Många av oss gillar smarta tekniska lösningar som underlättar vardagen, men om du inte passar dig kan avancerad teknik sno jobbet ifrån dig, visar en ny rapport från Finland.
Vart tredje jobb kan ersättas av robotar, eller för att vara lite mer korrekt, it-lösningaroch det inom 20 år. Den bedömningen gör Etla, näringslivets forskningsinstitut i Finland, i en ny rapport.
Andelen robothotade jobb är ändå mindre i Finland än i USA där hälften av alla jobb skulle kunna ersättas av tekniska lösningar.
Banktjänstemän, sekreterare och olika typer av kontorsyrken är jobb som skulle kunna utföras av robotar. Vård-, förskolepersonal och socialaarbetare kan dock andas ut, det är yrken som inte alls verkar hotade av framtidens teknik i samma utsträckning.
Men man ska nog inte vara så säker på sin sak. Tidningen PC för alla listade för ett tag sedan 10 jobb som skulle kunna tas över av robotar - däribland barnvakt, apotekare, fabriksarbetare, snabbmatskockar, chaufförer och...just det, journalister.
1000 anställda får lämna Volvo Cars. Många av dem är tjänstemän.
– Det har varit oerhört tuffa veckor när beskeden rullar ut, det är ledsamt och tråkigt, säger Jörgen Olosson, Unionens klubbordförande på Volvo Cars.
Volvo Cars har beslutat att cirka 1 000 personer kommer att lämna företaget i Sverige. Många är tjänstemän. Foto: Viktoria Bank/TT
I maj i år varslades mer än tusen personer på Volvo Cars efter att företaget brottats med ekonomin. Facket har sedan dess förhandlat med företagsledningen om villkoren för nedskärningarna.
Nu är förhandlingarna klara. 1000 anställda tvingas lämna berättar ledningen i samband med släppet av företagets kvartalsrapport.
Enligt Unionens klubbordförande på Volvo Cars, Jörgen Olsson, är 500 personer av de 1000 som slutar, "naturliga avgångar". De har redan sökt sig till andra jobb efter varslet.
500 anställda tvingas dock lämna företaget och av dem är hälften, 250 personer, Unionenmedlemmar. De flesta jobbar i Göteborg, men nedskärningarna sker över flera orter och alla yrkesområden.
Jörgen Olsson, ordförande Unionenklubben Volvo Cars.
– Det har varit en tung och utdragen process sedan i maj. Det är klart det finns en stor oro under tiden, säger Jörgen Olsson, ordförande i Volvos Cars Unionenklubb.
Fackets uppdrag har varit att företräda sina medlemmar och försöka ge något extra till de som får gå, som extra månadslöner.
– Det finns exitpaket för de vi företrätt och många av dem har fått paket med en annan uppsägningstid än den kollektivavtalade, säger Jörgen Olsson.
Majoriteten har kort anställningstid
Hur många månader de får är individuellt och beror på ålder och anställningstid. Majoriteten som får lämna Volvo Cars har dock en kort anställningstid, utifrån lagen om anställningskydd, las.
– Sist in först ut är grundprincipen, så många med kort anställningstid har fått lämna, säger Jörgen Olsson.
De som tvingas sluta får också personligt stöd av omställningsorganisationen TRR genom kollektivavtalet.
Samtidigt med nedskärningarna går bolaget bättre än förväntat enligt kvartalsrapporten. Företaget ökade vinsten före skatt till 6,2 miljarder kronor under det tredje kvartalet.
Är det lugnt nu för er som är kvar framöver?
– Nä, det är fortfarande utmanande. Vi har en fortsatt tuff situation framöver, säger Jörgen Olsson.
Unionen har drygt 5000 medlemmar anställda på Volvo Cars.