Nyrekrytering höjer lönerna
ABB Stal i Finspång har rekordmånga nyanställda. 800 av 2000 har jobbat i mindre än tre år på företaget.
Kraftigt ökad omsättning och produktion har skapat ett kärt problem för ABB Stal i Finspång, nämligen ett ökat personalbehov.
- Vi har anställt många unga precis när de gått ut skolan. Vi är inte alls främmande för att anställa äldre och invandrare, tvärtom, vi är förvånade över hur invandrare behandlas och bemöts i svensk industri. Här ser vi till vad de kan, inte deras ursprung, säger SIF-klubbens ordförande Evert Danesten.
ABB Stal tillverkar turbiner för generering av elström. Det är en marknad där förutsättningarna är goda för ytterligare tillväxt. Men Evert Danesten tror att man klarar sig en tid framöver med dagens personalstyrka. Det är dock svårt att rekrytera och behålla unga människor i Finspång.
- Unga människor lockas till storstäderna. Vi har haft en väldigt låg personalomsättning, men vi märker att den ökar nu när vi har så många yngre i personalen. Det är så det ska gå till att man jobbar i ett företag en kortare tid innan man går vidare och utvecklas.
Den nya strukturen har orsakat vissa smärre problem på företaget.
- Stämningen är visserligen god, man kommer snabbt in i Stal-andan. Men unga är vana att gå sina egna vägar. Det har rört om lite grann hos oss. Vi har tagit en time-out nu och funderar över hur vi ska ge bra stöd åt de nya. Ingen har hunnit ta hand om dem tidigare, säger Evert Danesten.
En positiv effekt av den myckna nyrekryteringen är att lönerna har höjts. De yngre kommer dock ofta in på högre löner än trogna äldre medarbetare, något som har irriterat personalen.
- För fem år sedan låg vi klart under snittlönerna. När boomen kom drog den upp de gamla lönerna. Nu har vi nog som genomsnittet av tjänstemän i Sverige, kanske något under. Det är meningen att lönerna ska justeras ytterligare på sikt.
LINDA SVENSSON © siftidningen 1999