Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Dålig lönsamhet slår mot investeringar

Börsbolagen går svagare än väntat, visar en ny rapport från Unionen. På sikt kan det innebära färre investeringar och därmed mindre kompetensutveckling, menar Unionens chefsekonom Lars Jagrén.
Niklas Hallstedt Publicerad

De drygt 220 börsbolagen har stått och stampat de senaste åren. I år förväntas dock omsättningen öka med tio procent, enligt Unionens Bolagsindikator, som publiceras två gånger per år. Däremot är lönsamheten fortfarande dålig och sticker uppåt först nästa år. Det skulle betyda att 2015 blir det första året med stärkt lönsamhet sedan 2010.

En stor betydelse för detta har den svaga utvecklingen för eurozonen, som utgör börsbolagens största exportmarknad.

- Man har gång efter gång hoppats att den europeiska konjunkturen ska komma igång. Det är fortsatt trögt och inte riktig fjutt i i uppgången, säger Lars Jagrén.

Börsbolagen är få till antalet, men betydelsefulla för svensk ekonomi sett till omsättning, antalet anställda och påverkan på samhällsekonomin. Därför ger utvecklingen för dem också en signal om tillståndet för näringslivet i stort.

- Eftersom lönsamhetsnivåerna ser svaga ut finns risken för att det blir förhållandevis låga investeringar, vilket har betydelse för arbetsmarknaden men också för satsningen på kompetensutveckling, säger Lars Jagrén

- Nya investeringar är ofta förutsättningar för att man ska satsa på ny teknik och högre kompetens. Förhoppningsvis blir lönsamheten bättre, det är i grunden helt nödvändigt för att företagen ska välja att göra investeringar.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

De byter 9 600 prislappar – på en dag

Matmomsen sänks den 1 april – och nu måste miljontals prislappar bytas. På Ica kliver kontorspersonalen ut i butiksgångarna för att hinna med att ändra alla etiketter.
Ola Rennstam Publicerad 31 mars 2026, kl 13:49
Kontorsanställda på ICA hjälper till i en matbutik genom att byta prisetiketter.
Kontorspersonal rycker in. Jenny Palm har lämnat jobbet som kommunikatör på Icas huvudkontor för att under en dag byta 9 600 prisetiketter i en butik utanför Stockholm. Foto: Ola Rennstam

Bland hyllraderna av grahamsmjöl, dinkel och flingor på Ica Rotebro utanför Stockholm råder det febril aktivitet. Marie von Satzger och Jenny Palm har lämnat huvudkontoret och sina jobb på Icas kommunikationsavdelning för dagen. 
Utrustade med skanner och varukorgar fyllda med hyllkantsetiketter infann de sig tidigt på tisdagsmorgonen i matbutiken. Uppdraget: att byta 9 600 prislappar – på en dag.

– Det känns jättefint att vi hjälps åt allihop. Och det är kul att vara ute i verkligheten och prata med kunder och kollegor, säger Jenny Palm.

”Den största utmaningen är att hitta varorna”

Sammanlagt har 500 kontorsanställda gett sig ut till olika Ica-butiker runt om i landet med samma uppdrag. Enligt företaget rör det sig om totalt sex miljoner prislappar som ska bytas ut.

– Mitt vanliga jobb kan vänta en dag, vi har planerat för det här länge och man har fått stämma av med sin chef,  säger Jenny Palm.

– Vi ska nog bli klara i tid. Den största utmaningen är att hitta alla varorna, jag har hållit på med te och kaffe hela morgonen, berättar Marie von Satzger medan hon letar efter hyllplatsen med 1,5 kilo rågmjöl.

Sänkt matmoms

  • Momsen på mat sänks tillfälligt från och med 1 april fram till 31 december 2027 från 12 till 6 procent. 
  • Reformen beräknas kosta staten 37 miljarder kronor i minskade skatteintäkter. 
  • Syftet är att stärka hushållens ekonomi efter de senaste årens höga matpriser.

Regeringens sänkning av matmomsen har medfört en hel del merarbete för matjättarna. För kedjornas ordinarie butikspersonal hade det varit svårt att hinna med det massiva prislappsbytet. 

Många konsumenter är skeptiska till att Ica och de andra matjättarna verkligen kommer att sänka priset fullt ut. Vad har ni att säga till dem?

– Folk kan vara trygga med att priserna sänks, det har varit givet från dag ett att sänkningen ska hela vägen till kund.  Ingen vill bli ertappad med att inte göra det. 

Prissättning i en osäker omvärld

Tjänstemännen från kommunikationsavdelningen påpekar att även omvärldsfaktorer påverkar priset.

– Momsen är en bara av många komponenter som påverkar priset i butik. Priserna påverkas av till exempel av krig och oljepriser i vår omvärld, jag tror inte att många kunder förstår det, säger Jenny Palm.

Kritik mot sänkningen

  • Regeringens reform har kritiserats för att vara en dyr och ineffektiv åtgärd. Om man vill stötta barnfamiljer är barnbidraget mer träffsäkert, menar olika skatteexperter.
  • Enligt flera utredningar är sänkt matmoms dålig fördelningspolitik, eftersom höginkomsttagare lägger mer pengar på mat än låginkomsttagare.
  • Matjättarna har lovat att matcha regeringens momssänkning, men många konsumenter tvivlar på löftet.