Både SVT och SR har utvecklats till centraliserade och ledningsstyrda företag. Enligt Sif är det i längden ohållbart att företagsledningarna och merparten av personalen har olika syn på hur verksamheten ska bedrivas. Särskilt viktigt är det att de anställda får anställningstrygghet och möjlighet att höja sin kompetens för att klara programproduktionen.
Sif vill stärka ägarstiftelsernas roll som ägare av bolagen, bland annat som ett sätt att minska partipolitiska och andra partsintressen. Licensfinansieringen bör vara kvar, eftersom skattefinansiering, reklam och sponsring skulle skada allmänhetens förtroende för företaget.
När det gäller program för minoriteter värnar Sif särskilt för dövas tv i Leksand. En del av SVT som bör vara självständigt även mot en organisation som De dövas riksförbund. Sif anser också att det skulle vara "tragiskt om SR på grund av krympande ekonomi blev tvunget att skära ner Radio Sweden. Utlandsprogrammet "fyller en viktig funktion bland annat för studenter och folk med tillfälligt arbete utomlands".
LISBETH NIEMINEN