Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Arbetssökande bedöms olika

Arbetsförmedlare som inte vill ställa obekväma frågor och skriver i svaren själva gör att arbetssökande får olika hjälpinsatser. Det visar en ny studie.
Lina Björk Publicerad

Sedan 2012 ska Arbetsförmedlingens anställda använda ett särskilt verktyg för att bedöma om den som söker arbete har risk för att hamna i långtidsarbetslöshet, och vad man i så fall bör sätta in för insatser. Verktyget, som skulle underlätta för handläggarna har både kostat mycket pengar och försvårat arbetet, visar en studie från IFAU.

Bland de arbetsförmedlare som använder verktyget, uppger 60 procent att de ibland hoppar över frågor för att de är obekväma eller känns överflödiga. Ålder bryr man sig inte så mycket om, vilket inte är så konstigt då förmedlarna både kan göra en uppskattning och inhämta personnumret vid inskrivningen. Näst vanligast är att undvika frågor om födelseland och funktionsnedsättning. En del förmedlare uppger till och med att de fyller i svaren utifrån sina egna föreställningar, vilket är betydligt mer problematiskt då tolkningarna blir olika, och insatserna därefter.

Och även när verktyget används som det ska har handläggarna olika syn på resultatet. I hälften av fallen upplever förmedlarna att utfallet av verktygets prognos går stick i stäv med deras egen bedömning. Bara 15 procent av de tillfrågade känner att de har stor nytta av verktyget, medan en tredjedel hellre skulle vara utan. En fjärdedel upplever till och med att verktyget har försvårat relationen till dem som kommer för att söka jobb hos Arbetsförmedlingen.


 

Fakta

Rapporten baseras på två enkäter som besvarats av 1 900 arbetsförmedlare och 300 lokala chefer.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Hundratals tjänstemän tvingas lämna Volvo Cars

1000 anställda får lämna Volvo Cars. Många av dem är tjänstemän.
– Det har varit oerhört tuffa veckor när beskeden rullar ut, det är ledsamt och tråkigt, säger Jörgen Olosson, Unionens klubbordförande på Volvo Cars.
Elisabeth Brising Publicerad 23 oktober 2025, kl 10:26
Tjänstemän på Volvo Cars-fabriken i Göteborg går igenom information om uppsägningar – cirka 1 000 personer får lämna företaget
Volvo Cars har beslutat att cirka 1 000 personer kommer att lämna företaget i Sverige. Många är tjänstemän. Foto: Viktoria Bank/TT

I maj i år varslades mer än tusen personer på Volvo Cars efter att företaget brottats med ekonomin. Facket har sedan dess förhandlat med företagsledningen om villkoren för nedskärningarna. 

Nu är förhandlingarna klara. 1000 anställda tvingas lämna berättar ledningen i samband med släppet av företagets kvartalsrapport

Enligt Unionens klubbordförande på Volvo Cars, Jörgen Olsson, är 500 personer av de 1000 som slutar,  "naturliga avgångar". De har redan sökt sig till andra jobb efter varslet. 

500 anställda tvingas dock lämna företaget och av dem är hälften, 250 personer, Unionenmedlemmar. De flesta jobbar i Göteborg, men nedskärningarna sker över flera orter och alla yrkesområden. 

Jörgen Olsson.
Jörgen Olsson, ordförande Unionenklubben Volvo Cars.

Det har varit en tung och utdragen process sedan i maj. Det är klart det finns en stor oro under tiden, säger Jörgen Olsson, ordförande i Volvos Cars Unionenklubb. 

Fackets uppdrag har varit att företräda sina medlemmar och försöka ge något extra till de som får gå, som extra månadslöner. 

Det finns exitpaket för de vi företrätt och många av dem har fått paket med en annan uppsägningstid än den kollektivavtalade, säger Jörgen Olsson.

Majoriteten har kort anställningstid

Hur många månader de får är individuellt och beror på ålder och anställningstid. Majoriteten som får lämna Volvo Cars har dock en kort anställningstid, utifrån lagen om anställningskydd, las.  
 
Sist in först ut är grundprincipen, så många med kort anställningstid har fått lämna, säger Jörgen Olsson. 

De som tvingas sluta får också personligt stöd av omställningsorganisationen TRR genom kollektivavtalet. 

Samtidigt med nedskärningarna går bolaget bättre än förväntat enligt kvartalsrapporten. Företaget ökade vinsten före skatt till 6,2 miljarder kronor under det tredje kvartalet.

Är det lugnt nu för er som är kvar framöver?

Nä, det är fortfarande utmanande. Vi har en fortsatt tuff situation framöver, säger Jörgen Olsson. 

Unionen har drygt 5000 medlemmar anställda på Volvo Cars.