Hoppa till huvudinnehåll
Arbetstid

Facebook startar jobbforum

Facebook ger sig in på den professionella arenan med ett nytt forum för arbetslivet, och utmanar därmed Google Drive, Microsoft Office och Linkedin. På ”Facebook at Work” ska man kunna chatta, nätverka, dela och samarbeta i dokument, rapporterar Financial Times. Därmed kan det också bli lättare att separera sin privata profil från sin professionella.
Gabriella Westberg Publicerad
Jeff Chiu/AP/TT
Facebooka på arbetstid? Ja, det kanske kan bli modellen, när nya forumet Facebook at Work ser dagens ljus. På bilden går en anställd förbi en skylt på ett av Facebooks kontor i Menlo Park, Kalifornien. Jeff Chiu/AP/TT

Facebook är med sina över 1,3 miljarder användarkonton det tveklöst största sociala mediet i världen. Men det är framför allt för privat kommunikation forumet används – och för företag och organisationer som vill nå privata konsumenter. Webbaserade tjänster för arbetsrelaterad kommunikation, nätverkande och dokumenthantering har i stället Google Drive, Microsoft Office och Linkedin stått för.

Nu utmanas de av Mark Zuckerbergs mastodontforum, när Facebook drar igång en ny tjänst: ”Facebook at Work”. Det rapporterar Financial Times som kommit över vad de beskriver som hemliga uppgifter.

Den nya sajten ska enligt de uppgifterna se ut och fungera ungefär som det Facebook vi över miljarden användare redan känner oss så hemma med, men på en separat sajt, vilket kan underlätta för alla som någon gång hamnat i dilemmat att privata bilder och konversationer blir synliga för såväl chefer som kunder och kollegor.

Facebook har kritiserats för att ta för lätt på säkerheten kring användardata. För att företag och organisationer ska våga använda det nya forumet för känslig, professionell kommunikation måste också säkerheten hamna mer i fokus.

Många företag har också förbjudit användning av Facebook på arbetstid, eftersom det stjäl för mycket tid. Med den nya tjänsten hoppas Facebook att kunna få tillbaka användarna också under arbetstid, vilket naturligtvis är viktigt för att inte tappa annonsörer. Facebook at Work kommer, enligt Financial Times, antagligen inte att vara avgiftsbelagt, åtminstone inte till en början.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetstid

Sänkt arbetstid: så tycker fack, arbetsgivare och politiker

Sänkt arbetstid är en het fråga. Så här tycker arbetsgivarna, facken och politikerna om arbetstiden.
David Österberg Publicerad 10 februari 2026, kl 06:01
 Logotyper för Unionen, LO och Svenskt Näringsliv som symboliserar olika syn på sänkt arbetstid.
Fack, arbetsgivare och politiska partier är långt ifrån eniga om hur – eller ens om – arbetstiden ska kortas. Kollage: Kollega.

Unionen

Anser att arbetstiden ska sänkas genom förhandlingar om kollektivavtal, inte genom lagstiftning. 

Har sedan 1998 arbetat för att sänka arbetstiden med 100 timmar per år. Målet har ännu inte uppnåtts, men i vissa avtal har man fått till en sänkning av arbetstiden på runt 70 timmar om året.

I samtliga kollektivavtal som Unionen tecknade förra året finns en arbetstidsförkortning på minst en dag om året.

LO

Landsorganisationen LO, en paraplyorganisation för 13 fackförbund på arbetarsidan, vill sänka arbetstiden genom en central förhandling med Svenskt Näringsliv. LO har inte sagt hur stor sänkningen ska vara, men har i en utredning föreslagit 35 timmars arbetsvecka. 

Svenskt Näringsliv

Svenskt Näringsliv företräder 49 bransch- och arbetsgivarorganisationer. Vill inte att arbetstiden ska sänkas. Eventuella sänkningar ska förhandlas mellan arbetsgivarorganisationer och fackförbund, inte centralt mellan LO och Svenskt Näringsliv.

Almega

Almega är en bransch- och arbetsgivarorganisation för företag inom tjänstesektorn. Vill inte att arbetstiden ska sänkas. Eventuella sänkningar ska beslutas av företagen själva, inte genom kollektivavtal eller lagstiftning.

Riksdagspartierna

Vänsterpartiet: Vill ”på sikt” sänka arbetstiden genom lag utan att minska arbetstagarnas inkomster.

Socialdemokraterna: Vill se kortare arbetstid, men inte genom lagstiftning.

Miljöpartiet: Vill lagstifta om att sänka normalarbetstiden till 35 timmar i veckan.

Centerpartiet: Vill inte korta arbetstiden genom lagstiftning.

Liberalerna: Vill inte korta arbetstiden genom lagstiftning.

Kristdemokraterna: Vill inte korta arbetstiden genom lagstiftning.

Moderaterna: Vill inte korta arbetstiden genom lagstiftning.

Sverigedemokraterna: Vill inte korta arbetstiden genom lagstiftning.