Efter flera goda år drar LKAB i bromsen. Sjunkande malmpriser tvingar bolaget att spara, bland annat ska antalet konsulter minskas. Däremot är det inget tal om uppsägningar.
Det handlar om en kostnadsbesparing på 7 procent, orsakad av sjunkande priser på järnmalm. På fem månader har priset fallit med över 40 procent. Det i sin tur beror på konjunkturen både i Kina och Europa, som är LKAB:s primära marknad.
Enligt tidningen Norrländska Socialdemokraten, NSD, motsvarar en besparing på 7 procent ungefär 1 miljard kronor.
- Järnmalmsbranschen går i cykler. Det har det gått bra sedan början av 2000-talet, men nu är vi nere i en dal, konstaterar Sakari Alanko, Unionens klubbordförande på LKAB.
- Från fackets sida har vi aldrig förstått varför man inte ser över kostnaderna också när det är goda tider. När man har tjänat över 10 miljarder om året har man glömt att man inte bara kan kasta bort pengarna, nu ska vi börja tänka på vad vi köper in och vad det kostar.
När det nu ska sparas kommer företaget att titta på allt som går utöver det som behövs för den ordinarie verksamheten, enligt Sakari Alanko. LKAB kommer även att minska på antalet externa tjänster, det vill säga konsulter och entreprenörer.
Däremot är det inte tal om några uppsägningar.
- En hel del kommer att gå i pension framöver, då ska man titta på om man behöver återanställa för allihop. Eller kan vi klara av verksamheten i alla fall.
NSD uppger att det också ska sparas på konferenser, representation, resor, utbildning och sponsring.
Samtidigt förbereder sig LKAB för nya gruvprojekt, två nya gruvor ska startas. I första hand ska de jobben tillsättas internt.
- Men det är inget totalt stopp för nyanställningar på företaget, är det en kompetens som behövs så måste vi anställa, säger Sakari Alanko.
Skakiga börser. Ekonomisk oro.
Vad händer med jobben? Kommer svenska företag gå omkull? Och kommer tullkaoset påverka din löneökning? Kollega bad Unionens chefsekonom Tobias Brännemo att reda ut läget.
Världens börser skakar som följd av Donald Trumps höjda handelstullar. De oroliga tiderna kan också påverka arbetslösheten i Sverige - och antalet konkurser. Jakob Åkersten Brodén/TT
Efter en dryg vecka av ekonomisk oro på världens börser till följd av Donald Trumps planerade handelstullar är ekonomiska experter bara överens om en sak: ingen vet hur det kommer att sluta.
Unionens chefsekonom Tobias Brännemo betonar vikten av att inte förhasta sig när börserna skakar.
Tobias Brännemo Foto: Camilla Svensk
– Det är lätt att ryckas med när det händer mycket på kort tid, men är det något vi lärt oss av historien så är det att man tjänar på att hålla huvudet kallt, Förutsättningarna ändras från dag till dag, säger han.
”Effekterna begränsade i Sverige"
Unionens ekonomer följer utvecklingen av ekonomin löpande. Enligt Tobias Brännemo har turbulensen påverkat förbundets analys av läget och han ser olika scenarier framför sig: Skulle det bli ett långvarigt handelskrig, där frihandeln sätts ur spel under en längre tid, kommer effekterna bli stora på den svenska ekonomin. Mycket hänger på hur omvärlden svarar på USA:s tullar.
– Det går inte att säga vad slututfallet blir här. Men om USA inför högre tullar än tidigare, utan att det sker motsvarande svar från andra handelsområden, då kommer effekterna att bli begränsade i Sverige. Detta eftersom vi kan kompensera genom att handla med andra områden, förklarar Tobias Brännemo.
Sverige är ett exportberoende land och USA är en viktig marknad för många svenska företag. Men många importerar också viktiga komponenter till sin tillverkning eller säljer amerikanska varor som riskerar att bli dyrare om tullarna höjs. Kommer vi att se en ökad arbetslöshet bland Unionens medlemmar?
– Vår bedömning är att effekterna på svensk ekonomi, som till exempel stigande arbetslöshet, kommer att bli begränsade. Det är vårt huvudscenario just nu.
Konkurser kan öka
Oavsett hur det här slutar, finns det inte en risk att företag med små marginaler kommer att gå omkull?
– Jo, det gör det. Börsens upp- och nedgång är en sak. Men det som kan få större effekter på ekonomin är om osäkerheten gör att företag och hushåll blir försiktigare och håller inne med investeringar och konsumtion som annars hade behövt ske.
Kommer den nuvarande turbulensen påverka på den pågående avtalsrörelsen?
– Det gör den inte. Nu är ”märket” satt och kommer att vara vägledande för resten av arbetsmarknaden - vi ändrar inga krav utifrån det som nu händer i omvärlden. Lönebildningen bidrar till stabilitet, när mycket annat är oroligt så är det något som bidrar till förutsägbarhet för företagen.
Unionen: ”Regeringen måste agera”
Sammanfattningsvis sticker Unionens chefsekonom inte under stol med att risken för en större kris har ökat väsentligt på grund av Trumps handelskrig.
–Det är ökade risker. Sveriges makthavare måste förbereda sig på att det – i värsta fall – kan bli en global finansiell kris med ökad arbetslöshet. Därför är det viktigt att vi får ett system för korttidsarbete* på plats men regeringen har hittills valt att inte gå vidare med det förslaget, säger Tobias Brännemo.
*Korttidsarbete är ett krisstöd vid tillfällig arbetsbrist hos ett företag, som ett alternativ till att säga upp personal. Det infördes till exempel under corona-pandemin och innebar att arbetsgivare kunde få bidrag för kostnader för anställdas minskade arbetstid. Den förra regeringen tillsatte en utredning om ett nytt stöd vid korttidsarbete, utredningen lämnades till regeringen i november 2022 men sedan dess har ingenting hänt i frågan.