Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Sverige lockar utländska talanger

Tyskarna vill det inte alls i samma utsträckning som fransmännen. Alltså packa väskan och jobba utomlands. Och vad gäller svenskar så söker vi helst arbete hos våra nordiska grannar eller i engelsktalande länder som USA och Storbritannien, enligt en ny undersökning.
Petra Rendik Publicerad
Heiko Junge/TT
Sverige är ett av de tio land i världen som flest kan tänka sig att flytta till för jobbet, enligt studien "Decoding Global Talent". Heiko Junge/TT

Totalt 200 000 jobbasökande i 189 länder, varav drygt 3 400 i Sverige, har deltagit i studien ”Decoding Global Talent”. De har fått svara på var de helst skulle vilja arbeta och vad de prioriterar när de söker jobb.

För britterna är bra kollegor viktigast, amerikanarna gillar stabila verksamheter medan svenskarna föredrar intressanta arbetsuppgifter visar undersökningen.

Svenskar jobbar gärna utomlands och helst i USA, Kanada, Storbritannien, Norge och Danmark. Det gör man främst för att få ett intressant arbete, uppleva nya kulturer och fylla på med mer personliga erfarenheter.

Sverige tycks också vara en attraktiv arbetsmarknad för talanger ute i världen och ligger som enda nordiska land med på topp 10-listan. De vi tycks locka kommer från Finland, Norge, Serbien, Bosnien-Hercegovina och Kroatien.

Men när det kommer till städer man helst vill flytta till så har Stockholm inte samma dragningskraft som till exempel London som är överlägset populärast. New York och Paris är andra städer som många kan tänka sig att flytta till för att arbeta.

Tio i topp!

Tio i topp-listan över dit folk helst flyttar med jobbet:

1. USA
2. Storbritannien
3. Kanada
4. Tyskland
5. Schweiz
6. Frankrike
7. Australien
8. Spanien
9. Italien
10. Sverige

Decoding Global Talent-rapporten görs av Boston Consulting Group. Läs årets rapport här.

BCG

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

De byter 9 600 prislappar – på en dag

Matmomsen sänks den 1 april – och nu måste miljontals prislappar bytas. På Ica kliver kontorspersonalen ut i butiksgångarna för att hinna med att ändra alla etiketter.
Ola Rennstam Publicerad 31 mars 2026, kl 13:49
Kontorsanställda på ICA hjälper till i en matbutik genom att byta prisetiketter.
Kontorspersonal rycker in. Jenny Palm har lämnat jobbet som kommunikatör på Icas huvudkontor för att under en dag byta 9 600 prisetiketter i en butik utanför Stockholm. Foto: Ola Rennstam

Bland hyllraderna av grahamsmjöl, dinkel och flingor på Ica Rotebro utanför Stockholm råder det febril aktivitet. Marie von Satzger och Jenny Palm har lämnat huvudkontoret och sina jobb på Icas kommunikationsavdelning för dagen. 
Utrustade med skanner och varukorgar fyllda med hyllkantsetiketter infann de sig tidigt på tisdagsmorgonen i matbutiken. Uppdraget: att byta 9 600 prislappar – på en dag.

– Det känns jättefint att vi hjälps åt allihop. Och det är kul att vara ute i verkligheten och prata med kunder och kollegor, säger Jenny Palm.

”Den största utmaningen är att hitta varorna”

Sammanlagt har 500 kontorsanställda gett sig ut till olika Ica-butiker runt om i landet med samma uppdrag. Enligt företaget rör det sig om totalt sex miljoner prislappar som ska bytas ut.

– Mitt vanliga jobb kan vänta en dag, vi har planerat för det här länge och man har fått stämma av med sin chef,  säger Jenny Palm.

– Vi ska nog bli klara i tid. Den största utmaningen är att hitta alla varorna, jag har hållit på med te och kaffe hela morgonen, berättar Marie von Satzger medan hon letar efter hyllplatsen med 1,5 kilo rågmjöl.

Sänkt matmoms

  • Momsen på mat sänks tillfälligt från och med 1 april fram till 31 december 2027 från 12 till 6 procent. 
  • Reformen beräknas kosta staten 37 miljarder kronor i minskade skatteintäkter. 
  • Syftet är att stärka hushållens ekonomi efter de senaste årens höga matpriser.

Regeringens sänkning av matmomsen har medfört en hel del merarbete för matjättarna. För kedjornas ordinarie butikspersonal hade det varit svårt att hinna med det massiva prislappsbytet. 

Många konsumenter är skeptiska till att Ica och de andra matjättarna verkligen kommer att sänka priset fullt ut. Vad har ni att säga till dem?

– Folk kan vara trygga med att priserna sänks, det har varit givet från dag ett att sänkningen ska hela vägen till kund.  Ingen vill bli ertappad med att inte göra det. 

Prissättning i en osäker omvärld

Tjänstemännen från kommunikationsavdelningen påpekar att även omvärldsfaktorer påverkar priset.

– Momsen är en bara av många komponenter som påverkar priset i butik. Priserna påverkas av till exempel av krig och oljepriser i vår omvärld, jag tror inte att många kunder förstår det, säger Jenny Palm.

Kritik mot sänkningen

  • Regeringens reform har kritiserats för att vara en dyr och ineffektiv åtgärd. Om man vill stötta barnfamiljer är barnbidraget mer träffsäkert, menar olika skatteexperter.
  • Enligt flera utredningar är sänkt matmoms dålig fördelningspolitik, eftersom höginkomsttagare lägger mer pengar på mat än låginkomsttagare.
  • Matjättarna har lovat att matcha regeringens momssänkning, men många konsumenter tvivlar på löftet.