Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Ingenjörer mest eftersökta

Publicerad

Bristen på arbetskraft är i dag på 1990 års nivå. Det visar SCB:s arbetskraftsbarometer.

Civilingenjörer i datateknik är, inte oväntat, den mest eftersökta gruppen på så väl kort som lite längre sikt, ett respektive tre år. Detsamma gäller för högskoleingenjörer i el/elektronik/data.
Dystrare är utsikterna för handels- och administrationsutbildade. På dessa anses tillgången god. Vilket också gäller för samhällsvetare, kemister, tandtekniker samt personal inom de traditionella näringarna jord och skog.
Enligt arbetskraftsbarometern råder det i dag annars brist på åtta av tio utbildningsgrupper.
Relativt sätt har arbetsgivarna svårast att få tag på grundskolelärare årskurs 4-9 med språk och social inriktning, civilingenjörer i datateknik samt grundskolelärare i matte årskurs 4-9.
55 procent av arbetsgivarna har minst en gång under det gångna året sökt personal.
Sedan föregående år har även nyutexaminerades situation förbättrats. Bland de nyutbildade råder det mycket stor brist på högskoleingenjörer i el/elektronik/datateknik, liksom en räcka praktiskt orienterade gymnasieutbildningar: VVS, transport och verkstad, fordon och bygg.
Statistiska centralbyråns årliga arbetskraftsbarometern mäter utsikterna på arbetsmarknaden för 78 utbildningar. Undersökningen baseras på cirka 11 000 blanketter som skickats till 7000 personalansvariga.

MARIE NÄRLID© siftidningen 2000

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.