Till för några år sedan tog medelamerikanen också ut åtminstone en vecka, ofta två veckors, semester på sommaren.
Men i år kommer, enligt Ekot, bara 35 procent att ta ut all sin ledighet.
Endast 14 procent har planerat att ta ut två veckors sammanhängande semester. I stället vill man ofta dela upp sin ledighet på flera långhelger.
En orsak till amerikanernas förändrade semestervanor uppges vara minskade personalstyrkor.
Då många jobbar i olika projekt på arbetsplatsen har det blivit svårt att samordna semestrarna.
Och i och med att man anställer färre semestervikarier så vet den som är ledig länge att det mesta arbetet ändå måste göras efter ledigheten.
En annan trend som amerikanska semesteranalytiker noterat är att amerikanerna allt oftare kombinerar semester och jobb genom att ta med sig familjen vid kortare affärsresor.
I Sverige har alla anställda rätt till minst 25 dagars semester per år.
Arbetsgivaren måste normalt se till att de anställda kan ta ut fyra veckors sammanhängande semester under perioden juni till augusti.
Om man kommer överens med arbetsgivaren kan den som vill få dela upp sin semester i flera kortare perioder.
ANITA TÄPP