- Särskilt oroande är det att Ericsson inte ser någon fortsatt ljusning för systemsidan, säger Mari-Ann Krantz.
- Ska man hitta något positivt verkar det som Ericsson nått botten och börjar få kontroll på kostnaderna. En vändning spås under 2003.
Antalet anställda inom Ericsson som i dag är 71 700 beräknas vara färre än 60 000 vid utgången av 2003.
- Våra medlemmar har skrämselhicka inför varje kvartalsbokslut, de är oroliga för vad som ska hända och om de ska drabbas. Folk mår dåligt, det här är väldigt stressande, säger Mari-Ann Krantz som tror att krisen kunde ha undvikits.
- Företaget borde ha jobbat betydligt tidigare på att förutse utvecklingen och de åtgärder som behöver vidtas.
Nu vill Mari-Ann Krantz se insatser från regeringen.
- Det är viktigt att påverka regeringen för att få fart på utbyggnaden av 3-G och bredband.
Gruppen "Framtid för Sveriges industri", där bland annat Mari-Ann Krantz ingick tillsammans med Metalls ordförande Göran Johnsson och industrimannen Carl Bennet, föreslog i våras ett antal åtgärder för att främja tillväxten. Samtidigt föreslogs att staten skulle skjuta till en miljard kronor. Men i budgetpropositionen anslogs bara 50 miljoner.
- Det var för lite pengar. Staten borde fundera mer på vad som kan göras just inom IT- och telekomsektorn, säger Mari-Ann Krantz.
CHRISTINA SWAHN