Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

PTK säger nej till ny sjukförsäkring

Arbetsgivarnas förslag om en partsgemensam sjukförsäkring avvisas av facken.- Grundsynen är att vi ska ha ett generellt välfärdssystem som kompletteras av kollektivavtal, säger PTK:s ordförande Mari-Ann Krantz.
Publicerad
I svaret till Svenskt Näringsliv poängteras att PTK inte tror på att bryta ut sjukförsäkringen ur det allmänna tryggetssystemet. I stället vill PTK se till hela ohälsoproblemet.
- Vi är när som helst beredda att sätta oss i diskussioner om åtgärder för att förebygga både korta och långa sjukskrivningar.
Situationen som uppstått betecknar Mari-Ann Krantz som märklig.
- Samtidigt som Svenskt Näringsliv inbjudit till en förutsättningslös diskussion om sjukförsäkringen hotar de med att säga upp kollektivavtalen.
Hela diskussionen handlar om ekonomi, menar hon, regeringen vill åtgärda statsbudgeten och för Svenskt Näringsliv är detta också en ekonomisk fråga.
- Problemet måste angripas i andra ändan. Vi har under lång tid sagt att vi gärna sätter oss i en grupp, men Svenskt Näringsliv hoppade av trepartssamtalen om ohälsan.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Miljonböter för Gröna Lund efter dödsolyckan

En kvinna dog och flera skadades när Jetline spårade ur på Gröna Lund. Nu har nöjesparken dömts till att betala 5,2 miljoner kronor, enligt en dom i Stockholms tingsrätt.
Ola Rennstam Publicerad 28 januari 2026, kl 12:43
Jetline på Gröna Lund.
Gröna Lund döms till att betala 5,2 miljoner kronor i böter efter Jetline-olyckan som inträffade i juni 2023. Pontus Lundahl/TT

Olyckan i Jetline inträffade en sommardag i slutet av juni 2023. En kvinna dog och flera skadades allvarligt sedan en bärarm på berg-och dalbanan brustit mitt under färden. Statens haverikommission pekade i sin slutrapport ut flera allvarliga brister som ledde fram till olyckan.

Åklagaren Christer B Jarlås hade yrkat på totalt 12 miljoner i företagsböter för Gröna Lund, och ytterligare tre miljoner vardera till två underleverantörer som nöjesparken hade köpt reservdelarna av.

Nu har Stockholms tingsrätt kommit med sitt avgörande kring ansvaret för dödsolyckan. Gröna Lund döms till företagsböter om 5 miljoner kronor, för vållande till annans död och kroppsskada.

Tingsrätten dömer underleverantören, Göteborgs Mekaniska, att betala 1,3 miljoner kronor i böter. Domstolen slår fast att bolaget har agerat oaktsamt genom att ta sig an ett jobb de inte haft förutsättningar eller kompetens för. Det tredje bolaget frikänns helt.

Läs vår intervju med Gröna Lunds vd Jan Eriksson där han berättar om sina upplevelser från dagen då olyckan inträffade.