- Inom SVT har inte kvinnorna tappat som kollektiv, men differensen mellan män och kvinnor ligger kvar. Män sätter löner och män har lättare att få högre lön, konstaterade Jan Pettersson, SVT.
Tänkbara vägar till förändring är kvinnopotter, garanterade löneökningar för kvinnor och arbetsvärderingssystem. Föräldralediga och sjukskrivna föreslås få ett genomsnittligt påslag. Låglönesatsningar nämns också.
- Vi ska ha rätt lön för mödan. Löneprocessen bör kvalitetssäkras. Ökningen ska ske i kronor i stället för procent, hävdar Björn Kasper, Electrolux och fick medhåll.
Ettåriga avtal nämns som en sätt att likställa lönerna med de europeiska.
- Möjlighet att trappa ned med bibehållen lön ska ges till dem som är mellan 61 och 67, menar Roland Erlandsson på ITT som liksom andra vill värna om centrala avtal och stupstockar.
Arbetsmiljöfrågorna betraktas som viktiga, särskilt utbildning av chefer, hälso- och friskvård samt arbetstidsförkortning. Krav finns också på kompetensutveckling med fem dagar per år.
CHRISTINA SWAHN