Hoppa till huvudinnehåll
Ledarskap

Chefer har dålig koll på psykisk ohälsa

Psykisk ohälsa? Nej, tack! Det skulle kunna stå i många rekryteringsannonser – var fjärde chef vill nämligen inte anställa personer med erfarenhet av psykisk ohälsa, visar en undersökning från kampanjen Hjärnkoll.
Niklas Hallstedt Publicerad

Mellan 30 och 50 procent av oss kommer någon gång i livet att drabbas av psykisk ohälsa. Men det är chefer på svenska företag och myndigheter ovetande om.  De flesta av dem tror att psykisk ohälsa är betydligt mer ovanligt än det verkligen är. En majoritet av cheferna tror att färre än 10 procent av de anställda kommer att utveckla psykisk ohälsa under yrkeslivet.

- Det är en väldigt kraftig underskattning, i dag är psykisk ohälsa den största orsaken till sjukskrivningar, konstaterar Rickard Bracken som är projektledare på Hjärnkoll.

Drygt var fjärde av de tillfrågade cheferna är inte heller beredda att anställa människor med erfarenhet av psykisk ohälsa. Nästan lika många tror inte heller att människor med psykiska problem vill ha ett arbete.

- Det är viktigt att cheferna förstår hur vanligt det är med psykisk ohälsa och att arbeta förebyggande. De spelar en nyckelroll både för att man ska kunna få arbete och stanna kvar i det.  Det gäller att arbeta med insatser som minimerar risken att anställda blir sjukskrivna.

För arbetsgivaren kan det exempelvis handla om att jobba med organisationens värdegrund så att man förhindrar mobbning, se till att anställda har rätt kompetens för sina arbetsuppgifter och verka för ett öppet arbetsklimat.

I undersökningen ingår 403 chefer med personalansvar i privat och offentlig sektor.

Begreppet psykisk ohälsa omfattar alla psykiska sjukdomar, varav ångest och depression är de vanligaste.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Ledarskap

Klas Hallberg: Göra rätt på jobbet räcker inte

Vi drunknar i rutiner, processer och styrdokument på jobbet. Vart tog det mänskliga omdömet vägen? Det frågar sig författaren och föreläsaren Klas Hallberg, aktuell med boken Rätt räcker inte.
Elisabeth Brising Publicerad 3 juni 2025, kl 06:01
Författaren Klas Hallberg och professorn Per Kristensson är aktuella med Boken Rätt räcker inte. En bok om om ett arbetsliv som drunknar i regler och dokumentation. Där det blivit viktigare att göra saker enligt manualer än att göra nytta för andra. Foto: Niklas Nyman/Volante

Klas Hallberg, varför räcker det inte att göra rätt? 

– Det räcker inte att ingen gjort fel, utan vi måste skapa något av värde med alla våra processer, riktlinjer och AI-verktyg. Idén till boken kom när vi läste om Åke 90 år som varit hos 66 olika läkare och inte fått hjälp, fast ingen gjort fel.

Ni skriver att ni vill att fler människor ska känna mening i sitt arbete, hur menar ni då?

– Vi outsourcar vårt eget omdöme till olika styrdokument, nyckeltal och script. Om vi fortsätter underminera det mänskliga omdömets betydelse i vårt arbetsliv så görs vi bara till dålig AI. Då tappar vi vår upplevelse av mening. 

Hur kan människans eget omdöme få en revansch?

– Det är tiotusenkronorsfrågan. En tredjedel av boken handlar om att ta risker. Vi är inte ute efter anarki, utan en gradförskjutning på två procent tillbaka till det mänskliga omdömet som kompass. Att tänka själv och våga agera.

Hur kan vi bli mer modiga på jobbet?

– Vi citerar flera höga chefer i boken som pekar på det nödvändiga i att provtrycka på regler och riktlinjer. Det finns annars en risk att man låter bli att fatta beslut och bara tar ett möte till. Våga ifrågasätt lite grann, med kunderna i fokus.

Varför är det så viktigt att anställda har mod att använda sitt kritiska tänkande?

– För att Åke 90 år ska få hjälp. För att anställda ska uppleva mening i sitt arbetsliv och för att vi ska bevara tilliten i samhället. 

Om Rätt räcker inte

Diskussionsboken Rätt räcker inte, att göra nytta på riktigt är skriven av Klas Hallberg, föreläsare och författare och Per Kristensson, professor i psykologi (Volante).