Hoppa till huvudinnehåll
Varsel

Vattenfall varslar 1 000 anställda

Vattenfall har beslutat om ett nytt sparpaket och varslar 1 000 anställda om uppsägning. Beskedet kom under morgonen i samband med koncernens delårsrapport för första kvartalet.
Linnea Andersson Publicerad
Nora Lorek/TT
Vattenfalls huvudkontor i Solna. Nora Lorek/TT

– Vi behöver fortsatt minska våra kostnader och kommer att reducera antalet anställda med motsvarande cirka 1 000 heltidstjänster varav ungefär hälften inom stabsfunktioner. Den nya organisationen ger förutsättningar för ett starkt nordeuropeiskt bolag, säger Magnus Hall, Vattenfalls vd och koncernchef i ett pressmeddelande.

Som Kollega skrivit tidigare, genomförde Vattenfall personalneddragningar så sent som mellan 2013 och 2014. Både då och nu hänvisar bolaget till en minskad efterfrågan på el och fortsatt fallande elpriser. Den redovisade vinsten före skatt var på 6 843 miljoner kronor för årets första kvartal, jämfört med vinsten på 10 131 miljoner kronor för samma kvartal i fjol.

I dag har Vattenfall anställda motsvarande drygt 29 300 heltidstjänster.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Varsel

Volvo skär ned med 2 500 tjänster – enbart tjänstemän

Volvo Cars har lagt fram ett gigantiskt sparpaket. Cirka 2 000 tjänster ska bort i Sverige – och det berör enbart tjänstemän. Unionen är oroade.
Ola Rennstam Publicerad 23 oktober 2026, kl 11:40
Volvo Cars fabrik i Göteborg. Vikande försäljning i Kina gör nu att biljätten trvingas till ett stort sparpaket. Björn Larsson Rosvall/TT

Volvo Cars vill spara fem miljarder kronor, bland annat genom att skära ned på personal. Omkring 2 500 tjänster försvinner globalt, varav cirka 2 000 i Sverige. Detta ska ske genom att avsluta konsultavtal och använda ”naturliga avgångar och riktade avgångspaket till anställda”, skriver Volvo Cars i sitt pressmeddelande.

Förlusterna beror till stor del på vikande försäljning i Kina, där den minskat med 50 procent under kvartalet. Men även utvecklingen i USA, där Volvo Cars försäljning fortfarande påverkas kraftigt av tullar, drar ner resultatet.

Unionenklubben: "Jättebesviken"

Jörgen Olsson.
Jörgen Olsson

Unionens ordförande på Volvo Cars, Jörgen Olsson, säger i en kommentar till DN att han är ”jättebesviken över det ekonomiska resultatet, det ställer frågor”. 

Om personalminskningarna säger han:
– Här i Sverige handlar det om naturliga avgångar, avsluta konsulter, plus anställda då. Men där har vi en avsikt att folk inte ska tvingas ut utan erbjudanden.

Neddragningarna kommer att omfatta tjänstemannasidan. Men Unionens förtroendevalda har inte fått några besked om vilka verksamheter som blir mest berörda.

– Men alla enheter drabbas. Företaget har en process framtagen för att jobba med exiterbjudanden, vi får se hur långt det flyger, säger Jörgen Olsson till DN.

Stänger fabriker

Sparpaketet innebär även att Volvo Cars drar ner på antalet egna fabriker från sju till fem: en i USA, två i Europa och två i Kina. För fabrikerna i belgiska Gent och i kinesiska Chengdu tittar man nu på samarbeten inom Geely-koncernen.

Volvo Cars har i dag 19 500 anställda i Sverige och drygt 39 000 globalt.

Kollega söker företrädare för Unionenklubben på Volvo Cars.