Nya SVT-cheferna lovar bättre personalpolitik
Mer fokus på kvalitet istället för på tittarsiffror och bättre personalpolitik. Det vill de nya högsta cheferna för Sveriges television satsa på.
I går fick de förtroendevalda sifarna på Sveriges television möjlighet att träffa sina nya chefer Maria Curman och Mikael Olsson.
I SVTs distrikt runt om i Sverige har det länge funnits en oro för att färre produktioner ska göras utanför Stockholm, vilket märktes på frågorna.
- Det finns inga planer på att ändra nuvarande region- och distriktindelning, lugnade nya vdn Maria Curman.
Men samtidigt lämnar chefsduon öppet för att alla produktioner kan omprövas.
- Det är en styrka att ha kvalitetsproduktion i hela landet. Men vi måste ständigt fråga oss var ett program görs bäst, utifrån vilka medarbetare som finns, geografin och produktionsresurserna, sa nya programdirektören Mikael Olsson.
Flera frågor handlade om det omdiskuterade 50-procentmålet, som innebär att 50 procent av tittarna ska se på någon av SVTs kanaler.
- SVT måste flytta sitt fokus. Det viktigaste är inte att uppnå en viss kvantitet av tittare utan att svara mot medborgarnas behov, sa Mikael Olsson.
I den nya ledningsstrukturen, som blir mindre än tidigare, är en av de självklara funktionerna en personalansvarig.
- SVT som är ett kunskapsföretag måste markera att personalfrågor är viktiga. Personalpolitiken ska bli bättre, sa Maria Curman.
Stefan Jansson, fotograf på SVT i Växjö, var efter mötet avvaktande positiv till sina nya chefer.
- Särskilt Mikael Olsson har jag hört mycket positivt om. Jag har stor respekt för en person som dragit igång Striptease.
För Stefan Jansson är en av de viktigaste frågorna att få slut på besparingarna som koncernen dragits med i flera år.
- Människor sliter ut sig, speciellt inom den regionala nyhetsverksamheten. Sändningstiden har ökat utan att resurserna gjort det.
JOHANNA JOHNSSON © siftidningen 1999