Försäkringskassans Christina Lindström har noterat att åtstramning pågår vad gäller sjukskrivningar. Antalet långtidssjukskrivna minskar. Sedan en tid försöker man att såvitt möjligt redan från början pröva deltidssjukskrivning. Nytt är också att planera för rehabiliteringsmöten, liksom att en grupp tidigt tar kontakt med sjukskrivna.
Och så redde hon ut de nya begreppen. Ordet förtidspension är ersatt av sjukersättning. Den som får det behöver inte stå "till arbetsmarknadens förfogande". Sjukbidrag heter numera tidsbegränsad sjukersättning. Omprövning efter två år och anställningen kvar.
Också företagsläkaren Bo Renström tror att kulmen är nådd vad beträffar "nysjuka". Han efterlyste mera engagemang från Sifklubben i rehabiliteringen.
Sifklubbordförande Torbjörn Ahlmén instämmer. Metall (med många fler arbetsmiljöombud!) är mycket bättre på att höra av sig till och besöka sjukskrivna.
- När rehabilitering inleds är det inte alltid som våra arbetsmiljöombud blir ombedda att delta. Vi vill vara med, vi måste lära oss det, tränga oss in i organisationen.
Huvudskyddsombudet Mikael Ahlander efterlyser förebyggande insatser, åtgärder som förhindrar att anställda på Sandviken blir sjuka.
- Och så skulle jag vilja ha mycket mer samarbete mellan Sif och Metall.
LISBETH NIEMINEN