Hoppa till huvudinnehåll
Söka jobb

Så AI-säkrar du ditt cv

Undvik bilder, skriv detaljerat och lägg in nyckelord från jobbannonsen – här är sex tips på hur du får ditt cv att synas i arbetsgivarnas nya AI-program.
Noa Kristiansson Publicerad
En man sitter framför sin dator. I bakgrunden syns långa rader av genomskinlig text.
Arbetsgivare använder numera AI för att läsa och sortera din cv. Ett dokument som inte är anpassat efter det riskerar att få mindre synlighet. Här är tipsen på hur du skriver cv så att ATS-systemen ser alla dina erfarenheter. Foto: Colourbox

1. Undvik bilder och grafiska element

ATS-program har tekniska begränsningar som kan ge dem problem att läsa av sådant innehåll. Dessutom kan grafiska element, till exempel ritade kompetensskalor, vara svårtolkade, även för människor. Om du vill ha ett snyggt cv att ta med till intervjuer – gör det som ett separat dokument.

2. Skriv enkelt

Använd löpande text med tydliga rubriker och punktlistor (till exempel ”Kompetenser” och ”Utbildning”). Korta meningar. Inga spalter, noter eller specialtecken. Skriv i en ordbehandlare och exportera i PDF eller Word-format.

3.  Konkretisera och kvantifiera

Om du har haft personalansvar, berätta hur många som jobbade på avdelningen. Om du har lång erfarenhet i en viss bransch, skriv antalet år. ATS-verktygen premierar mätbarhet.

4. Använd rätt titlar

Stora företag kan ha titlar som skiljer sig från övriga i branschen men syftar på ungefär samma sak, till exempel ”major account manager” i stället för ”key account manager”. Använd alltid begrepp som är vanligast förekommande.

5. Använd nyckelord

Läs jobbannonsen noga och skriv om de personliga färdigheter som efterfrågas. Helst med samma ord. Det kan till exempel vara ”självledarskap” eller ”kreativ”. Kopiera dock inte hela meningar eller resonemang från annonsen.

6. Ansök direkt hos arbetsgivare 

Jobbförmedlare som Indeed och Monster blir lätt översvämmade av ansökningar, vilket kan göra det svårare för dig att synas.

Källor: TRR, The algorithm (Hilke Schellmann), Teamtailor, Columbia university

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Söka jobb

Ikea erbjöd Ali jobb – av misstag

Ali Alshihan sökte jobb på Ikea. Sedan fick han ett erbjudande om anställning. Men kort därpå drogs erbjudandet tillbaka.
– Jag blev väldigt besviken, de borde erbjuda mig ett annat jobb, säger han.
David Österberg Publicerad 28 oktober 2026, kl 06:00
Gul Ikea-logotyp på en blå fasad.
Ali Alshihan fick ett jobberbjudande från Ikea. Kort därefter meddelade företaget att erbjudandet hade skickats av misstag. Beate Oma Dahle/TT

I slutet av september sökte Ali Alshihan jobb på Ikea i Älmhult. En del av rekryteringsprocessen var att via video svara på frågor. 

Några dagar senare fick han ett mejl där han erbjöds ett jobb som resolutions generalist.

– Jag blev jätteglad. Ända sedan jag kom till Sverige har min dröm varit att arbeta på Ikea, det är ett jättebra företag, säger han.

Men kort därpå fick han ett nytt, automatiserat, mejl där det stod att företaget gått vidare med andra kandidater, vilket Expressen var först med att berätta.

– Jag förstod ingenting. Jag svarade att jag gärna ville ha jobbet och frågade efter ett anställningsavtal. Sedan ringde rekryteraren upp mig och sa att de hade skickat erbjudandet av misstag och att det egentligen skulle ha gått till en kandidat med liknande namn. Jag blev väldigt besviken.

Skulle ha skickats till någon med liknande namn

Enligt Ikea skulle mejlet med jobberbjudandet ha skickats till en person med liknande namn, men det tycker Ali Alshihan låter konstigt.

– Vad jag vet finns det bara en person till som heter som jag och det är min kusin. Han är bara 16 år och har inte sökt jobb på Ikea.

Ali Alshihan säger att han förstår att människor kan göra misstag, men tycker inte att Ikea har tagit sitt ansvar för misstaget.

– De skulle kunna erbjuda mig ett annat jobb. Det finns också en juridisk aspekt. Ett avtal kan vara bindande även utan ett undertecknat skriftligt kontrakt. Jag har kontaktat en jurist som ska titta på det, säger han.

Ikea: Vi är i dialog med Ali Alshihan

Ikeas presstjänst svarar i ett mejl till Kollega. I det skriver de att de beklagar det inträffade och är i dialog med Ali Alshihan. Med hänsyn till den pågående dialogen kan företaget inte kommentera ärendet vidare, står det i mejlet. Men enligt Ali Alshihan har Ikea inte hört av sig till honom.

Hur går det med jobbsökandet?

– Det går bra. Jag har varit på några anställningsintervjuer och hoppas att jag snart får ett jobb.