Hoppa till huvudinnehåll
Arbetslöshet

Var femte har fått sluta på studieförbunden

Studieförbunden har tvingats till personalnedskärningar efter att de fått minskade statsbidrag. 850 tjänster har försvunnit. 
– Det är dramatiskt och oerhört tungt, säger David Samuelsson generalsekreterare på organisationen Studieförbunden.
Elisabeth Brising Publicerad
Collage av artisten E-type och bandet Påmperipåssa.
850 anställda har skurits bort på svenska studieförbund 2024. E-Type är en artisterna som kritiserar stängningen av replokaler till följd av sparkraven. Till höger bandet Påmperipåssa. Foto: Etoall/Georg Sandman

Nu syns effekterna av det första årets sparkrav på svenska studieförbund. Intresseorganisationen Studieförbunden har räknat ut att 850 heltidstjänster totalt dragits bort under 2024. Det motsvarar var femte tjänst. De flesta anställda på förbunden är tjänstemän. 

David Samuelsson
David Samuelsson. Foto: Studieförbunden

Det är jätteallvarligt. Vi har en omfattande ideell verksamhet, men det är de anställda som bildar ryggraden i organisationen, säger David Samuelsson. 

Ännu fler kommer troligen få sluta. Studieförbunden ska skära ner budgeten med en tredjedel till år 2026. Regeringen har beslutat att minska statsbidraget med en halv miljard kronor under tre års tid och under 2024 drogs den första halvan i sparpaketet. 

Man kan inte bara osthyvla, utan man säger upp lokaler, människor får sluta och man slår ihop olika delar. Det skapar en ovisshet för medarbetarna. Det är jättetufft, säger David Samuelsson. 

Två studieförbund har lagt ner helt

Under 2024 har studieförbunden också totalt blivit färre. Kulturens bildningsförbund och muslimska Ibn Rushd har lagt ner helt efter kritik och indragna bidrag. Totalt står de två nedlagda små förbunden bara för 91 av de 850 borttagna tjänsterna. 

Att de förlorade sitt statsbidrag berodde på att Folkbildningsrådet bedömde att de inte hade möjlighet att fortsätta och på att de förlorade sina kommunala och regionala bidrag, säger David Samuelsson. 

Minskad budget kom parallellt med ökade krav på kontroll och mer administration i studieförbunden, vilket kräver personal. 

Det tar mycket resurser för en mindre organisation, säger David Samuelsson. 

Ett "stålbad" i norr

Sensus Norrland beskriver det i Sundsvalls tidning som ett stålbad när de fick säga upp personal förra året. 

På Medborgarskolan Mitt har också 30 procent av tjänsterna försvunnit på regionnivå enligt Värmlands Folkblad
Vi har gjort dramatiska förändringar, säger Marcus Andersson, regionchef till tidningen. 

Lämnar mindre orter 

Minskad personalstyrka har också gett avtryck i form av färre studiecirklar och arrangemang. I var fjärde kommun har ett eller flera studieförbund lagt ner sin verksamhet . Till exempel i Hässleholm, Uddevalla och Vingåker. 

Vi har tappat fjorton procent av verksamheten - antalet arrangemang, studiecirklar och kulturprogram minskar. Det slår väldigt olika och mycket tuffare mot landsbygden än de större städerna, säger David Samuelsson.

Stängda replokaler får kritik av E-Type

Replokaler har stängts på ett tjugotal orter enligt Studieförbundens rapport Replokalskris i musiksverige. 

En rad artister, till exempel E-Type, har kritiserat de stängda replokalerna offentligt. 

– Man nedmonterar fundamentet för Sveriges otroliga musikframgångar. Vi kommer se, eller snarare inte se, effekterna av detta i framtiden, säger Martin ”E-type” Erikson i ett pressmeddelande från Studieförbunden. 

Han deltog i Studieförbundets kampanj tillsammans med en rad andra artister som Per Gessle, Ghost, Lars Winnerbäck, Shellback, Karin Dreijer, Jill Johnson och Jonas Åkerlund. 

Indragna tjänster

Siffran 850 heltidsanställda består av enkätdata från samtliga studieförbund i Studieförbunden. De har fått svara på hur många helårsarbetstider som försvunnit. Det framgår inte om minskningen är uppsägningar, visstidsanställningar som löpt ut eller pensionsavgångar som inte har ersatts. 

Två studieförbund har helt lagt ned. Det ena är Kulturens Bildningsverksamhet som hade 41 helårstjänster enligt verksamhetsberättelsen. Det andra är studieförbundet Ibn Rushd. De hade enligt en uppgift från före detta chef 50 anställda. Totalt står de två nedlagda förbunden för 91 av de 850 borttagna tjänsterna. 

Läs rapporten här. 

Svenska studieförbund

Studieförbunden är studieförbundens gemensamma intresseorganisation. Organisationen bildades 1903 under namnet Folkbildningsförbundet. 

Det finns åtta studieförbund i Sverige: ABF, Studieförbundet Bilda, Folkuniversitetet, Medborgarskolan, NBV, Sensus studieförbund, Studiefrämjandet och Studieförbundet Vuxenskolan.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetslöshet

Därför har äldre svårare att få nytt jobb

Äldre arbetssökande fastnar oftare i långtidsarbetslöshet, en utveckling som oroar Arbetsförmedlingen. Ålderism pekas ut som en orsak, likaså inaktuell kompetens. Så vill Arbetsförmedlingen angripa problemet.
Johanna Rovira Publicerad 31 augusti 2026, kl 06:01
Efter närmare två år som arbetslös och omkring 300 sökta jobb utbildar sig Mikael Bergbom till maskinsnickare. Korta arbetsmarknadsutbildningar är en av åtgärderna som Arbetsförmedlingen föreslår för äldre arbetslösa.
Efter närmare två år som arbetslös och omkring 300 sökta jobb utbildar sig Mikael Bergbom till maskinsnickare. Korta arbetsmarknadsutbildningar är en av åtgärderna som Arbetsförmedlingen föreslår för äldre arbetslösa. Foto: Mats Andersson

Var femte arbetssökande har fyllt 55 år, och antalet äldre arbetslösa ökar, visar en rapport från Arbetsförmedlingen. Rapporten pekar också på risker att arbetslösheten bland 55-plussare kommer att ligga kvar på höga nivåer framöver.

–Vi ser nu att arbetslösheten minskar, men det går långsamt och gruppen äldre har det tuffare i konkurrensen. De har inte samma chans som yngre arbetslösa att få jobb när ekonomin vänder uppåt, säger Marcus Löwing, arbetsmarknadsanalytiker på Arbetsförmedlingen. 

Utbildningsnivå och ålderism möjliga orsaker 

Kort utbildning, inaktuell kompetens och funktionsnedsättningar som påverkar arbetsinsatsen räknas av Arbetsförmedlingen upp som möjliga förklaringar till motståndet mot äldre på arbetsmarknaden. 

Åldersdiskriminering pekas också ut som en tydlig bov i dramat. Gamla fördomar om äldres minskade drivkraft, flexibilitet och inlärningsförmåga lever kvar trots att forskning inte visar något samband mellan hög ålder och sämre prestation.

– Forskning ger stöd för att det förekommer diskriminering mot äldre. Det är jätteviktigt att arbetsmarknadens parter medvetandegör problematiken och motverkar den här samhällsutmaningen i ännu högre grad framöver, säger Marcus Löwing. 

Åldersdiskrimineringen är ett stort samhällsproblem, konstaterar Arbetsförmedlingen i sin rapport. Pensionsbolaget SPP har tidigare räknat ut att Sveriges nota för att äldre arbetslösa tvingas gå i pension i förtid, uppgår till 11,4 miljarder kronor årligen i utebliven tillväxt. 

Dyrt för samhället med förtida pensioneringar 

SPP förordar bland annat sänkt arbetsgivaravgift för äldre, och även Arbetsförmedlingen är inne på subventionerade anställningar för de äldre personer som har svårast att ta sig tillbaka in på arbetsmarknaden.

– Vi behöver sänka trösklarna för den som stått utanför länge, för att underlätta återgången till arbetslivet. Men vi vill också se ökade möjligheter till kompetensutbildning, även för äldre, så att man står rustad för förändringar på arbetsmarknaden, säger Marcus Löwing.

– Det är också viktigt att de arbetslösa får hjälp så tidigt som möjligt att gå kortare arbetsmarknadsutbildningar riktade mot områden med tydlig arbetsbrist.
 

Efter 300 sökta jobb utbildar sig Mikael till maskinsnickare

En som fått chans att gå en kortare arbetsmarknadsutbildning, men först efter närmare två år som arbetslös, är Mikael Bergbom. Trots ett digert cv och uppemot 300 sökta jobb i alla möjliga roller och branscher, nappade ingen arbetsgivare. Nu utbildar han sig till maskinsnickare och håller tummarna för att det vänder i november när kursen är klar.

– Jag har jättemycket spring kvar i benen, säger Mikael Bergbom.

Så många äldre är arbetslösa 

• 2025 var cirka 75 000 av de inskrivna arbetslösa 55 år eller äldre, vilket är drygt 4 000 personer fler än 2024. 

• Totalt utgör andelen personer som fyllt 55 drygt en femtedel av alla arbetslösa. Bland dem som varit utan arbete längre än ett år är andelen 28 procent, och bland dem som varit utan arbete i mer än två år är var tredje person 55 år eller äldre.

• Äldre arbetslösa har ökat stadigt som andel av de långtidsarbetslösa sedan 2018.

• Andelen äldre arbetssökande med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga har legat relativt oförändrad runt 25 procent sedan 2010.

• 28 procent av de arbetslösa som är 55 år eller äldre saknar gymnasieutbildning.

Källa: Arbetsförmedlingen