Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Priset på järnmalm bakom sparkrav på LKAB

Efter flera goda år drar LKAB i bromsen. Sjunkande malmpriser tvingar bolaget att spara, bland annat ska antalet konsulter minskas. Däremot är det inget tal om uppsägningar.
Niklas Hallstedt Publicerad
Pi Frisk/TT
LKAB i Kiruna. Pi Frisk/TT

Det handlar om en kostnadsbesparing på 7 procent, orsakad av sjunkande priser på järnmalm. På fem månader har priset fallit med över 40 procent. Det i sin tur beror på konjunkturen både i Kina och Europa, som är LKAB:s primära marknad.

Enligt tidningen Norrländska Socialdemokraten, NSD, motsvarar en besparing på 7 procent ungefär 1 miljard kronor.

- Järnmalmsbranschen går i cykler. Det har det gått bra sedan början av 2000-talet, men nu är vi nere i en dal, konstaterar Sakari Alanko, Unionens klubbordförande på LKAB.

- Från fackets sida har vi aldrig förstått varför man inte ser över kostnaderna också när det är goda tider. När man har tjänat över 10 miljarder om året har man glömt att man inte bara kan kasta bort pengarna, nu ska vi börja tänka på vad vi köper in och vad det kostar.

När det nu ska sparas kommer företaget att titta på allt som går utöver det som behövs för den ordinarie verksamheten, enligt Sakari Alanko. LKAB kommer även att minska på antalet externa tjänster, det vill säga konsulter och entreprenörer.

Däremot är det inte tal om några uppsägningar.

- En hel del kommer att gå i pension framöver, då ska man titta på om man behöver återanställa för allihop. Eller kan vi klara av verksamheten i alla fall.

NSD uppger att det också ska sparas på konferenser, representation, resor, utbildning och sponsring.

Samtidigt förbereder sig LKAB för nya gruvprojekt, två nya gruvor ska startas. I första hand ska de jobben tillsättas internt.

- Men det är inget totalt stopp för nyanställningar på företaget, är det en kompetens som behövs så måste vi anställa, säger Sakari Alanko.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Ica:s drogtester av jobbsökande kan strida mot lagen

Att testa någon för droger är alltid ett intrång i integriteten. Det konstaterar Integritetsskyddsmyndigheten, IMY, som nu granskar i vilken utsträckning Ica behandlar personuppgifter om drogtester vid rekrytering och för vilka syften.
Johanna Rovira Publicerad 2 oktober 2026, kl 06:30
Pipett över öppna provrör i gula och blå laboratorieställ.
Integritetsskyddsmyndigheten kommer bland annat att undersöka på vilket sätt drogtesterna genomförs på arbetssökande på Ica, men även granska hur uppgifterna lagras. Foto: Fredrik Persson/TT

Att Ica använder drogtester på sina anställda är något som Kollega har skrivit om tidigare. Men efter olika medieuppgifter, bland annat från Ekot, att bolaget även testar arbetssökande, ska Integritetsskyddsmyndigheten IMY nu utreda hur Ica gruppen AB och Ica Sverige AB behandlar personuppgifter utifrån dataskyddsförordningen, GDPR. 

Det är första gången myndigheten granskar just användningen av drogtester i rekryteringsprocesser. 

Ska avgöra när drogtest kan vara motiverat 

– Resultat av drogtester är en typ av personuppgifter och ett intrång i privatlivet. Det är ett kroppsligt ingrepp, och en fråga som vi kan behöva ta ställning till är under vilka förutsättningar som det kan vara motiverat att behandla sådana uppgifter om arbetssökande, säger Theodor Adolfsson, jurist på IMY. 

Myndigheten kommer att väga bolagens nytta av drogtester mot de arbetssökandes integritetsintresse. 

– Vi ska bland annat granska vilka tjänster som omfattas. Det kan finnas större nytta av att drogtesta för vissa tjänster, som till exempel yrkesförare, medan nyttan är mindre om man jobbar på kontor, säger Theodor Adolfsson. 

Integritetsintrång oavsett metod

Vilken typ av drogtester som används kan eventuellt också komma att spela in, även om tester i sig är ett intrång oavsett metod, enligt Theodor Adolfsson.  Kommer myndigheten fram till att ett fel har begåtts finns olika möjligheter till åtgärder mot de granskade bolagen, alltifrån förelägganden att stoppa drogtesterna och reprimander till sanktionsavgifter.  

– Ica-gruppen har tagit del av myndighetens begäran att få mer information, men vi har i nuläget inga ytterligare kommentarer, säger Helena Johansson, pressansvarig på Ica-gruppen.