När läget var som sämst skapades projektet "Må bra i Vattenfall" för ett år sedan. Allt sågs över. Då hette det att de cirka 220 anställda skulle vara "generalister" och kunna allting, hur orealistiskt det än var.
Borta är "trafikljussystemet": När kunder köade för att komma fram lyste röd lampa. Det innebar att så många som möjligt lämna vad de hade för händer och koppla upp sig. Rött, gult och grönt stressade personalen.
Förr skulle man vara "generalist", kunna allt, vilket ingen gjorde. Nu är personalen gruppindelad efter kunskapsområden. En jourgrupp svarar på extra kluriga frågor. Arbetsmiljöverkets uppföljning av sin tidigare rapport kommer vilken dag som helst.
Ombudsman Jan Asplund på Sif i Västerbotten som utbildade de förtroendevalda om bland annat systematiskt arbetsmiljöarbete är nöjd, likaså skyddsombudet Marie Forsman:
- Projektet har upphört men arbetsmiljöarbetet fortsätter. Vi har ingen anledning att luta oss tillbaka och tycka att det är bra som det är.
LISBETH NIEMINEN