Vill inte betala 275 kronor till alla
Det strular i avtalsrörelsen. Electrolux i Mariestad bjöd 0,03 procent i löneöversyn och Linköpingsföretaget Valeo Engine Cooling vill inte ens betala individgarantin 275 kronor.
Om det inte fungerar i de lokala förhandlingarna kommer våra medlemmar att kräva mer centralt tvingande skrivningar i framtiden. Därför fokuserar vi nu på trilskande arbetsgivare, säger ombudsman Kjell Hallberg.
Förutom tre stora Volvoklubbar har SIF begärt central förhandling för Electrolux i Mariestad med 62 medlemmar och Valeo Engine Cooling med 14 sifare i Linköping.
Den centrala förhandlingen angående Electrolux är ajournerad för att ge de lokala parterna en ny chans. SIF-klubben accepterar inte företagets bud på 0,03 procent i löneöversyn. Det är långt under 1 procent som de opartiska ordförandena Albåge/Larson beräknade den årliga översynen till i VF-avtalet.
På Valeo Engine Cooling bjuder företaget noll kronor i löneöversyn. Endast om SIF-klubben släpper de garanterade 275 kronorna till alla är arbetsgivaren redo att diskutera en nivå över den lokala pottens 2,1 procent.
Vi vill förhandla fritt och betala rätt lön till rätt person. Utgångspunkten är då från noll kronor och uppåt, säger företagets ekonomichef Håkan Lövgren.
Har ni anställda som inte är värda ett lyft på 275 i månaden?
Såna finns det på alla företag.
Enligt Håkan Lövgren kostar individgarantin 1,7 procent. Då återstår 0,4 procent eller 64 kr per tjänstemän av potten, vilket han tycker är för lite pengar att fördela. Löneöversyn sker fortlöpande, när folk byter arbetsuppgifter, och ger därför inga extra pengar i avtalet med automatik, menar han.
BJÖRN ÖIJER© SIF-tidningen 1998