Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Omorganisation på SSAB tas med ro

Ännu en gång gör SSAB:s ledning ett försök att ändra organisationen i Luleå. Men Sifklubbens vice ordförande Uno Granbom tror inte att det finns anledning att oroa sig.
Publicerad
- Det kommer att bli förändringar, hur de tänker göra vet jag inte i dag. Men det är inte så allvarligt, säger Granbom.
Enligt Norrländska Socialdemokraten kan det vara fråga om att administrationen, 200 tjänster, ska koncentreras till Borlänge.
- Det finns ingen anledning att flytta alla jobb från en ort till en annan. Inte med dagens teknik. Folk skulle i princip kunna jobba varifrån som helst. Vi får vänta och se.
För drygt ett år sedan förhandlade fack och ledning i Luleå om en planerad omorganisation som skulle ha inneburit att hela ledningen placerades i Borlänge. Sifklubben protesterade mot planerna och hävdade att det kraftigt skulle försvåra det fackliga arbetet. Resultatet blev att en del får resa lite oftare mellan Luleå och Borlänge. Nu är det nya planer att ta ställning till.
- Vi har en ny ung och frisk vd. Han ska ju sätta sin egen prägel på verksamheten. Men vi har en öppen och bra dialog, så vi ska nog hitta en lösning på det här, säger Uno Granbom.
Han tror att antalet tjänster visserligen kan komma att reduceras. Men inte genom uppsägningar. På tjänstemannasidan är medelåldern hög, många står på gränsen till pension. En sannolik lösning är att man ser över arbetsinnehållet i de tjänster som står tomma, och eventuellt inte tillsäter dem igen.
- Det kommer att bli en ganska behaglig resa som det ser ut nu. Än har vi inte börjat hetsa upp oss, säger Uno Granbom.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Kvinnor gillar inte kalla kontor

Kvinnor jobbar bättre när kontoret är lite varmare. Män får mer gjort i kyla. Smartare styrning av temperaturen kan vara en lösning.
David Österberg Publicerad 29 maj 2026, kl 06:01
Kvinna som fryser på kontor
Kvinnor jobbar bättre i värme. Män jobbar bättre i kyla. På sommaren är det ofta för kallt på svenska kontor. Colourbox

Olika människor vill ha det olika varmt på jobbet. Dessutom finns en könsskillnad i temperaturpreferens: kvinnor tycker oftare än män att det är för kallt på kontoret, enligt en undersökning som företaget GK har gjort. 25 procent av kvinnorna svarade att det ofta är för kallt, mot 12 procent av männen. 

Enligt undersökningen anser anställda att den optimala temperaturen ligger mellan 22,5 och 23 grader. Under sommaren är det ofta kallare än så, när kontorens luftkonditioneringar blåser på för fullt.

– Vi ser ofta att kontor kyls ner till nivåer som inte stämmer överens med de anställdas behov. Som ett enkelt första steg för att förbättra arbetsmiljön rekommenderar vi att man ökar innetemperaturen med en grad från och med maj inför sommarhalvåret. Det skapar en mer balanserad och produktiv miljö för alla, samtidigt som det bidrar till minskad energianvändning för kyla, säger Martin Vujicic, vd för GK.

Kvinnor jobbar bättre på varma kontor

Att ha rätt temperatur på jobbet är viktigt. Forskare från University of Southern California, USC, kom för några år sedan fram till att kvinnor presterar bättre vid högre temperatur medan män jobbar bättre när det är lite kallare.

Forskarna lät studenter göra prov i temperaturer mellan 16 och 33 grader. Resultatet var tydligt: om temperaturen höjdes med sex grader presterade kvinnorna 15 procent bättre. Männens insatser försämrades med tre procent.

Enligt Tom Chang, biträdande professor i företagsekonomi vid USC, visar studien att temperatur har stor påverkan på en persons produktivitet. Han föreslår därför arbetsplatser med olika temperaturzoner.

Enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter finns inga exakta regler för hur varmt eller kallt det får vara på ett kontor. Rekommendationen är att inomhustemperaturen ska vara mellan 20 och 24 grader på vintern och mellan 20 och 26 grader på sommaren.