Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Turordningsregeln ska gälla även vid distansarbete980818

Publicerad

Turordningsregeln ska gälla även vid distansarbete

Lagen om anställningsskydd kommer att ändras så att turordningsreglerna vid uppsägning gäller även för distansarbetare. Det väntas distansarbetesutredningen föreslå, enligt Göteborgs-Posten.

Med modern datateknik blir distansarbete en möjlighet för allt fler. En arbetsplats behöver inte längre vara en geografisk plats. I stället kan flera personer sitta i olika ändar av Sverige och ändå arbeta på samma avdelning.
Enligt distansarbetesutredningen kan dagens lag få icke önskvärda konsekvenser för distansarbetare.
En arbetsgivare skulle kunna låta sina anställda arbeta i hemmet och betrakta varje arbetsplats som en driftsenhet. Därmed skulle turordningsreglerna sättas ur spel vid uppsägningar.
Utredningen vill täppa till kryphålet. Arbetstagare ska kunna sitta vid sina datorer på olika platser och ändå tillhöra samma driftsenhet. Företagets organisation ska alltså vara avgörande för hur turordningsreglerna tillämpas, inte på vilken plats arbetet utförs.
LILIAN ALMROTH © SIF-tidningen 1998

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.