- Mer inflytande i arbetet har varit avgörande för att höja produktiviteten. Ser man en sak som inte fungerar är det viktigt att man påtalar det, säger personalchef Marie Lyxell Stålnacke.
Sjukfrånvaron har minskat från 7 procent år 2000 till 4 procent den sista september i år. Under samma period har man satsat på utveckling av både chefer och medarbetare. Syftet har varit att minska klyftan mellan tjänstemän och arbetare. Vid en omorganisation minskade antalet mellanchefer.
- Vi ville skapa närhet till produktionen. Fokus har satts på att jobba med personalen. Vi har redan sett att det blir skillnad när inflytandet ökar, säger Marie Lyxell Stålnacke.
Stora Enso har arbetat med hälsofrågorna och en utbildning om sömn ledde till nytt skiftschema.
Under de tre åren har andelen besvär med rygg och nacke minskat, liksom besvär relaterade till KOL (kroniskt obstruktiv lungsjukdom) och alkohol.
- Jag tror att många fått upp ögonen för sin egen hälsa. Det märks att det är viktigt hur man mår på jobbet. Man får gympa för en ringa penning och maten i personalmatsalen har blivit lättare, säger Sifklubbsordförande Teija Lehtinen.
Forskarna vid Karolinska Institutet har tittat på relationen mellan hälsa och produktivitet, både kvantitet och kvalitet.
- Kurvorna följer varandra. Det lönar sig att satsa på hälsa, säger professor Irene Jensen.
CHRISTINA SWAHN