Förslaget bygger på EU:s arbetsmiljödirektiv, vilket motsvaras av det svenska systematiska arbetsmiljöarbetet. Grunden för detta är samverkan, något som Sif anser att Europafacket inte driver tillräckligt.
- Allt systematiskt arbetsmiljöarbete blir helt tandlöst utan samverkan, säger Hans Kotzan på Sifs enhet för arbetsmiljö och försäkring.
Sif kräver också att möjligheter till sanktioner måste ingå i avtalet. Man pekar på trenden att avtal vinner terräng på bekostnad av direktiv och lagar. Saknas då sanktioner i avtalen finns risk för att länderna börjar konkurrera om jobb med sämre arbetsmiljö.
- Avtal är bra, men kan man strunta i dem spelar de ingen roll därför är det viktigt att avtalet blir bindande. Det blir problem om den svenska lagstiftningen är vassare, det innebär att svenska arbetsgivare inte kan konkurrera på lika villkor med till exempel de nya EU-länderna, säger Hans Kotzan.
TCO ska ge Europafacket förhandlingsmandatet inför fortsatta diskussioner inom den sociala dialogen, ett forum där EU-kommissionen rådgör med arbetsmarknadens parter.
CHRISTINA SWAHN