland privatanställda tjänstemän, 2026. 

Läs hela rapporten här