Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Chef åtalas för vargattack på Kolmården

I dag fredag inleds rättegången mot Kolmårdens djurpark och en tidigare chef som åtalas för arbetsmiljöbrott och grovt vållande till annans död. Åklagaren menar att djurparkens och den före detta chefens bristande säkerhetsarbete ledde till att en djurskötare dödades av vargar.
Linnea Andersson Publicerad
Pontus Stenberg / TT
Vargarna i hägnet på Kolmårdens djurpark. Den 30 september inleds rättegången mot en tidigare chef och djurparken i Norrköpings Tingsrätt. Pontus Stenberg / TT

Sommaren 2012 gick den 30-åriga djurskötaren, som jobbat med vargarna sedan de var valpar, ensam in i varghägnet på Kolmården. Med sig hade hon en radio med vilken hon hade kontakt med sina kollegor utanför. När radiokommunikationen tystnade anade arbetskamraterna oråd och tog sig till hägnet där de hittade kvinnan död.

Åklagaren anklagar chefen och Kolmården för att ha brutit mot föreskriften om ensamarbete, utrymningsvägar och det systematiska arbetsmiljöarbetet. Om någon eller några av åtgärderna vidtagits ”hade olyckan med hög grad av sannolikhet inte inträffat”.

Enligt åtalet ska en rad mindre allvarliga incidenter ha inträffat då vargarna i hägnet gått till attack mot både besökare och personalen, utan att djurparken bedömde händelserna som allvarliga och därför lät bli att vidta nödvändiga åtgärder. Båden den tidigare chefen och djurparken nekar däremot till brott.

Ett 40-tal vittnen är kallade, varav nära 30 är eller har varit anställda på Kolmården.

Åklagaren vill att Kolmården ska betala fyra miljoner kronor i böter om de döms. Den åtalade chefen riskerar att dömas till fängelse men det kan finnas förmildrande omständigheter som gör att han döms till villkorlig dom och böter.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Ballonger, färgad konfetti, serpentiner och sönderrivet papper ligger utspridda på ett ljust golv efter en fest.
Kickoffer och konferenser ska skapa sammanhållning på jobbet. I de fem exemplen i artikeln slutade tillställningarna i stället med bland annat skador, kritik och polisutryckningar. Foto: Colourbox

Militärövningar och magsjuka

Teknikföretaget Plex tog med hela personalstyrkan till Honduras under temat ”överlevnad”, som tidningen Wall Street Journal var först att skriva om. Övningarna som leddes av en före detta soldat från elitstyrkan Navy Seals var tuffa och många av deltagarna tuppade av i den höga värmen. 

Vd:n drabbades av magsjuka och deltog inte i några aktiviteter, en medarbetare ramlade i ett myrbo och blev svårt biten samtidigt som hela gänget drabbades av loppor. 

När det var dags att åka hem hade företaget chartrat för små plan viket gjorde att halva personalstyrkan fick stanna en dag till. 

Läs mer här.

Sponsor-vd bröt benet under hockeylagets fest

2013 skulle Frölunda hockey kicka i gång den nya säsongen med lagfest. Eftersom föreningen inte ville betala för kalaset bjöd spelarna in en av sina största sponsorer till festen. Det slutade i en blöt kväll och ett benbrott då företagets vd klättrade upp på en av spelarnas axlar och ramlade ner. 

Läs mer här. 

Hyresgästföreningen förbjöd alkohol efter konferens


2019 hade Hyresgästföreningen en tvådagarskonferens i Stockholmsområdet. Under kvällen gick två anställda fram till en mick och drog rasistiska och sexistiska skämt. 

Efter händelsen bestämde arbetsgivaren att det inte fick förekomma alkohol vare sig på föreningens kontor eller i några konferenssammanhang. 

Läs mer här. 

Lärare fick dansa som bananer

2017 bjöd Malmö stad in alla grundskolelärare till fortbildning med inhyrda konsulter. Dagen ägnades åt flera föreläsare som höll olika föredrag. Men det som framför allt har nämnts i efterspelet är banandansen som åhörarna fick göra efter ett föredrag om hjärnforskning. Lärarna uppmanades att stå upp och sjunka enkla ramsor samtidigt som de skulle dansa ”som bananer”. 

Notan för dagen var närmare 1 miljon kronor. 

Läs mer här. 

Sex polisbesök och en stulen lastbil

När Jysk bäddlager bjöd sina anställda på en tidig julfest 2005 fick polisen kallas till platsen hela sex gånger. Bland annat anmälde festdeltagarna misshandel, olaga hot, ofredande av personalen och stöld ur jackor. Dessutom stals en lastbil i samband med festen. 

Läs mer här.