Hoppa till huvudinnehåll
Fackligt

Unionen stödjer danskt Ryanair-varsel

På fredagseftermiddagen meddelade Unionen att medlemmar på fyra arbetsplatser i Malmö, Landvetter, Hamstad City Airport och Kristianstad Airport varslas, i en sympatiåtgärd med de danska fackens varsel mot Ryanair.
Gabriella Westberg Publicerad
Roald Berit/NTP/TT
Ryanair svarar på de danska fackens krav med att flytta basen från Köpenhamn till lettiska Kaunas. Roald Berit/NTP/TT

Unionens medlemmar på de fyra flygplatserna har arbetsuppgifter relaterade till de flygplan som Ryanair avser att dirigera om från danska flygplatser i ett motdrag till de danska fackens varsel

Samtidigt med varslen mot de fyra arbetsplatserna har blockad förklarats mot arbetsuppgifterna, vilket innebär att inhyrda eller nyanställda inte kan kallas in för att utföra blockerat arbete.

- Unionen stödjer de danska kollegornas åtgärder mot Ryanair för schysta villkor inom flyget, säger Unionens förhandlingschef Niklas Hjert i en kommentar.

Unionens varsel träder i kraft den 22 juli, förutsatt att de danska fackens varsel då också trätt i kraft.

Bakgrunden är bland annat att Ryanair förklarat flagga om sin bas i Köpenhamn till lettiska Kaunas för att undkomma de danska fackens krav, och det sedan danska AD i en dom öppnat för blockad mot lågprisbolaget, om de skulle fortsätta att vägra kollektivavtal. 

Redan den 14 juli avser Ryanair att basen ska vara flyttad till Lettland.

Tre andra svenska fack varslade medlemmar på Sturup, Landvetter och Ängelholm tidigare i veckan, ST, Seko och Transportarbetareförbundet. Unionen har kollektivavtal med flygplatserna i Halmstad och Kristianstad samt med vissa av kringverksamheterna på de tre först omfattade flygplatserna.

Unionens varsel avser de omdirigerade flygplan från Ryanair som egentligen skulle ha landat eller lyft från flygplatserna i Köpenhamn och Billund.

Läs mer: Dansk dom öppnar för avtal med Ryanair

Läs mer: Unionen överväger sympatiåtgärd mot Ryanair

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Fackligt

Unionen: Fler unga aktiva är en ödesfråga

Att få fler unga att engagera sig fackligt är en ödesfråga, anser Unionen. I oktober arrangerades en tvådagarsträff för medlemmar upp till 35 år i förhoppningen att få dem taggade på förtroendeuppdrag.
Johanna Rovira Publicerad 13 oktober 2025, kl 13:15
Unionen satsar på att få fler unga att engagera sig fackligt genom initiativet Generation You. Målet är att stärka den svenska modellen och inspirera nästa generation till att ta förtroendeuppdrag.På bild: Ungdomar sätter upp postit-lappar.
Deltagarna fick välja vilka frågor på arbetsplatsen som engagerade dem mest. Foto: Johanna Rovira

Trots att Unionen har medlemmar i hela åldersspannet så  återfinns de förtroendevalda i övre delen av spannet. Än tydligare blir skevheten i ålder i förbundets styrelser. 

– Vi behöver få in fler unga förtroendevalda med nya perspektiv, säger Malin Engström, kanslichef på Unionen, 

– Det är en ödesfråga, inte bara för Unionen, utan för hela den svenska modellen, som är utsatt för ett högt tryck från olika håll just nu. Finns det inte förtroendevalda som bär modellen i vardagen, då urholkas den. 

Unionens satsar på unga

På Unionens kongress 2023 lyftes motioner om att förbundet borde göra mer för sina yngre medlemmar.  Träffen på Arlanda som fått namnet Generation You,  blev en avstamp för förbundets satsning för att få fler unga förtroendevalda. Ett åttiotal medlemmar från företag med kollektivavtal runt om i Sverige samlades på Arlanda för att få lära sig mer om facket, nätverka och inspireras 

Med den här träffen vill vi ge unga medlemmar som är nyfikna på fackligt arbete möjligheten att lära sig mer och i nästa steg få chansen att kunna väljas som förtroendevalda på sina arbetsplatser.  Om utvärderingarna blir positiva kan det absolut bli fler träffar, säger Malin Engström, som delgav deltagarna på Arlanda, sina farhågor och förhoppningar. 

Yngre ratar facket

Att yngre generellt är mindre hågade att gå med i facket, visar en avhandling som presenterades vid Göteborgs universitet  i våras. Går man inte med i facket runt 30–35 års ålder, så är det kört senare, visar avhandlingen. 

Inställningen till facket har i grunden inte förändrats så mycket. I stället pekar forskningen på att skatteavdraget slopats och att det blivit dyrare att gå med i fack och a-kassa. 

Malin Engström tvivlar dock på att ekonomin är avgörande för ungas engagemang i Unionen. 

– Jag uppfattar det som att unga inte ser vitsen med facket men vill driva specifika frågor. Om vi ska vara självkritiska kan strukturerna uppfattas som lite fyrkantiga därvidlag. Dessutom uppfattas kollektivavtalet som lag – kunskapen om vad facket gör är för låg. 

Firas Mohammed Said. Foto: Johanna Rovira.

Deltagarna på avstampen har dock gedigna fackkunskaper med sig hem, och om de två dagarna räckt för att locka dem till att åta sig ett förtroendeuppdrag återstår att se. Flera anmälde sitt intresse redan under träffen, bland andra Firas Mohammed Said, från Kristianstad: 

–Jag har fått hjälp av Unionen när min dåvarande chef plockade bort flera pass från mitt schema. Jag blir gärna förtroendevald och ser den här träffen som ett bra tillfälle att lära sig om mina rättigheter. Man kan aldrig få för mycket kunskap, säger Firas Mohammed Said.